Mezi studenty Fakulty informatiky a managementu UHK patří i Jan Němeček, o kterém možná zatím nevíte, čemu se ve volném čase věnuje. Čím je vyjímečný? Vždyť každý se něčím ve volném čase bavíme. Protože však v jeho případě jde o koníčka na profesionální úrovni, požádali jsme jej o rozhovor a nyní nabízíme jeho portrét i Vám.
Jste studentem FIMu – co zde konkrétně studujete a proč právě to?
Jsem studentem třetího ročníku pětiletého oboru Informační management. Vybral jsem si tento obor hlavně proto, že je v tomto oboru zahrnuta výuka informatiky, ekonomie a managementu, což jsou oblasti, které se mi zdáli velmi perspektivní z hlediska budoucího uplatnění na trhu práce.
Máte krásného koníčka – zpěv – od kdy zpíváte, jak jste začínal?
Zpívám již od malička. :-) Ovšem ke zpívání ve sboru jsem se dostal v září roku 1991 na základní škole. Tehdy tam probíhaly v prvních a druhých třídách výběry nadaných dětí do sboru Boni pueri. Měl jsem to štěstí, že mě vybral a na první zkoušku pozval přímo zakladatel sboru pan profesor Jiří Skopal. Vzpomínám si, jak se mi na ni ani trochu nechtělo jít. Ale zkouška mě nakonec velmi mile překvapila. A tak nezůstalo jen u jedné zkoušky. A věřte, že do konce dubna roku 2003 jich proběhlo bezpočet. :-)
Jak pokračovala Vaše pěvecká kariéra?
Ještě jako člen přípravného oddělení jsem byl vybrán do koncertní sestavy hlavního sboru, která v letech 1993 a 1994 v Dortmundu, Curychu a v Mnichově zpívala dětské role v opeře George Bizeta - Carmen, kde hlavní roli zpíval José Carreras. Byla to má první zahraniční vystoupení. Byl jsem z nich ohromě nadšen a dodalo mi to potřebnou motivaci k dalšímu pokračování ve sborovém zpěvu.
Následně jsem se účastnil již jako člen hlavního sboru mnoha turné po Evropě, například po Dánsku, Anglii, Švýcarsku, Německu, Rakousku, Belgii, Slovensku a dalších zemích. Díky tomu jsem měl jedinečnou šanci poznat různé tamní kultury a zvyky. V letech 1998 - 2001 jsem se účastnil se sborem celkem čtyř turné po Nizozemí, kde jsme zpívali Matoušovy pašije od Johanna Sebastiana Bacha. Tato hudba mě doslova učarovala. Rovněž světová premiéra a následné natáčení CD korunovační opery Jana Dismase Zelenky s názvem Sub olea pacis et palma virtutis (Pod olivou míru a palmou ctnosti) mě obohatilo o spoustu krásných hudebních zážitků.
Samozřejmě jsem se sborem absolvoval různá natáčení pro rozhlas a televizi, několik stovek koncertů po České republice a několik desítek koncertů s přední českou zpěvačkou Lucií Bílou. To vše ve mě zanechalo spoustu nezapomenutelných zážitků a cenných zkušeností na celý život.
Jak dlouho zpíváte s Gentlemen Singers a jak vlastně tento vokální soubor vznikl?
Zpívat s Gentlemen Singers jsem začal v březnu roku 2004. Tehdy jeden ze zakládajících členů ukončil své působení v souboru kvůli pracovní vytíženosti.
Vokální soubor Gentlemen Singers vznikl v roce 2003 z osmi dobrých kamarádů, kteří se znali dlouhá léta z působení v chlapeckém sboru Boni pueri. Začalo to krátkými zkouškami, na kterých zkoušeli spíše pro zábavu různý repertoár a hledali, co všechno se dá v tomto složení zpívat. Po krátké době přibrali dalšího člena a v definitivním počtu devíti lidí vznikl soubor s názvem Gentlemen Singers.
První vystoupení bylo po třech měsících zkoušení v rámci akce Univerzity Hradec Králové, na které dodnes zkoušíme a působíme pod záštitou paní rektorky Jaroslavy Mikulecké. První větší samostatný debutový koncert byl na festivalu Libštátské pozdní léto a na podzim roku 2003 se uskutečnil první oficiální celovečerní koncert před domácím publikem v Hradci Králové.
Zkuste nám ve stručnosti představit současné Gentlemen Singers. Jste personálně stálým souborem?
V současné době zpíváme v devítičlenné sestavě. Pět tenorů a čtyři basy. Tenor I zpívají Martin Ptáček, Petr Pytlík a Pavel Zámečník, tenor II Lukáš Merkl a Ondřej Kopřiva, bas l Aleš Malý a Martin Struna a bas II Richard Uhlíř a Jan Němeček.
Snažíme se být personálně stálým souborem, neboť v takovéto malé sestavě je každá změna znát. Ale pochopitelně studujeme různé obory, máme rozmanité zájmy a životní plány, takže občas mohou nastat určité personální změny.
Netrápí vás občas „ponorková nemoc“?
Občas ano, ale snažíme se jí vždy celkem úspěšně předcházet. :-)
Co vlastně zpíváte a pro jakou skupinu posluchačů?
Zpíváme písně a capella (tedy bez doprovodu hudebních nástrojů) pro nejširší skupinu posluchačů z časového období od renesance až po skladby z 21. století, upravené pro mužský sbor. Nevyhýbáme se ani světovým písním a spirituálům tak, aby si každý posluchač v našem repertoáru našel svoji oblíbenou skladbu, blízkou jeho hudebnímu vkusu či momentální náladě. Výběr z tohoto repertoáru je zachycen na našich prozatím dvou CD s názvy Canto ergo sum (Zpívám, tedy jsem) a Gentlemen Singers Live.
Kde jste například vystupovali?
V rámci České republiky jsme vystupovali například jako hosté na Mezinárodním festivalu akademických sborů IFAS 2004 v Pardubicích, zúčastnili jsme se prestižního Světového setkání chlapeckých a mužských sborů konaného v Hradci Králové a v Praze, pravidelně vystupujeme na hudebním festivalu Libštátské pozdní léto a nezapomínáme ani na benefiční koncerty.
V zahraničí jsme například absolvovali dvě úspěšná koncertní turné v Nizozemí a letos se chystáme na třetí, dále jsme zpívali na koncertech v Polsku, Německu, Lucembursku a v neposlední řadě také ve Spojených státech amerických.
Považujete nějaký koncert, který jste absolvovali, za mimořádný a proč?
Každý koncert je svým způsobem mimořádný. Ať už díky posluchačům, kteří se na něm sejdou, prostorem, ve kterém se koncert koná či svou celkovou jedinečnou a neopakovatelnou atmosférou. Kdybych ale přeci jenom měl jmenovat nějaký opravdu mimořádný koncert, tak tím by byl nepochybně koncert konaný dne 21. září 2005 v nově zrekonstruovaném sále Filharmonie Hradec Králové, na kterém vzniklo naše druhé CD s názvem Gentlemen Singers Live.
Jak často a jak dlouho zkoušíte a jak vybíráte repertoár?
Vzhledem k tomu, že v týdnu členové našeho souboru studují na univerzitách nejen v Hradci Králové, ale i v Liberci, Brně a v Olomouci, tak zkoušíme pravidelně dvakrát týdně v pátek a v neděli vždy dvě hodiny. Ovšem pokud nacvičujeme nový repertoár, tak dle potřeby zkoušíme i častěji a déle. Zároveň před začátkem každé nové koncertní sezóny nacvičujeme nový repertoár na srpnovém týdenním soustředění v Jánských Lázních.
Repertoár si vybíráme z části sami, například hledáním na internetu či v hudebních knihovnách a archívech, a z části si necháváme poradit i od sbormistrů, skladatelů či hudebních vědců, se kterými se setkáváme nejen v Čechách, ale i v zahraničí, například na hudebních festivalech.
Kterou skladbu zpíváte konkrétně Vy nejraději?
Skladeb, které zpívám nejraději, je více a v našem repertoáru převažují. Ostatně kdybych tomu tak nebylo, tak bych asi jen velmi těžko mohl dál zpívat v našem souboru.
Kde si vás můžeme poslechnout příště?
V nejbližší době si nás můžete poslechnout a přijít se s námi pobavit a zatančit si 17. března 2006 na našem 1. reprezentačním plese Gentlemen Singers, konaného v prostorách Tanečního a společenského centra REVUES bývalého Kina Střelnice.
Také se chystáme na Mezinárodní festival chrámových sborů Ad Una Corda, který se koná ve slovenském městě Pezinok 27. - 30. dubna 2006. Královéhradecké posluchače rádi přivítáme 25. června 2006 v prostorách Filharmonie Hradec Králové na benefičním koncertu nazvaném "Od renesance po spirituály". Všem ostatním posluchačům doporučuji sledovat naše webové stránky www.gentlemensingers.com, na kterých kromě aktuálního koncertního kalendáře najdou i mnoho dalších informací o našem souboru.
Máte jako pěvecké těleso tohoto typu v České republice vůbec nějakou konkurenci, je s kým se srovnávat? (Existuje např. nějaký festival podobných souborů – třeba i v zahraničí?)
Pokud je nám známo, tak se v České republice soubor obdobného složení v současné době nevyskytuje, ale srovnáváme se rádi se zahraničními soubory, kde je tradice takovýchto souborů mnohem větší. Soubory tohoto typu se setkávají na festivalech pořádaných pravidelně například v Německu či v USA.
Svému koníčku věnujete mnoho času – jde to bez problémů zkombinovat se studiem?
Pochopitelně občas nějaké problémy nastanou. Vše je ale především o lidech a jejich přístupu. Protože všichni zpíváme rádi, snažíme se všechny nastalé problémy řešit ke spokojenosti nás všech. Proto se například někdy stane, že vystupujeme na koncertě i v osmi či sedmičlenné sestavě. Důležité je umět se s většími či menšími kompromisy dohodnout. To se nám zatím celkem daří.
Myslíte si, že Vás v budoucnu bude „živit“ informatika nebo zpěv?
V tuto chvíli se domnívám, že spíše ta informatika. Ale kdo ví?... :-)
Děkujeme za rozhovor a přejeme, samozřejmě kromě úspěchů ve studiu, i mnoho vnímavých posluchačů.
Redakce