Ve dnech 27. a 28. 11. 2008 se v Hradci Králové konal 5. ročník konference Medicíny katastrof, traumatologické plánování a příprava a 8. ročník konference Společnosti vojenských lékařů, farmaceutů a veterinárních lékařů.
Tyto společně pořádané konference byly letos organizovány v prostorách budovy společné výuky Univerzity Hradec Králové. Záštitu nad konferencemi přijali MUDr. Tomáš Julínek, MBA - ministr zdravotnictví České republiky, Ing. Pavel Bradík - hejtman Královéhradeckého kraje, Ing. Otakar Divíšek – primátor města Hradec Králové, plk. Prof. MUDr. Roman Prymula, Ph.D, CSc – děkan Fakulty vojenského zdravotnictví UO a Doc. RNDr. Josef Hynka, MBA, Ph.D. – rektor Univerzity Hradec Králové.
Společně se Zdravotní a sociální akademií Hradec Králové konference v letošním roce pořádaly Fakulta vojenského zdravotnictví UO, Společnost vojenských lékařů, farmaceutů a veterinárních lékařů ČLS JEP, Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové a Fakulta informatiky a managementu UHK. Široké spektrum spolupořadatelů ukazuje na multidisciplinaritu probírané problematiky, která se projevila i v jednotlivých příspěvcích vystupujících účastníků.
Konference medicíny katastrof byla v letošním roce zaměřena na organizační aspekty problematiky medicíny katastrof a připravenost nejen zdravotnického systému na mimořádné události s přítomností CBRN. V průběhu konference byly předneseny velmi zajímavé a zásadní příspěvky předních odborníků v této oblasti. Celkem byly v průběhu obou konferenčních dnů prezentovány téměř tři desítky přednášek. Řada zajímavých příspěvků se zabývala nejen problematikou organizace přednemocniční péče a na ní navazující neodkladné nemocniční péče v případech mimořádných událostí, ale ukázala i na praktické aspekty a problémy související s řešením reálných mimořádných událostí, jako byla např. hromadná havárie na D1, havárie tramvají v Ostravě nebo železniční neštěstí ve Studénce. Zahraniční účastníci se věnovali vývoji mediálního ohlasu poskytovatelů přednemocniční péče u veřejnosti.
Samostatný přednáškový blok byl věnován problematice CBRN, kde se ukázaly nejen nedostatky v přístupu zdravotnických pracovníků k ochraně vlastního zdraví a netradiční možnosti využití robotnického systému v zamořeném prostoru, ale odpovídající prostor byl věnován i postupům dekontaminace po radiační události a v neposlední řadě i přípravě reakcí a přístupů zdravotnického systému jako celku i jednotlivých zdravotnických zařízení při vzniku pandemie chřipky.
Celkový zájem účastníků o přednášená témata se projevil nejen v celkovém počtu registrovaných účastníků, který převyšoval hranici tří set osob, ale zejména v jejich živé diskuzi na závěr jednotlivých příspěvků, která ukázala opravdickou snahu o získání potřebných doplňujících informací pro další rozvoj dané problematiky. Lze konstatovat, že letošní ročník konferencí se vydařil a to za vydatného přispění zabezpečujícího personálu UHK, organizátorů a zejména všech aktivních účastníků.
Miroslav Procházka
proděkan pro studijní a pedagogickou činnost
Fakulty vojenského zdravotnictví UO