Letos v červnu uplyne pět let od ukončení mých studií Informačního managementu na UHK. Stále mi však připadá, jako by to bylo vloni.
Tuto poměrně dlouhou dobu jsem si uvědomil až ve chvíli, když jsem byl požádán o popis mých pracovních zkušeností a o zamyšlení, jak mě studentská léta na FIM připravila do profesního života.
Doufám, že vás můj příběh inspiruje a pomůže vám lépe se připravit na intenzivní hledání vašeho zaměstnání „snů“.
Hned po škole jsem nastoupil jako „mladší“ konzultant („business analyst“) do společnosti McKinsey&Co. McKinsey je mezinárodní společnost zaměřená na strategické poradenství (management consulting). Přestože jsem původně pomýšlel na práci v oblasti informačních technologií, již během prvních přijímacích pohovorů s lidmi z consultingu jsem si uvědomil, že je to práce, která asi nejvíce splňuje má profesní očekávání. Při pohovorech mě zaujaly zejména různorodost a dynamika práce, možnost profesního růstu, možnost pracovat pro firmy po celém světě a také v neposlední řadě přátelské prostředí ve firmě. S odstupem můžu potvrdit, že všechna má očekávání se vyplnila. Cením si zejména vynikajícího kolektivu, který mne hned od začátku přátelsky přijal a podpořil.
Mé první tři roky v McKinsey utekly velmi rychle. Začal jsem jako každý „mladší“ konzultant prací na relativně úzce vymezených aktivitách za častého dohledu zkušenějších kolegů. Bylo mi ale jasné, že se ve velmi krátké době musím osamostatnit a začít se ujímat čím dál složitějších a důležitějších úkolů. Moji kolegové mi v těchto začátcích poskytli neuvěřitelnou podporu, kterou se v současné době snažím „vrátit“ našim novým konzultantům.
Většina konzultantů se v prvních několika letech nespecializuje na žádné odvětví ani funkci. Máme tak možnost vyzkoušet si, co nás opravdu baví, stejně tak jako si vytvořit „ucelený“ pohled na fungování společností bez ohledu na jejich odvětví. Já jsem tak pracoval na projektech ve více než deseti různých odvětvích (např. bankovnictví, informační technologie, telecom, private-equity ale i ocelářství a spotřební zboží) v mnoha zemích Evropy, v USA i v Severní Africe. Možná se vám může zdát, že práce obnáší velké množství cestování, ale to není vždy nutnost. McKinsey má spoustu projektů také v České Republice a na Slovensku. Já osobně ale dávám přednost práci na zahraničních projektech. Rád cestuji, poznávám nové země, lidi a kulturu.
Po třech letech zaměstnání jsem se vydal doplnit si vzdělání studiem MBA v USA na Kellogg School of Management v Chicagu. Studium MBA nebo doktorandské studium (PhD.) je u McKinsey nutné pro všechny konzultanty, kteří do firmy nastoupí hned po magisterském studiu. Protože společnost tato studia svých nejlepších konzultantů významně podporuje, je to také velká motivace, proč se pro práci v McKinsey rozhodnout.
Studium MBA bylo další zajímavou, motivující a přínosnou etapou mého života a velice dobře doplnilo moje vzdělání z FIMu. Studium bylo velice prakticky zaměřené, profesoři měli špičkové odborné znalosti stejně tak jako úzké vztahy s komerčním sektorem. Někteří z nich dříve pracovali na velmi vysokých manažerských pozicích, nebo poskytovali poradenské služby nejvýznamnějším světovým společnostem. Studium MBA mi také umožnilo osobně se setkat s elitou světového obchodu a průmyslu, například s investorem Warrenem Buffetem, CEO společnosti Procter&Gamble, top manažery ze společností Microsoft, Google, nebo Wrigley. Jedním z hlubokých zážitků mých MBA studií byla 2-týdenní exkurze do Číny a Koreje, při které jsme navštívili několik předních světových společností sídlících v těchto zemích (např. Samsung nebo Lenovo).
Během MBA studia jsem se také spřátelil s mnoha spolužáky z různých zemí světa a mohl jsem poznat jejich zvyky a kulturu. S řadou z nich jsem dosud v častém kontaktu a vždy se vzájemně navštěvujeme, když se někde na našich cestách sejdeme v jednom městě. Je to vlastně podobné jako s mými nejlepšími kamarády z FIMu, jen se už nepotkáváme jen v Praze a Hradci ale i ve Frankfurtu, Londýně nebo Pekingu.
Po ukončení MBA jsme s přítelkyní prožili ještě 2-měsíční prázdniny. Procestovali jsme autem sever USA z východu na západ, pak překročili hranice do Kanady a zpět se vrátili do Chicaga napříč celou Kanadou. Byl to nezapomenutelný zážitek, na který dnes můžu jen melancholicky vzpomínat J.
Po návratu do firmy po studiích MBA (na pozici seniorního konzultanta) jsem zjistil, že zkušenosti získané ve studiu MBA se dají zužitkovat od prvního dne. Přestože se popis mojí práce výrazně nezměnil, dostávám na projektech více zodpovědnosti a samostatnosti. Na začátku tohoto roku jsem se také poprvé ujal role vedoucího projektu. Práce se tím stala ještě zajímavější, protože mám větší možnost ovlivňovat chod projektu.
Když se ohlédnu zpět, tak zjišťuji, že mě FIM velice dobře připravila do profesního života. Zejména si vážím možnosti získání skutečně univerzálního vzdělání s důrazem nejen na informační technologie a příbuzné oblasti, ale také na ekonomii a na další důležité předměty jako například marketing, psychologie a právo. Výrazně mě také ovlivnila možnost studií v rámci programu Socrates/Erasmus na University of Hull i tříměsíční prázdninové „dobrodružství“ v USA s programem WAT.
Chce-li ovšem student získat velice zajímavou práci, potom znalosti ani studijní výsledky nestačí. Zaměstnavatelé dnes od uchazečů z řad studentů očekávají nejen výbornou znalost jazyků (často i dvou cizích), ale také mezinárodní zkušenosti a významnější pracovní zkušenosti (nekvalifikovaná práce se nepočítá). Velkým plusem pro každého uchazeče je schopnost práce v týmu a možnost prokázání výsledků v nějakém zaměstnání nebo ve studentských či zájmových organizacích.
Všem tedy srdečně doporučuji začít se připravovat na budoucí povolání dostatečně brzy, protože je nemožné získat všechny výše uvedené zkušenosti a dovednosti jen a pouze v posledním ročníku vysoké školy. A hlavně si nezapomeňte všeho, co děláte, užívat.
Využiji této příležitosti také k tomu, abych poděkoval všem svým učitelům na fakultě a také děkuji všem svým spolužákům, kteří se mnou vymýšleli a realizovali všelijaké nápady (například v rámci Studentské unie).
Vám všem studentům, kteří nyní na fakultě studujete, přeji úspěšné zakončení studia a také hodně štěstí a odvahy při hledání práce vašich „snů“.
Michal Skalský
mskalsky@volny.cz