Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2008, vyšlo 16.03.2008

S WebCT za La Manche

Již řadu let využíváme na univerzitě e-learning pro podporu výuky studentů prezenční i kombinované formy studia.

Od roku 2000 používá UHK LMS WebCT, který je vhodným nástrojem pro on-line podporu studia a umožňuje učitelům prostřednictvím webu prezentovat studijní materiály, testovat studenty, komunikovat s nimi, administrovat jednotlivé e-předměty a využívat různé monitorovací nástroje pro hodnocení práce studentů. Studentům WebCT umožňuje přístup k studijním materiálům, komunikaci s pedagogem i s ostatními studenty i práci ve virtuálních týmech.

Protože je WebCT nástroj komplexní, je zapotřebí jeho uživatele seznámit s možnostmi, které nabízí. Proto vznikl díky projektu REKAP  - Rozvoj e-learningových kompetencí akademických pracovníků financovaného z ESF v polovině roku 2007 modulární kurz Efektivní e-learning.

Kurz se skládá z pěti navzájem nezávislých modulů:

  • Metodologie vytváření testů,
  • Vytváření a management testů a projektů ve WebCT,
  • Vytváření obsahu kurzu,
  • Vytváření a management diskusních skupin,
  • Vytváření a použití vzdělávacích objektů.

Cílem modulu Metodologie vytváření testu je naučit akademické pracovníky efektivním postupům při vytváření různých druhů testů. Modul se věnuje typologii testů, jejich validitě a reliabilitě a efektivnosti testování.

V modulu Vytváření a management testů a projektů se účastníci seznamují s využíváním nástrojů WebCT určených pro prověřování vědomostí studentů a k monitorování jejich studijních aktivit v e-kurzech.

Modul Vytváření obsahu kurzu je zaměřen na práci se základními nástroji pro vytváření samotného obsahu e-kurzu.

Cílem modulu Komunikace a management diskusních skupin je naučit účastníky kurzu aktivnímu moderování diskuse účastníků e-kurzu

Poslední  modul Vytváření a použití vzdělávacích modulů má za úkol dát účastníkům kurzu základní přehled o struktuře kurzu a naučit je práci s jednotlivými vzdělávacími moduly.

Od června 2007 se do systému vzdělávání zapojilo 135 pracovníků univerzity – 13 z Filosofické fakulty, 39 z Fakulty informatiky a managementu a nejvíce – 83 – z Pedagogické fakulty. Celkem bylo zahájeno studium  úctyhodných 655 „modulů“ (většina zájemců studuje současně několik modulů). K 1.3.2008 úspěšně absolvovalo všech pět modulů již 55 akademických pracovníků, přičemž další ve školeních pokračují.

Díky projektu bylo možné jako jeden z motivačních prvků využít i účast na evropské uživatelské konferenci. Tato konference významně přispívá k vytváření vysokoškolské komunity, používající systém WebCT, a je vhodnou platformou na šíření příkladu dobré praxe. V letošním roce se bude uživatelská konference s názvem BBworld08  konat ve dnech 12. až 14. května v anglickém Manchesteru.

Do slosování o účast na konferenci se přihlásilo celkem 45 zájemců. Z nich bylo na projektové radě 4.března vylosováno šest akademických pracovníků univerzity, kteří mají možnost se konference zúčastnit:

  • Mgr. Jaroslav Kacetl, FIM, Katedra aplikované lingvistiky
  • Ing. Mgr. Petra Marešová, FIM, Katedra ekonomie
  • Mgr. Miroslav Půža, PdF, Katedra slavistiky
  • Ing. Libuše Svobodová, FIM, Katedra ekonomie
  • PhDr. Helena Zezulová, FIM, Katedra aplikované lingvistiky
  • Mgr. Pavel Zikl, PdF, Ústav primární a preprimární edukace

Pokud by se nemohl někdo z vylosovaných účastníků konference zúčastnit, byli vylosováni dva náhradníci:

  • Mgr. Michal Musílek, PdF, Katedra fyziky a informatiky
  • Mgr. Daniela Vrabcová,Ph.D., PdF, Katedra pedagogiky a psychologie

Všem vylosovaným gratulujeme.

Petra Poulová

 

 

Článek byl zobrazen 2918x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu