Jako každý rok se čtyři "Fimáci" vydali studovat na Univerzitu Dong Hwa. Rozdílný život v jihovýchodní Asii si pro nás přichystal spoustu překvapení.
Univerzita se nachází 16 km od nejbližšího města mezi políčky banánovníků, melounů, zelí i rýže a kopci pokrytými džunglí. Bujarý noční život je pouze snem, zato smečky toulavých a žebrajících psů realitou.
I přesto, že se nacházíme v subtropickém pásu, místní počasí tomu vůbec neodpovídá: 70% deštivých, 20% oblačných, 10% slunečných dnů s průměrnou teplotou na pokoji 28st. a 80% vlhkostí vzduchu je skutečností. A přesně tyto podmínky maximálně vyhovují místnímu hmyzu, který s námi sdílí naše pokoje. Jako společníky tu máme: zpívající průhledné ještěrky, armády mravenců (někteří i s křidélky), dotěrné komáry, všudypřítomné šváby a naše tři milé taiwanské spolubydlící.
Způsob výuky povětšinou probíhá po tříhodinových blocích. Studenti jsou stejně pasivní jako všude jinde, s tím rozdílem, že spaní a pojídání svačiny při hodinách je zde běžným jevem. Častými návštěvníky hodin jsou také vzdělání chtiví psi. Univerzitní knihovna neslouží jenom ke studiu, ale také díky všudypřítomné klimatizaci jako místo odpočinku.
Vyčerpaní studiem se odebíráme do restaurací - a copak si dáme k jídlu? K výběru je: rýže (bílá, černá, fialová), nudle (rýžové, korejské, normální), knedlíčky a tofu. Pokud Vás toto menu omrzí, jsou k mání speciality jako dary moře všemožných barev, tvarů a počtu chapadel nebo živé, opité, mrskající se krevetky. Jako sladká tečka je vyhlášené „magi“ = nepečené rýžové těsto s fazolovou, kokosovou, popř. arašídovou náplní.
Co Vás na první pohled na Taiwanu zarazí je způsob oblékání. I za parného dne jsou všichni místní zakrytí od hlavy k patě, aby se náhodou neopálili. Taiwanské motto zní: „Čím bělejší, tím lepší“, tudíž naše sklony k opalování nejsou místní schopni pochopit a připadáme jim divní.
Tak co, přemýšlíte ještě o návštěvě Taiwanu? Země patřící mezi asijské tygry, jednoho z největších výrobců počítačů, ostrova vysokých hor i malebného pobřeží, místa, kde k životu patří večerní trhy, jízda na skútru, stolování s hůlkami, výtečná kuchyně, zemětřesení, tajfuny, milí lidé a čínské klikyháky na každém rohu.
Taiwan nás překvapil i šokoval. Návštěvu této země, kde zabijácké včely a hadi dávají dobrou noc, vřele doporučujeme!
Lenka Šlampová, Martina Drašarová