Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2007, vyšlo 01.06.2007

Představení projektu "Management pro řešení regionálních disparit"

Moderní vědecký, technický a technologický pokrok přináší nové nevídané možnosti pro celkový rozvoj společnosti, včetně jejího dalšího růstu. Nicméně, mnohdy při jeho realizaci a uplatňování v praxi dochází k prostorovým nerovnoměrnostem – disparitám - a to jak ve vztahu k využití jeho výsledků v ekonomické a sociální oblasti, tak i v zatížení životního prostředí.

Projekt "Management pro řešení regionálních disparit" je součástí programu MMR ČR "Výzkum pro řešení regionálních disparit" (konkrétně s podprogramem PP1-"Podpora regionálního rozvoje"). Je zaměřen na výzkum příčin vzniku disparit a na vytvoření předpokladů k jejich prevenci a řešení, resp. potlačení a odstraňování.  Řešení projektu započalo v dubnu 2007a potrvá do prosince 2011.

Vychází ze základní teze, že vedle objektivních příčin vzniku disparit se na jejich existenci podílejí i neadekvátní, často pozdní a ne zcela kvalifikované reakce subjektů (tj. lidí, institucí a úřadů), které je mohou, respektive mají řešit, zvládat, minimalizovat jejich vliv a popřípadě je zcela eliminovat.

Konkrétní výzkumné práce jsou zaměřeny na Královéhradecký a Pardubický kraj. Východiskem řešení je porovnání jejich celkové úrovně hospodářského a sociálního vývoje a ekologické situace s ostatními kraji v České republice (a popřípadě i v rámci EU). Pozornost bude věnována také prozkoumání „vnitřních“ disparit v území těchto krajů (Broumovsko, Adršpašsko, Svitavsko a další).

Při koncipování návrhů na východiska k řešení, respektive odstraňování existujících disparit bude využito již ověřených postupů „best practice“ z Rakouska, SRN, Velké Británie a popřípadě jiných zemí Evropské unie. V centru pozornosti budou příčiny vzniku a dynamiky rozvoje a řešení disparit, které souvisí s řízením/managementem a řídícími strukturami ekonomického a sociálního rozvoje v regionech. V konečné fázi výzkumné práce budou zacíleny na hledání adekvátních postupů a metod, které povedou k posílení znalostního a celkového kvalifikačního potenciálu manažerů regionálních a místních správ a samospráv, kteří se příčinami vzniku a řešením disparit profesně zabývají. To by se pak následně mělo projevit ve zvýšení ekonomické úrovně (HDP na jednoho obyvatele, využití potenciálu regionů a jejich částí) i zlepšení podmínek pro život obyvatel (pokles počtu nezaměstnaných, snížení či zamezení úbytku mladých práceschopných lidí z dosud zaostávajících regionů, respektive jejich částí).

Řešitelský tým, složený z akademických pracovníků Univerzity Hradec Králové,  využije také i poznatků a zkušeností získaných při řešení projektů "Zvýšení kvality managementu obcí do pěti tisíc obyvatel I a II", které byly součástí programu MMR ČR "Podpora rozvoje regionů" v období let 2004 až 2006. Mimo to budou použity poznatky z dosud publikovaných prací v tomto oboru v domácí i zahraniční literatuře, a také poznatky nabyté během cest do SRN, Holandska, Rakouska, Francie, Řecka, Španělska a dalších zemí Evropy a světa. Řešitelský tým počítá také s účinnou spoluprací s regionálními agenturami na území obou krajů (a popřípadě dalších krajů) a se spoluprací s odbornými pracovníky krajských, resp. regionálních úřadů.

Tomáš Kala
odpovědný řešitel
katedra ekonomie a managementu FIM UHK

Článek byl zobrazen 1970x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu