Dne 3. května 2006 byl pro studenty Managementu cestovního ruchu se zaměřením na německý jazyk uspořádán seminář k problematice soudobé racionality, která vychází z prosazujícího se paradigmatu komunikace.
Diferentní svět, v němž žijeme, je mimořádně složitý, je plný globálních i lokálních problémů. V tomto světě zaznamenáváme ztrátu jistot a jednotících výkladů a setkáváme se s bariérami rozumění a dorozumění. Jürgen Habermas konstatuje, že se jedná o novou nepřehlednost (neue Unübersichtlichkeit). Tradiční prostředky našeho myšlení nedostačují k tomu, abychom situaci sociokulturní změny mohli plně pochopit.
Postmoderní racionalita usiluje o postižení diferentnosti světa a zdůrazňuje nutnost koexistence rozdílného (i diametrálně rozdílného), která je spjata s hledáním mostů mezi jednotlivými částmi světa. Komunikace a rozvíjející se transversální rozum jsou nezbytné předpoklady pro orientaci člověka, který žije ve střetávání modernity a postmodernity v multikulturním prostředí.
Další část semináře byla věnována komunikativní racionalitě a byla vysvětlena její základní východiska, jak je zformuloval P. Watzlawick:
1) Člověk nemůže nekomunikovat.
2) Každá komunikace zahrnuje obsahový a vztahový aspekt, přičemž vztahový aspekt determinuje aspekt obsahový.
3) Každý člověk komunikuje jak v digitální tak v analogové formě.
4) Komunikativní procesy jsou strukturovány buď symetricky nebo komplementárně.
V závěru semináře jsme nahlédli, že rozvíjení komunikativních dovedností v mateřštině a cizích jazycích, akceptování plurality hodnot, potencování kvalifikovaného zájmu o jiné kultury, země, národy jsou zásadní součásti vzdělávání kompetentních pracovníků v oblasti cestovního ruchu.
Ilona Semrádová
vedoucí Katedry aplikované lingvistiky