Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2006, vyšlo 01.04.2006

Proč přemýšlet o Evropě

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) v těchto dnech vyhlašuje již čtvrtý ročník soutěže „Přemýšlejme o Evropě a její budoucnosti!“. Soutěž je určena jak českým tak zahraničním vysokoškolákům, kteří se do ní mohou zapojit tím, že napíší esej na téma, které organizátoři soutěže zvolili pro daný rok. U jejího zrodu stáli před čtyřmi lety dr. Ladislav Čerych člen správní rady NROS a prof. Jiří Musil, člen Centra pro sociální a ekonomické strategie (CESES) Fakulty sociálních věd UK.

Záměrem obou iniciátorů bylo především podpořit zájem mladé generace o problematiku Evropské unie. Ta je totiž v našem školství, až na výjimky, stále ještě spíše na okraji zájmu, a to především ke škodě samotných studentů. Pro ty bude dobrá znalost Evropské unie ne-li klíčovou, pak tedy alespoň jednou z důležitých podmínek jejich budoucího dobrého uplatnění. Říkáme-li dnes, že žijeme v České republice, můžeme stejně tak říci, že žijeme v Evropské unii. Vstup ČR do EU podstatně rozšířil náš životní prostor, většina lidí si to však ještě zcela neuvědomuje a nedokáže toho využít – patří mezi ně bohužel i řada státních úředníků. Přemýšlet o Evropě a její budoucnosti by proto mělo být samozřejmostí pro každého. Studenti teď však navíc mají možnost si svým přemýšlením podstatně vylepšit rozpočet. Na čtyři výherce soutěže čekají lákavé finanční ceny – 20 000 Kč za první místo, 10 000 Kč za druhé a po 5 000 Kč za třetí a čtvrté místo. To už za trochu úsilí stojí. Ale nejde jen o peníze. Soutěž má studenty především přimět k komu, aby samostatně přemýšleli o aktuálních problémech, sami si vyhledávali informace a předkládali vlastní pádné argumenty. To všechno jsou dovednosti, se kterými se v životě neztratí. Soutěžní práce jsou pak svědectvím toho jak současnou situaci v Evropě vidí mladá generace.    

Soutěžní témata se jako každý rok točí kolem evropské spolupráce a reagují na aktuální dění v EU. Letos se proto bude řešit především krize evropské integrace, o které se mluví v souvislosti s neúspěchem euroústavy nebo s problémy, které doprovázely vznik a schválení rozpočtového rámce na období let 2007-2013. Součástí letošního zadání je také role občanské společnosti v překonávání této krize. Půjde o to, jak mohou současný vývoj ovlivňovat sami občané prostřednictvím svých sdružení a organizací, jakou roli hrají nebo by měly hrát vysoké školy a v neposlední řadě také o roli přeshraniční spolupráce měst a obcí.

Pořádající Nadace rozvoje občanské společnosti byla založena v roce 1993. Od svého vzniku úspěšně spravuje peníze z evropských fondů a rozděluje je mezi české neziskové organizace. Jednou z priorit nadace je podpora dětí a mladých lidí – kdo by například neznal sbírku Pomozte dětem! a jejího maskota – kuře se záchranným kruhem. Posláním nadace je posilovat rozvoj neziskového sektoru, zájem občanů o místní rozvoj a veřejný život a hájit lidská práva a demokratické hodnoty. 

Více informací o soutěži lze najít na webových stránkách NROS www.nros.cz v sekci aktuality (http://www.nros.cz/01dload/00nrosAll/o_EVROPE_cz.pdf).

 


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu