Ve čtvrtek 22. 11. 2007 se konal na půdě naší univerzity nultý ročník konference Student Business Forum.
Vlastní program začínal v devět hodin, již od půl deváté probíhala registrace přihlášených účastníků. Každý příchozí obdržel různé propagační materiály a přehledné podklady k jednotlivým prezentacím.
Úderem deváté hodiny byli všichni účastníci přivítáni a seznámeni s průběhem konání konference Ing. Martinem Dittrichem, výkonným ředitelem nově vznikajícího Technologického centra Hradec Králové, který řídil průběh celého programu. Technologické centrum se specializuje na poskytování komplexních služeb začínajícím podnikatelům, sídlí v areálu hradeckého letiště a je schopné nabídnout výhodný pronájem kanceláří spjatý s poskytováním všech nezbytných služeb spočívajících například v připojení na internet, poskytování kancelářského vybavení, služeb copy centra, recepce, či zajištění míst pro jednání s klienty. Hradec Králové nebyl při vývoji projektu Technologického centra rozhodně vybrán náhodně. Město má velký potenciál spočívající zejména v široké síti fakult různých univerzit (UHK, FAF UK, LF UK, FVZ UO) a rovněž tradici v různých odvětvích jako medicína, farmacie, informační a komunikační technologie, strojírenství či hudební nástroje.
Po krátkém přivítání pronesla úvodní slovo zástupkyně UHK FIM RNDr. Petra Poulová, Ph.D., proděkanka pro rozvoj a zahraniční styky, na kterou navázal Prof. PhDr. Martin Bílek, prorektor pro strategii a rozvoj, který zmínil vztah univerzity k podnikání a rozvojové záměry. Poté vystoupila Ing. Veronika Špačková, která všechny seznámila s výsledky nedávného průzkumu podnikavostí studentů FIM UHK. Průzkum dopadl ve srovnání s ostatními univerzitami velmi nadprůměrně zejména v tom, že po dokončení vysoké školy se pro záměr podnikat vyslovily zhruba tři čtvrtiny všech respondentů UHK, zatímco u ostatních univerzit pouze zhruba polovina.
Následovala série dalších prezentací různých organizací, firem, podnikatelských subjektů, bankovních institucí nevyjímaje uvedení různých možností a programů financování pro podporu podnikání, jež byly představeny zástupci Českomoravské záruční a rozvojové banky a Československé obchodní banky.
Velmi atraktivně byla podána přednáška zaměřená na právní formy podnikání v ČR, kterou si získal pozornost všech účastníků Ing. Václav Masner, jednatel a ředitel hradecké pobočky společnosti EPIS. Po této přednášce se rozproudila diskuse plná zajímavých dotazů.
Program pokračoval neméně zajímavou prezentací na téma Úspěšný projekt inkubované firmy, ve které byl popsán rozvoj úspěšné společnosti ET NETERA a.s. od jejího zrodu až po současný sta. S touto prezentací přítomné seznámil Ing. Václav Bittner, člen dozorčí rady, technologický a projektový ředitel.
Dvě desetiminutové přestávky v programu konference byly zpestřeny možností drobného občerstvení ve formě minerální vody, kávy, čaje či v neposlední řadě tvarohových, makových a povidlových koláčků, o které byl velký zájem.
Ze Student Business Forum jsme si odnesli mnoho zajímavých a užitečných informací, které nepochybně rozšířily naše obzory, a důležitými klíčovými informacemi nám pomohli trochu více otevřít bránu do světa podnikání.
Konference byla velmi vhodně zakončena příjemným rautem, na kterém nechybělo bohaté občerstvení, které zahrnovalo kuřecí špízy, řízečky, různé saláty či sýry. Vše bylo doplněné nabídkou různého pečiva.
Tomáš Kalenda
Lukáš Bosák