Nedávno jsem se zúčastnila graduation ceremony na Univerzitě v Huddersfieldu, kde jsem ukončila bakalářské studium na European Business. Zde jsem potkala pana Doc. Ing. Janečka CSc., který mě požádal o krátký článek do Telegrafu s tím, že můžu psát na jakémkoliv téma.
Beru si tuto radu k srdci, a proto přeskočím běžné důvody, proč vyjet do zahraničí, o tom jak se naučíte starat se o sebe, poznáte nové lidi, atd. a zaměřím se na svoji zkušenost.
Před téměř dvěma lety jsem se dozvěděla o této možnosti a kdosi mi tehdy řekl, že se musí platit školné, a to že dělá přes 100 000 Kč. Tato informace mě přesvědčila, že se mě studium v Huddersfieldu či Hullu vůbec netýká. Jelikož jsem z rodiny, kde mamka neustále tvrdí, že dluhy se dělat nemají, tak mě možnost půjčit si od britské vlády na školné taky nepřesvědčila. Ale nakonec jsem stejně šla na prezentaci Boba Tricka, který reprezentoval univerzitu, kde vehementně tvrdil, že splácet se musí, až když vyděláváte určitou sumu a že pokud náhodou nedostudujete, tak vlastně vůbec nic splácet nemusíte. (Mimochodem - to není pravda, pouze ona částka na školné je poměrně nízká.) Nakonec jsem se ke studiu přihlásila a už v červnu odjela do Huddersfieldu sehnat si práci, vyřídit formality v podobě registrace pro práci a national insurance number. Během prázdnin jsem se zabydlela, vydělala nějaké peníze a poměrně si přivykla místnímu akcentu.
V září už začali přijíždět ostatní studenti a také další kamarádi z FIMu. Celkově si myslím, že škola je zvladatelná, protože jí zvládnul nakonec každý (a to i ti, které jsem ve škole téměř neviděla). Také stejně jako kdekoliv jinde záleží na vás, jaké chcete výsledky a podle toho se musíte studiu věnovat. Já jsem při škole pracovala, jakožto většina českých studentů, a díky tomu jsem si vydělala dost na magisterské studium, které na této univerzitě stojí £3 900 (je tu možnost dostat slevu za věrnost a další slevu za dobré výsledky, takže nakonec bych platila £2 900). Školné za bakalářské studium mám také splaceno, a to z peněz od britské vlády a univerzity v Huddersfieldu. Neboť od univerzity jsem obdržela 1000 liber (tento rok už je částka nižší - £500), jakožto člověk z nízko-příjmové skupiny (většina českých studentů, co znám, tento grant obdržela); a dále jsem také dostala grant 2 780 liber od vlády coby „Immigrant Worker“. Jednou z podmínek bylo, že musím v Anglii pracovat od 1.9. roku, kdy začínám studovat. Takže v případě, že se rozhodnete pro studium v Anglii, tak školné by vás nemuselo odradit, neboť já jsem každé penny zaplatila z peněz, které jsem tu dostala.
A proč si vybrat Huddersfield? Údajně je to největší město town (rozdíl od city, pozn. autora) v Anglii, během roku se tu pořádají různé trhy (francouzský, německý..), je v blízkosti velkých měst jako je Leeds, Manchester a celkově je dobře lokalizováno pro cestování (hned za Huddersfieldem začíná Peak District). V případě, že jste fanoušci Star Treku, tak Patrick Stewart je Chancellor univerzity, což v praxi znamenalo, že na graduation ceremony nám pustili asi deseti minutové video, kde nám všem pogratuloval. Příznivcům britského komediálního seriálu Haló, Haló bych zmínila, že hlavní hrdina Gorden Kaye (filmový Rene Artois) pochází také z Huddersfieldu. K dalším důvodům pro studium právě v Huddersfieldu se řadí možnost studia dalších jazyků (konkrétně NJ, FJ, ŠJ) s rodilými mluvčími. Já tedy chtěla pokračovat v ruštině, ale tu bohužel nenabízejí. Ale co právě business school, konkrétně Russian-British Business Centre, nabízí, je možnost vyjet na rok do Moskvy a studovat ruský jazyk a business (podrobnosti mi nejsou známy, ale je to platné i pro studenty, kteří přijedou jen na jeden rok dokončit bakalářské studium).
Také tu existují možnosti mimoškolních aktivit, stejně jako na jakékoliv jiné škole, ale k tomu tu fungují různě zaměřené kluby (societies), kam se můžete přihlásit. Největší je Marketing society, kde můžete získat praxi, která se vám může hodit do budoucna. Dále mě napadá, že nám byly nabídnuty 2 obory - European Business a Business Information Management, ale vy se můžete přihlásit na jakýkoliv obor v rámci Business School, který by vás zajímal, jen budete mít více papírování a vyřizování. Je možné využít studentské slevy na sportovní aktivity. Já jsem se přihlásila na salsu a chodila jsem do bazénu. Bazén je hned v centru města, cena je nízká, ovšem odůvodňuji si jí vzhledem bazénu samotného. Několik studentů chodilo také na squash, který je tu údajně také ‚za babku‘.
Celkově bych ten rok shrnula do několika hlavních aktivit, a to škola ve škole, škola doma, spousta psaní, práce a nějaký ten spánek. Ale to je moje zkušenost a už je jen na vás, kolik mezi tím stihnete párty, pokerových, anebo filmových večerů.
Mým dalším silným zážitkem je ubytování a naše zkušenost s krysami, myšmi a spolubydlícím z Ghany. Kulturní rozdíly také pocítíte na diskotékách, kde uvidíte spoře oděné slečny všech tvarů a velikostí, a to za každého počasí, anebo na ulici, kde potkáte spoustu nedozrálých slečen „starajících se“ o své ratolesti. Za jednu z rarit stále považuji oddělené kohoutky na studenou a teplou vodu, kdy se pokaždé při čištění zubů potýkám s rozhodováním opařit si dásně anebo je pořádně zmrazit.
Na spoustu věcí se už dneska dívám jinak a umím si jich také vážit. Když jsem přijela domů, tak pro mě naprosto čistý kuchyňský sporák byl balzámem pro oči a teplá hodinová vana neskutečným luxusem. Ale stejně to tu mám ráda a ještě tu chci chvíli zůstat.
Nikola Prudká