Ve středu 13. února 2008 byl Akademickým senátem UHK zvolen kandidátem na funkci rektora Univerzity Hradec Králové děkan Fakulty informatiky a managementu UHK doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. Na základě očekávaného jmenování do této funkce prezidentem republiky se 1. července tohoto roku ujme vedení univerzity.
Položili jsme při této příležitosti panu docentu Hynkovi několik otázek:
Byl jste Akademickým senátem UHK jednomyslně zvolen kandidátem na funkci rektora UHK. Není Vám líto, že se to obešlo bez „souboje“?
Určitě ne. Ani v předchozích volbách na funkci děkana jsem nikdy neměl soupeře, ale přesto jsem bral každé volby jako nesmírně závažný a důležitý okamžik. Pokaždé jsem usiloval o maximální podporu volitelů. Volby jsou příležitostí přesvědčit lidi kolem Vás o správnosti vize, o správnosti směru další cesty a vysoká podpora volitelů je důležitá pro to, aby se následně po vytyčené cestě mohlo jít mnohem snáze a rychleji.
Proč do této funkce jdete?
V září tohoto roku mi skončí druhé tříleté období ve funkci děkana a na tuto funkci tedy již kandidovat nemohu. Šanci vést celou univerzitu chápu jako obrovskou příležitost a výzvu. Současně je to i možnost využít čtrnáct let zkušeností získaných ve vedoucích funkcích na fakultě informatiky a managementu.
Máte za sebou dvě funkční období jako děkan FIM UHK. V čem myslíte, že bude Vaše nová role jiná?
Myslím, že půjde o zcela jiný typ práce i řízení. Děkan fakulty má poměrně rozsáhlé pravomoce, studijní programy se uskutečňují na fakultách, fakulty mají ve své kompetenci i většinu pracovněprávních vztahů. Děkan – a o to jsem jsem vždy snažil – může snadněji budovat fakultu jako poměrně snadno definovatelný tým. Rektor řídí společné celouniverzitní útvary, reprezentuje univerzitu navenek, ale na fakultách velké pravomoce nemá. Mojí ambicí bude pokusit se z fakultních týmů vytvořit náš společný tým UHK.
Co vidíte jako prioritu po svém jmenování do funkce? Čím své „vládnutí“ univerzitě začnete?
V první řadě mne čeká úkol sestavit tým, se kterým univerzitu budu vést. To je pro mne otázka naprosto zásadní, protože kolem sebe potřebuji spolehlivé, aktivní a pro svou práci zapálené spolupracovníky.
Budeme-li mluvit o období po vlastním uvedení do funkce, potom se v prvních týdnech budu soustředit zejména na poznání všech pracovišť naší univerzity. Znám velmi dobře fakultu informatiky a managementu, ale na dalších dvou fakultách je řada kateder, kde jsem ještě nikdy nebyl. To budu chtít rychle napravit, protože bez znalosti prostředí a konkrétních problémů konkrétních útvarů a konkrétních lidí nemůžete žádný podnik dobře řídit. Řídit školu jen od stolu neumím a nechci.
FIM UHK za poslední léta zaznamenala dynamický posun v mnoha oblastech, jednou z nich je internacionalizace. Budete tento trend prosazovat na ostatních fakultách univerzity?
Ano. Internacionalizaci považuji za jednu z nejvýznamnějších cest ke zvýšení atraktivity a konkurenceschopnosti všech fakult i UHK jako celku. Jsem přesvědčen, že ještě více našich studentů by mělo vycestovávat na partnerské univerzity v zahraničí a ještě více zahraničních studentů bychom měli přilákat do Hradce Králové. K tomu je třeba vytvořit podmínky nejen na úrovni univerzity – smlouvy s našimi partnery, ale i na všech fakultách, kde musíme být schopni nabídnout a kvalitně zabezpečit dostatek atraktivních oborů vyučovaných především v anglickém jazyce.
Jaká je Vaše vize „nové“ univerzity v delším časovém horizontu?
Svoji vizi jsem formuloval ve smyslu změny dnešní standardní Univerzity Hradec Králové na univerzitu výjimečnou. Věřím, že naše univerzita má potenciál se takovou univerzitou stát a ve svém programu jsem definoval sedm klíčových oblastí, kterým se musíme věnovat. Jsou jimi posílení vědeckého výkonu, rozvoj internacionalizace studia, zvýšení efektivnosti a konkurenceschopnosti univerzity, trvalé zvyšování kvality studia, péče o prostorové podmínky, budování jména a prestiže Univerzity Hradec Králové a posilování pocitu sounáležitosti všech pracovníků i studentů s univerzitou.
Při volbě v univerzitní Aule Vás nezaskočily ani velice přímé dotazy, které zde zazněly. Zaujal Vás některý z nich?
Myslím, že ne vždy bylo snadné okamžitě reagovat a stručně odpovědět. Vtipný mi přišel dotaz, kterého prezidentského kandidáta bych si přál z hlediska našeho budoucího setkání při jmenování do funkce rektora.
(pozn. redakce - odpověď zněla: Václava Klause)
Nebojí se Vaše rodina, že ji budete v této nové, velmi náročné roli a přece jen trochu „šidit“ o čas, který byste jinak věnoval jí?
Středeční volba byla první volbou v mé akademické kariéře, které se účastnila i moje manželka a je tedy zřejmé, že s podporou rodiny mohu počítat. Že to bude časově velmi náročné si všichni uvědomujeme, ale věřím tomu, že to společně zvládneme a najdeme si i dostatek času pro rodinný život a naše vlastní aktivity.
Děkujeme za rozhovor, gratulujeme k Vašemu zvolení a přejeme, aby se Vám Vaše vize "nové" univerzity podařila naplnit.