Jak studenti, tak i učitelé určitě vřele přivítají, pokud rozvrh běžného týdne „naruší“ zajímavá přednáška odborníků z praxe. Právě taková příležitost se nabídla i těm, kteří přišli poslední únorové úterý na přednášku o architektuře orientované na službu nazvanou „SOA – Integrace aplikací a procesů“.
Přednášející Tomáš Kadlec z firmy IBM ČR nejprve vysvětil, co znamená pojem služba, v čem spočívá orientace na služby a také koncepci architektury orientované na služby. Dále přednáška pokračovala ve svižném tempu, přičemž přednášející doslova chrlil jednu zkratku za druhou.
Studenti měli možnost poodhalit, co se skrývá pod zkratkou WSDL, ITIL, WS-I a nespočetně dalších. Pokud byste očekávali krásné české názvy, asi budete zklamáni, protože většina pojmů pochází z angličtiny a pro řadu termínů neexistuje buď žádný, nebo alespoň jednoduchý a ustálený výraz v češtině. Zkrátka bránit se v oblasti IT používání angličtiny skutečně není úplně na místě. Příležitost, jak si angličtinu procvičit a seznámit se s používanou anglickou terminologií, potom nabízela také samotná prezentace, která byla celá v angličtině. V případě, že vám z prezentace něco uniklo nebo si chcete jen danou přednášku připomenout, můžete se na ni znovu podívat.
Jedna úvodní přednáška nemohla dát odpovědi na všechny otázky spojené s architekturou orientovanou na služby. Studenty, kteří absolvovali předměty o objektovém modelování, by mohlo například zajímat, jaký je rozdíl mezi objektem a službou nebo mezi komponentou a službou? Jsou zde ale i další otázky: Bude skutečně stačit jedna „univerzální“ služba např. pro zmíněné založení účtu? Jak bude garantována kvalita a spolehlivost jednotlivých služeb? Nebo méně technický dotaz: Nejedná se jen o další marketingový trik firem zabývajících se tvorbou SW aplikací? Vždyť něco podobného už jsme několikrát slyšeli. Nejprve o objektech, potom o komponentách a nyní jsou tu služby. Předpokládám, že studenti, které přednáška o SOA zaujala, se pokusí hledat odpovědi třeba na tyto, ale i na jiné otázky.
Přes některé otazníky, které se nad architekturou orientovanou na služby vznáší, se jedná o nové a moderní téma přitahující pozornost jak z praxe, tak i z akademické sféry. Uvedená přednáška je toho zářným důkazem. Za pozitivní tedy můžeme považovat, že nezůstane pouze u jedné přednášky. Studenti se mohou již nyní těšit na zařazení dané problematiky do výuky. Prozatím pouze naznačíme, že studenti budou mít možnost se s aplikacemi na bázi služeb setkat v předmětu „Pokročilé programování“ orientovaném na webové služby. Vyučujícím bude doc. Antonín Slabý a předmět je určen do nového navazujícího studia oboru Aplikovaná informatika. Více se také budou moci s principy architektury orientované na služby seznámit studenti všech informatických specializací v nově připravovaném předmětu „Podniková informatika“, který by mohl být do výuky zaveden příští letní semestr.
Není tajemstvím, že firma IBM nepřijela pouze s přednáškou o SOA. Zástupci firmy IBM přijeli zároveň s nabídkou užší spolupráce, v rámci níž by např. studenti fakulty mohli mít možnost seznámit se s celou řadou produktů této firmy. Ty jistě není nutné představovat. Jak je vidět, "modrá fakulta" a firma nesoucí označení „The Big Blue“ mohou mít tedy společného více než jen barvu.
Pavel Čech