V dnech 6. a 7. února 2007 se na UHK konal již 5. ročník vědecké konference „Hradecké ekonomické dny“, kterou pořádá katedra ekonomie a managementu FIM UHK. Tato konference se za dobu svého konání stala významnou součástí života univerzity a respektovanou příležitostí pro prezentaci výsledků vědecké a pedagogické práce akademických pracovišť v ekonomických oborech v České republice i v zahraničí.
Páté výročí je jistě dobrým důvodem k malému bilancování a k ukázání všeho, co se podařilo organizátorům konference za pět let usilovné práce dokázat. Musím zdůraznit pět let práce, protože organizování konference je celoroční proces a v žádném případě se nejedná několik málo dní, které konferenci bezprostředně předcházejí. Již na sklonku zimy každého roku se scházel výbor, který rozhodoval o datu konání a tématickém zaměření příští konference. Tak časné datum bylo nezbytné, aby všichni pracovníci katedry, kteří vyjížděli na konference jiných institucí, mohli na nich informovat o připravovaných Hradeckých ekonomických dnech. V červnu se začaly zpracovávat webové stránky konference a elektronická přihláška, vše postupně ve třech jazycích, tak aby na sklonku prázdnin bylo možné přijímat již první přihlášky účastníků. Poté následovalo hektické období, kdy probíhala čilá korespondence s účastníky, zodpovídání jejich dotazů, přijímání či odmítání příspěvků do sborníku, zajišťování jejich zvláštních požadavků apod. Kolem vánoc se už intenzivně pracovalo na editorských úpravách sborníků, tak aby byl během ledna připraven k vytištění a na začátku konference byl k dispozici účastníkům. Spousta únavné práce je spojena s přípravou vlastního programu konference, rozdělení účastníků do sekcí, přípravou tištěného programu, vizitek a kompletů informačních a propagačních materiálů o Univerzitě a městě (mimochodem i získání těchto materiálu stojí nemalé úsilí). Pomíjím množství práce, které souvisí se zorganizování ubytování účastníků, příprava občerstvení a společenského večera.
Srovnáním prvního a pátého ročníku konference vidíme skok, který se podařilo organizátorům uskutečnit. Zatímco prvního ročníku konference v roce 2003 se zúčastnilo 45 účastníků, v roce 2007 to již bylo více než 200 přihlášených účastníků. Sborník z roku 2003 obsahoval 33 příspěvků, v letošním roce dva díly sborníku obsahovaly 164 příspěvků. V roce 2003 byly pouze 2 zahraniční účastníci ze Slovenské republiky, v roce 2007 to bylo celkem 51 zahraničních účastníků (40 účastníků z Polska, 8 ze Slovenska, 2 z Bulharska a 1 ze Švýcarska).
To se týká kvantitativního nárůstu, za tímto nárůstem nezaostává ani kvalita. Konference se programově zaměřuje na zkoumání rozvoje regionu, a to rozvoje ekonomického, sociálního i správního. Každý rok však k tomuto tématu přidává další téma, která nosné téma konference rozvíjejí určitým směrem. V prvním ročníku to bylo bankovnictví, v dalších pak financování výstavby, financování nevýrobní sféry, podnikání a v letošním roce to byl ekonomický růst. Toto téma bylo v zaměření konference průlomové, protože poprvé se účastníci věnovali řešení makroekonomických problémů.
Nakonec pár informací o průběhu letošního ročníku naší konference. Plenární zasedání, které se poprvé kvůli velkému počtu účastníků konalo v aule Objektu společné výuky, jako tradičně zahájil vedoucí katedry ekonomie a managementu doc. Ladislav Hájek. Z vystoupení v plénu je třeba připomenout velmi zajímavé vystoupení Prof. Tatiany Čorejové, děkanky Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov v Žilině, na téma „Regionální inovační systém a diagnostika prostředí“ a již tradičně vystoupení doc. Jáče, vedoucího katedry podnikové ekonomiky z Hospodářské fakulty Technické univerzity v Liberci, na téma „Objekty browfields a metodika jejich rekonstrukce“.
Na dalším jednání, které letos, rovněž poprvé, probíhalo ve třech sekcích současně zaznělo několik desítek velmi kvalitních a přínosných příspěvků v sekcích Mezinárodní obchod, mezinárodní pohyb kapitálu a ekonomický růst a měření, řízení a financování ekonomického růstu, Finance a management rozvoje regionů a management místních samospráv a jeho úloha v rozvoji regionu a konečně Rozvoj regionu a drobné podnikání a rozvoj nevýrobní sféry v regionech.
Pavel Jedlička
Katedra ekonomie a managementu