Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2006, vyšlo 01.05.2006

Snídaně s děkanem se vydařila

Třetí ročník "Snídaně s děkanem" skončil a my jsme se zeptali pana docenta Hynka, děkana FIM UHK na jeho dojmy z ranních (přesněji dopoledních) rozprav se studenty nad šálkem vonící kávy či čaje.

Můžete prozradit, jsou naši studenti po ránu spíše na sladké či slané?

Díky péči paní Matulové bylo na pomyslném snídaňovém menu nejen sladké a slané pečivo, ale i výběr z několika druhů jogurtů a čerstvé ovoce. Největší zájem byl o sladké koláče a koblihy.

Letošní složení diskuzních skupin bylo zvoleno dle jiného klíče než v předcházejících ročnících. Z jakého důvodu?

Dosavadní formát snídaní byl vytvořen tak, že každému studijnímu oboru na FIM odpovídala jedna snídaně. Vzhledem k rostoucímu počtu doktorandů a zahraničních studentů na fakultě jsem se rozhodl pro změnu, která by umožnila diskusi i s těmito dvěma skupinami studentů. Současně jsem spojil pozvání pro studenty ekonomicko-managerských oborů na jednu snídani a studenty oborů informatických na snídani další. A vlastní průběh snídaní prokázal, že i tato změna přinesla nové náměty do diskuse.

Jdou studenti do „Snídaně“ jako mluvčí pověření určitou množinou studentů nebo se na Vás obracejí více sami za sebe?

Obojí je pravda. Zatímco někteří studenti přicházejí na snídani se zcela individuálními otázkami a problémy, mnozí jiní tlumočí "hlas lidu" a někteří dokonce přicházejí s předem sepsaným seznam otázek. A je třeba dodat, že účast každého z nich může být velmi přínosná, neboť zdánlivě individuální problém se může ukázat být problémem obecným a naopak.

Která skupina studentů dle Vás byla nejaktivnější a proč myslíte, že právě ta?

Aktivní byli všichni, ale pokud bych měl vybrat snídani, na které padlo nejvíce konkrétních námětů a připomínek, potom to byli doktorandi. Důvod je zřejmý - studium v bakalářském a magisterském stupni studia mají ještě v živé paměti a jelikož nyní v rámci svého studia i učí, mají výhodu vidění nejrůznějších problémů jak ze strany studenta, tak i učitele.

Bylo nějaké téma společné všem diskutujícím skupinám? O čem se hovořilo nejčastěji?

Při všech snídaních se probírala výstavba nové budovy FIM, která je vzhledem k nedávnému zahájení stavby nesmírně aktuální. Dalším častým tématem byla například problematika hledání vhodných forem komunikace s absolventy nebo strategické plány FIM a vůbec představy o budoucím směřování naší fakulty. Jsem rád, že se podařilo diskusi vést i tímto směrem, protože například pohled budoucího absolventa na jeho další kontakty a potřebu těchto kontaktů s fakultou je pro mne velmi cenný.

Které názory z řad studentů Vás oslovily nejvíce? Bude mít nějaký problém prioritu?

Těžko bych vybíral jediné téma, které by mělo mít zvláštní prioritu. Z každého ročníku snídaní vzniká seznam problémů a úkolů, které poté vedení FIM řeší. Z letošních snídaní vyplynulo celkem 17 úkolů, každý z nich má již svého správce a věřím, že většina z nich bude úspěšně vyřešena.

Podařilo se splnit vše, co vyplynulo z debaty nad loňským šálkem kávy?

Na tuto otázku začnu svoji odpověď mírnou oklikou. Snídaně se studenty chápu jako důležitou součást vzájemné komunikace mezi vedením fakulty a našimi studenty. Nejde tedy jen o jakousi identifikaci problémů, přiřazení úkolů a jejich následné řešení. Názory studentů jsou pro mne důležité a často i inspirující a současně mám i já prostor vysvětlit některé záležitosti, které studenty zajímají či dokonce trápí.

Jsou témata, kde z objektivních příčin nelze slíbit brzké řešení a bylo by ode mne nezodpovědné, kdybych tak činil. Jako příklad mohu uvést třeba navazující studium v oboru management cestovního ruchu, což je otázka, která každoročně při snídani zazní a já studentům vysvětluji podrobně akreditační proces i jeho náležitosti.

Na straně druhé vznikají již zmiňované seznamy úkolů, jejichž plnění je sledováno a kontrolováno. Jako příklady realizace podnětů vzniklých ze snídaní lze uvést například rozšíření nápojových automatů, třídění odpadů na FIM, vybavení chodeb nábytkem, kopírování na karty, rozšíření výuky dalších jazyků a mnohé další. Dokonce i každoroční evergreen těchto snídaní - předmět AITE - se podařilo organizačně proměnit tak, že nyní je vnímám pozitivně napříč všemi dotčenými obory.

Nejsou studenti, kteří přijdou k Vám do pracovny, přece jen trochu „nesví“ z tohoto oficiálního prostředí?

To bude spíše otázka pro studenty. Bylo by samozřejmě možné dělat snídaně na "neutrální" půdě, ale nemyslím si, že je to třeba. Současně je nesmírně důležité, aby pracovna děkana nebyla zavřeným či střeženým místem, kam by se student měl obávat přijít, má-li pocit, že by vedení fakulty mělo určitou věc řešit. A pokud i k tomu snídaně přispějí, je to dobře.

Letos mne potěšil student, který byl na snídani i vloni a úvodem řekl, že mu zde vloni bylo příjemně, dobře se nasnídal a ještě se dozvěděl to, co potřeboval, takže proto přišel znovu. Takže to prostředí snad až tak stresující zase není :-))

Bude tradice „Snídaní“ pokračovat i příští rok?

Ano, na jaře 2007 a zřejmě to budou poslední snídaně se studenty FIM v této budově, protože snídaně v roce 2008 by měly být už v našem novém objektu Na Soutoku.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se spolu se studenty na další ročník této nevšední a zajímavé akce. Radakce.


Za členy studentské komory akademického senátu fakulty, kteří se letošní akce zúčastnili, se k  "Snídani" vyjádříla Zuzka Němcová:

Snídaně s děkanem jsem se účastnila již podruhé jako člen Studentské komory AS FIM.

Opět mě mile překvapila vstřícnost pana děkana k řešení problémů, o kterých se mluvilo. Narozdíl od minulého roku jsem zaznamenala větší zájem o snídaně, hlavně ze strany studentů IM a AI.

Myslím, že letošní rozdělení studentů ne podle oborů ale do skupin bylo dobrým tahem. Jednak dostali prostor k účasti doktorandi a zahraniční studenti a jednak ve skupinkách nebyl jen jeden obor a studenti si mohli poslechnout a seznámit se s dotazy z jiných okruhů.

Přijde mi, že se věcně řešily konkrétní problémy. Například navazující studium oboru SM, parkoviště... Mě osobně zaujalo téma kolem nové budovy FIM.

Ačkoli nesnídám :), bylo to příjemně strávené dopoledne v uvolněném prostředí.


 

 

 


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu