Na základě nabídky tchaj-wanské I-Shou University se dva studenti naší univerzity bezplatně zúčastnili letního kurzu čínštiny na této škole, s níž FIM UHK plánuje v nejbližší době uzavřít smlouvy o vzájemné spolupráci.
Zeptali jsme se za Vás, jak se jim pobyt na Tchaj-wanu líbil.
Vedro, tajfuny, stále pod mrakem, ekologie v plenkách, mopedy, vysoká hustota zalidnění a vy sám jste zde negramotný. Nevíte, kde jsme? Na Tchaj-wanu.
Na I-Shou University jsme se vydali osvojit si základy čínštiny. Vůbec jsme nevěděli, co nás čeká. Univerzita se nacházela 20 km od nejbližšího města Kaohsiungu. Na Tchaj-wanu se jedná o celkem běžný jev, univerzita izolovaná od ruchu velkoměsta. Jiný kraj, jiný mrav. Kurz probíhal od 10.7. do 30.7. a absolvovalo ho s námi ještě 7 studentů z různých zemí světa. Takže vzhledem k počtu účastníků nešlo výuku „odfláknout“.
Organizátoři kurzu počítali s tím, že většina zúčastněných budou úplní začátečníci. Učitele mohu charakterizovat pouze jedním slovem - skvělí. Samotné vyučování probíhalo v dopoledním a odpoledním bloku. Večer jsme se na vlastní pěst vydávali do okolí školy. Farmáři a prodavači všeho možného se ukázali jako velice milí a sympatičtí lidé. Stále s vámi chtějí komunikovat, většina z nich hovoří pouze čínsky, a tak jsme měli možnost otestovat si naše „znalosti“ v praxi. Za pomocí učebnic a dobré vůle se nám většinou podařilo vyměnit si s nimi alespoň základní informace. Mrzelo nás, že jsme neměli více příležitostí nahlédnout do každodenního života místních obyvatel. V rámci akcí pořádaných hostitelskou univerzitou jsme navštívili také mnohé přírodní i kulturní památky. Dokonce jsme v přístavu zahlédli ponorku, kterých je okolo celého ostrova spousta... Téma Tchaj-wan & Čína je předmětem častých diskuzí v médiích i mezi lidmi, přesvědčili nás o tom místní studenti.
Narozdíl od jiných „fimáků“, kteří cestují na Tchaj-wan studovat na celý semestr, jsme zde byli něco málo přes tři týdny. Byla to naše první návštěva Asie. Viděli jsme zemi s Českem srovnatelnou ekonomickou úrovní, kde se alespoň podle toho, co jsme postřehli, zřetelně prosazuje angloamerický styl řízení s menší participací státu. Pokud chcete vidět něco exotického, určitě se jeďte podívat. Stojí to za to.
Soňa Kelnarová (PdF) a Mario Štefánik (FIM)