Na společném setkání vedení UHK a zástupců České spořitelny jako generálního partnera UHK byli 28. ledna 2009 v zasedací mistnosti rektorátu oceněni vědečtí pracovníci univerzity za výjimečné výsledky své práce. Partnerství s Českou spořitelnou přineslo na podporu vědecké činnosti částku 600 tis. Kč.
Jak se uvádí v tiskové zprávě UHK "Finanční příspěvek České spořitelny využila univerzita výhradně na podporu akademických pracovníků, kteří v roce 2008 prokázali nezpochybnitelné vědecké výsledky, jež jsou prestižní z hlediska současných kritérií České republiky a byly v uplynulém roce započítány do vědeckého výkonu univerzity. Jedná se o výstupy výzkumu v rámci striktně vědeckých projektů uplatněné v databázi Web of Science a Registru informací o výsledcích."
Oceněni byli:
Oslovili jsme dva z nejmladších oceněných, vědecký tandem Fakulty informatiky a managementu UHK - Ing. Vladimíra Bureše, Ph.D. a Ing. Pavla Čecha, Ph.D. (oba z katedry informačních technologií) - s prosbou o krátký rozhovor.
Za co jste byli oceněni?
Oceněni jsme byli za publikování výsledků dosažených při řešení vědecko-výzkumných projektů. Jednalo se především o mezinárodní projekt šestého rámcového programu ELU (Enhanced Learning Unlimited), jehož koordinátorkou za FIM UHK byla doc. Mikulecká, a o vědecký projekt GAČR, nesoucí označení AMIMADES, jehož zodpovědným řešitelem byl prof. Mikulecký. Výsledky jsme publikovali na zahraničních konferencích, jejichž sborníky se díky kvalitě konferencí dostali do databáze Web of Science, a ve vybraných časopisech.
Proč jste si vybrali právě toto téma a jak dlouho jste toto téma zpracovávali?
Zatímco projekt ELU byl zaměřen na výzkum možností, které přináší digitalizace televizního vysílání pro vzdělávání, projekt AMIMADES se zaměřoval na vybrané problémy tvorby a rozvoje inteligence prostředí v práci manažerů. Oběma tématům se v době zahájení projektů v ČR zatím nikdo systematicky nevěnoval a obsahově nás oba projekty zaujaly, a proto jsme na nabídku spolupráce ze strany řešitelů projektů zareagovali. Délka řešení obou projektů byla tři roky.
Co vás na práce nejvíce bavilo?
Zde je odpověď relativně jednoduchá - bavilo nás poznávat nové problémy a přicházet s jejich řešeními, zaujal nás rozsah řešených problémů a šíře jejich dopadu na naši společnost a překvapila nás skutečnost, že jsme schopni držet tempo s partnery z vyspělých států EU (tím máme na mysli nejen tým FIM UHK, ale českou vědu a výzkum obecně - s týmem z ČVUT jsme v projektovém konsorciu vytvořili relativně silnou českou "kliku").
Co považujete za největší úskalí vašeho výzkumu?
Největším úskalím je, asi jako u většiny ostatních akademických pracovníků, čas. Někdy se zdá, že je nutné stále stejně dlouhých 24 hodin rozdělovat mezi více a více aktivit (pochopitelně nejen pracovních). Práce se pak někdy dostane do stavu, kdy jsou rozdělané tři úkoly, které není možné z důvodu nutnosti rychlé realizace čtvrtého úkolu dokončit. Pro vědecko-výzkumnou práci je nutný nejen čas, ale především souvislý čas, tzn. řešení výzkumných problémů se velmi těžko realizuje ve volných chvilkách. Možná z tohoto důvodu se tak paradoxně relativně velké množství práce vykoná v době, kdy podle "vnějších pozorovatelů" akademický pracovník odpočívá (tzn. dovolené, svátky nebo víkendy).
Co přinesou výsledky, zda a jaké bude případné další využití práce?
Vedle již uvedeného zvýšení vědeckého výkonu univerzity otevírají výsledky práce prostor dalším projektům a jiným vědeckým akcím. Konkrétním příkladem může být navázání na projekt ELU řešením mezinárodního projektu sedmého rámcového programu s názvem VitalMind. Jiným příkladem je organizování mezinárodní konference Ambient Intelligence Forum, která byla uspořádána na závěr projektu AMIMADES. Této konferenci podobné akce vytváří univerzitě potenciál pro další vědecké úspěchy. V tomto případě se jednalo o skutečnost, že se z uvedené konference podařilo vydat odbornou publikaci u prestižního zahraničního nakladatelství, která se prodává v mnoha knihkupectvích po celém světě.
Děkujime za vaše odpovědi a přejeme vám další tvůrčí nápady a úspěchy při jejich realizaci.
Redakce