Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 13/2008, vyšlo 16.12.2008

Výjimeční studenti Univerzity Hradec Králové byli oceněni

Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii ocenila Univerzita Hradec Králové své studenty, kteří v uplynulém období přispěli k šíření dobrého jména univerzity.

Na společenském večeru v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové dne 19. listopadu 2008 převzalo z rukou rektora docenta Josefa Hynka celkem dvacet studentek a studentů Pedagogické fakulty, Fakulty informatiky a managementu a Filozofické fakulty čestné uznání za dosažení významného úspěchu v odborné, umělecké či sportovní oblasti nebo za dlouhodobou záslužnou aktivitu v oblasti pomoci potřebným. Své blahopřání ke studentům proslovil rovněž primátor statutárního města Hradec Králové Ing. Otakar Divíšek. Kulturním programem společenského večera byl koncert Dana Bárty a Illustratosphere.

Ondřej Tikovský, kancléř UHK
foto: archiv UHK 

 

Redakce Telegrafu požádala  studenty a absolventy Fakulty informatiky a managementu UHK, kteří byli za své vyjímečné aktivity oceněni, aby se čtenářům krátce představili.  

Pavel Petřikov:

Jmenuji se Pavel Petřikov, studuji sportovní management na FIM. Ocenění jsem obdržel za účast na OH v Pekingu v judu, kde jsem obsadil 13. místo.

S judem jsem začal v 6 letech a nyní jsem zaměstnán jako profesionál pod střediskem vrcholového sportu Ministerstva vnitra ČR, trénuji 2x denně v HK na hale Háječek.

OH byly mým snem, asi jako pro každého sportovce a už jenom účast tam byl velký zážitek. Potkávat se na obědech s Rogerem Federem, Rafaelem Nadalem nebo hvězdami basketbalového týmu USA bylo vskutku ohromující. Na druhou stranu jsem poznal, že i oni jsou normální lidé. I když výsledkově jsem trošku zaostal nad svým očekáváním, určitě jsem neudělal svým výkonem ostudu a setkával jsem se a dosud setkávám vesměs s kladnými ohlasy.

Velká náplast na nevyvedenou OH přišla koncem listopadu na ME do 23 let, kde jsem zvítězil ve své váhové kategorii do 60 kg. Do této váhové kategorie shazuju, normálně mám kolem 65 kg, a tak většinou týden před tím se absolutně změní můj jídelníček, vytáhnu ze skříně shazovací oblek (z vnitřní strany pogumovaný) a při trénincích se mnohem více potím. Tím ztracím na váze. Ano, toto shazovaní je založené převážně na vodě, tudíž trpí celý můj organismus, což zdravé rozhodně není. Pro dámy to ale rozhodně nedoporučuji, večer po závodech už mám opět svých 65 kg :-).

Judo je sportem, kde jsou zranění velmi častá a já jsem nyní po operaci ramene, které jsem měl již 2x vykloubené a pochopitelně to nechalo chronické následky v podobě prasklého pouzdra. Takže nyní jsem pilným studentem, zpracovávám seminárky a už se připravuji na zkouškové :))))

Ing. Pavlína Rejlová:

Ocenění účastníci soutěže DPR 2008Jmenuji se Pavlína Rejlová a jsem loňskou absolventkou oboru informační management. V současné době pak působím jako lektorka MS Office pro firmu BuildIT. Ocenění udělované rektorem UHK u příležitosti Dne boje studentů za svobodu a demokracii jsem získala za reprezentaci Fakulty informatiky a managementu na soutěži Diplomová práce roku 2008 (v oboru informatika), kde jsem se umístila na druhém místě v kategorii Informační systémy podniku, ostatní IT práce. Jinam, než do sekce Ostatní IT práce, nemohla být má diplomka zařazena. Mým tématem totiž byly ICT sloužící jako kompenzační pomůcky pro handicapované. Konkrétní náplní této práce pak bylo vytvoření uceleného katalogu ICT kompenzačních pomůcek a multimediální encyklopedie UNESCO s ovládáním uzpůsobeným pro osoby s dětskou mozkovou obrnou.

Dle některých mých spolužáků nemělo být toto téma vůbec povoleno. Netýká se prý žádného povinného předmětu, který bychom v průběhu studií „IM“ absolvovali. Na tento argument jsem bohužel nemohla najít vhodnou odpověď – vždyť byl pravdivý. Na druhou stranu, kde jinde by tedy měla tato práce vzniknout? Na speciální pedagogice? Na medicíně?  

Každý rok jezdím jako osobní asistentka na rehabilitační pobyty dospělých osob s dětskou mozkovou obrnou. Proto pro mě bylo toto téma srdeční záležitostí, na kterou jsem si odmítala nechat šáhnout. Vzhledem k atypičnosti práce jsem však již na začátku narazila na problém – volba vedoucího práce. Nakonec jsem se rozhodla pro Mgr. Sedláčka. Naštěstí se nezalekl a „výzvu“ přijal. To, že udělal dobře, dokazuje i fakt, že dnes píši tento článek. Ráda bych mu proto nyní touto cestou ještě jednou poděkovala. Děkuji!

Atypičnost mé práce tedy měla úspěch. Líbila se při oponentuře i obhajobě a nakonec uspěla i v již zmiňované soutěži. Za svůj největší úspěch však považuji fakt, že jsem směla část své práce, konkrétně již zmiňovaný Testeři multimediální encyklopediekatalog, zveřejnit na portálu Helpnet.cz. Jedná se o zastřešující informační portál pro všechny handicapované. Teprve tím, že mají handicapovaní (a všichni, kteří se s touto problematikou zabývají) k této práci přístup a může jim tak pomoci, totiž dostala má práce doopravdy smysl. Mým druhým (možná spíše osobním) vítězstvím pak bylo nadšení a radost testerů z multimediální encyklopedie. Úsměv na tváři handicapované osoby je totiž něco, co snad ani nelze slovy popsat. To se prostě musí zažít.

Napsáním této práce bych však nerada své působení v oblasti handicapovaných ve světě informatiky ukončila. Zvažuji proto návrat na FIM ve formě doktorandského studia. Zda se mi tento krok podaří, uvidím v příštím akademickém roce.

Ing. Kateřina Seifarthová:

Vystudovala jsme bakalářské studium na VŠE v Praze. Po ukončení bakalářského stupně jsem nastoupila k mobilnímu operátorovi na pozici IT analytik. Díky porozumění kolegů jsem měla možnost pokračovat ve studiu dálkově a výběr padl na UHK, obor informační management.

Jako svoji diplomovou práci jsem si vybrala téma, které bylo blízké mé bakalářské práci, tj. umělá inteligence, konkrétně Agenotvé simulace v prostředí NetLogo. Přesto, že téma nebylo z mé vlastní hlavy, ale navržené katedrou, snažila jsem se k němu přistupovat zodpovědně, což bylo také oceněno při promocích, kde jsem převzala diplom za Mimořádně zdařilou práci. Již před odevzdáním diplomky mi má vedoucí práce RNDr. Kamila Olševičová navrhla zúčastnit se soutěže Diplomová práce roku 2008 pořádané společností ABRA. V kategorie "Simulátory reálných úloh, procesní analýzy a jiné" jsem se umístila na druhém místě, za vítězem z ČVUT FEL, ale zároveň před soutěžícím z UK MFF.

Doufám, že i v dalších ročnících ze mezi vítězi objeví studenti z UHK a jejich počet se bude rok od roku zvyšovat.

Bc. Petr Šťovík:

Mé jméno je Petr Šťovík a jsem od narození hradečák. Navštěvoval jsem jazykovou základní školu Jiráskovo náměstí a poté gymnázium J.K. Tyla se specializací na matematiku, kde se stalo mojí zálibou programování. Proto jsem zvolil jako studijní obor pro vysokou školu aplikovanou informatiku, která slibovala zajímavé možnosti a odhalila mi nevídané možnosti ze světa počítačů.

Za ty čtyři roky, co zde studuji, jsem prošel velkým množstvím zajímavých předmětů a vždy se snažil vytěžit z nich maximum. Ačkoli se nespecializuji na jednu konkrétní problematiku, tak pravdou je, že největší zalíbení jsem si našel v počítačové grafice. Mnozí kolegové studenti byli očividně rádi, že mají povinný předmět absolvovaný, avšak já si průběh semestru užíval. O to více pak byli překvapeni v navazujícím studiu, když zjistili, že předmět se zkratkou PGRF3 je opět nemine.

Pro mne to však byla další možnost dovědět se něco nového. V teoretické rovině se tak stalo, ale ve cvičeních jsme se zabývali tím, co jsem již používal ve své bakalářské práci. Ta se, jak byste mohli hádat, zabývala počítačovou grafikou, konkrétně jsem zobrazoval vegetaci bylinného patra při pohybu pozorovatele nad terénem tak, aby se na první pohled zdálo, že je „tráva“ všude okolo vás. Nicméně jednotlivá stébla byla vykreslována pouze v kruhu okolo pozorovatele. K tomu, aby vegetace vypadala alespoň zdánlivě věrohodně, bylo zapotřebí generovat velké množství náhodných čísel, k čemuž jsem využil výpočtů grafické karty (GPU). A jelikož to nebyla zrovna snadná záležitost a bylo potřeba pracovat s výpočty pro GPU nestandardním způsobem, vznikl i článek s názvem „Celočíselné výpočty na GPU“, který jsem publikoval na konferenci o geometrii a počítačové grafice.

Momentálně pak pracuji na diplomové práci, která se zabývá trochu jinou oblastí počítačové grafiky a to rozpoznáváním obrazu. A abych nebyl pořád u té školy, rád si zpestřím svůj denní režim nějakým sportem. Nejraději badmintonem, který hraji na druholigové úrovni, v druhé řadě volejbalem, kterým se bavím spíše rekreačně.

 

Dále byli z FIM UHK oceněni Bc. Pavel Janečka a Josef Kopecký.

Všem studentům a absolventům srdečně blahopřejeme.
Redakce Telegrafu

foto: Michal Zámečník a archiv FIM UHK

 

 

 

 

 

Článek byl zobrazen 4033x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu