V rámci letošních veletrhů cestovního ruchu Infortour a cykloturistika 2008 v nové budově Univerzity Hradec Králové proběhl první ročník odborné vědecké konference doktorandů Katedry rekreologie a cestovního ruchu na téma „Lidé v pohybu“.
Konferenci zahájil úvodním proslovem děkan Fakulty informatiky a managementu Josef Hynek, který při této příležitosti připomněl patnáctileté výročí založení fakulty, ocenil nárůst studijních oborů a zdůraznil význam managementu cestovního ruchu, u nějž došlo k otevření kombinované formy studia a připravuje se i jeho magisterský stupeň. Děkan Hynek také vyzdvihl význam oboru z hlediska dobrého uplatnění absolventů na trhu práce a popřál úspěch celé konferenci. Vedoucí katedry Jiří Štyrský poté zdůraznil důležitost vědecké práce pedagogů vedle kvality výuky a vyslovil naději, že se konání konference stane pro katedru dobrou tradicí.
Na konferenci zazněla řada příspěvků, v nichž doktorandi seznámili publikum z řad veřejnosti i studentů s problematikou svých disertačních prací a s dosavadními výsledky zkoumání v souvislosti s problematikou lidského pohybu. Převaha vystoupení z oblasti tělovýchovných aktivit byla doplněna příspěvky Alexandera Gregara o umění jako součásti event marketingu a Michala Trousila o vlastenectví a nacionalismu jako hrozbě pro současnou Evropu.
Diskuse se rozvinula zejména o významu gymnastiky ve vzdělávacím procesu a pro člověka vůbec. Dagmar Hrušová ve svém příspěvku upozorňovala na nedostatečnou výuku gymnastiky ve školách, přičemž údajně dochází k jejímu omezení ve prospěch herních aktivit. Studenti z řad publika upozorňovali, že na gymnáziích nebyla gymnastika v oblibě zejména z důvodu zastaralých gymnastických pomůcek a obavy studentů ze zranění. Zazněl i názor, že pro popularizaci gymnastiky je nutné uplatňovat její nové formy a gymnastika by měla být vyučována již na prvním stupni základních škol. Další diskusi rozpoutal například příspěvek Lucie Francové, která upozorňovala na rostoucí tendence k obezitě u dětí. V reakci na její problematiku tělesné přípravy handicapovaných Bohumil Půža doporučil ke zvážení zahrnutí tohoto tématu i do struktury stávajícího studia sportovního managementu.
Na závěr konference Bohumil Půža, který ji po celou také dobu moderoval, navrhl pro příští rok více časového prostoru pro jednotlivá vystoupení a zřízení studentské sekce, na níž by se svými příspěvky vystupovali ti nejlepší studenti. Výstupem konference se vedle zajímavých diskusí nad příspěvky doktorandů stal i více než stostránkový sborník příspěvků vydaný univerzitním nakladatelstvím Gaudeamus.
Michal Trousil