Katedra rekreologie a cestovního ruchu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové pořádala v pátek 13. 3. 2009 v rámci 10. ročníku celostátního veletrhu turistických možností INFOTOUR 2. vědeckou konferenci na téma ODBORNÁ A VĚDECKÁ ČINNOST V OBORU REKREOLOGIE A TURISMU s podtitulem „LIDÉ V POHYBU“.
Na slavnostním zahájení vystoupili: děkan FIM doc. Ing. Václav Janeček, CSc., proděkanka pro rozvoj a zahraniční styky RNDr. Petra Poulová, Ph.D. a vedoucí katedry rekreologie a cestovního ruchu doc. PaedDr. Jiří Štyrský, CSc.
V úvodu konference Mgr. Bohumil Půža, Ph.D. připomenul více než dvacetiletou historii existence KRCR. Motivující byly zvláště informace o počtech zájemců o studium a počtech studentů a absolventů oboru Cestovní ruch (od roku 1995 15.215 uchazečů a 1.024 zapsaných studentů) a oboru Sportovní management (3.165 uchazečů a 447 zapsaných studentů). Celkem tedy za období 1995 - 2008 projevilo zájem o studium oborů katedry 18.380 uchazečů a zapsáno ke studiu jich bylo 1.471. Studia za toto období ukončilo 776 bakalářů.
Další součástí úvodního příspěvku byly informace o celofakultní výuce, kterou Katedra rekreologie a cestovního ruchu pod názvem Pohybové aktivity (POHA) zajišťuje volnočasové sportovně rekreační aktivity studentů všech ostatních studijních oborů FIM.
Hlavními cíli POHA je vytvoření široké nabídky pohybových příležitostí pro studenty, se zaměřením na rozvoj zdatnosti, kultivaci pohybových dovedností a kladné prožívání pohybu, cílené začleňování pohybových aktivit do studentského životního stylu, využití pohybových činností jako kondičního, zdravotně preventivního a kompenzačního prostředku a v neposlední řadě také podpora zdravého životního stylu orientovaného na tělesnou zdatnost získávanou a udržovanou pravidelnou pohybovou aktivitou. Pohybové aktivity realizuje KRCR ve třech základních podobách. Jako semestrální výuku (Míčové hry, Florbal, Ricochet, Aerobik, Zdravotní gymnastika, Pilates, Kondiční gymnastika, Posilování, Spinning, Plavání, Cyklistika, Kanoistika, Lezení na umělé stěně, Inline bruslení, Bruslení a lední hokej, Badminton, Stolní tenis), víkendové kurzy (Turistika a cykloturistika, Lyžařská turistika, Lyžování a snowboarding, Inline bruslení, Aerobik a nordic walking) a týdenní kurzy (Letní kurz – sport a pobyt v přírodě, Vodácký kurz, Windsurfing, Lyžování a snowboarding, Skialpinismus). Výčet nabízených aktivit je velmi pestrý a je tvořen na základě požadavků a zájmu studentů a limitován personálními a ekonomickými možnostmi katedry. Z evidence udělených zápočtu vyplývá, že se od roku 1999 do roku 2008 pohybových aktivit zúčastňovalo 5.392 studentů FIM. Skutečný počet je však mnohem vyšší, mnozí studenti absolvují v jednom semestru několik POHA, zápočet však získávají pouze za jednu. Velmi potěšující je zjištění, že zájem o POHA u studentů neustále vzrůstá (od roku 1999 do roku 2008 více než dvojnásobně), což může svědčit o rostoucím uvědomění významu zdravého životního stylu u studentů FIM, ale také o naší dobré práci.
Uvedená fakta svědčí o tom, že o oba studované obory je skutečný zájem, a že i studenti zaměřením i naturelem poměrně vzdálení od sportu, chápou nezastupitelnou a ozdravující úlohu rekreačního sportu v jejich náročném životním stylu.
Hlavní část konference byla vedena záměrem vyjádřit, alespoň dílčím způsobem, aktuální odborné a vědecké problémy spojené se vzděláváním v cestovního ruchu a sportovně rekreačních aktivitách, formulovat příčinné souvislosti, předložit ukázky procesů řešení a prezentovat dosažené výsledky. Součástí konference byla také seminární výměna zkušeností s významnými absolventy a odborníky z praxe.
Ze seznamu přednášených příspěvků (Komparace techniky carvingových oblouků na snowboardu v závislosti na vybavení snowboardisty, Mgr. David Chaloupský, Ph.D., Mgr. Pavlína Chaloupská, Pohybová aktivita, Mgr. Pavla, Prostupnost učitelského oborového studia tělesné výchovy mezi KTVS, PdF UHK a Pädagogische Hochschule Freiburg ve Spolkové republice Německo v atletice, PhDr. Martin Jílek, Ph.D. a kol., Spinning versus VitaPowerRace, PhDr. Martin Jílek, Ph.D. a kol., Lyžařské kurzy odborné způsobilosti pořádané Katedrou rekreologie a cestovního ruchu a Institutem dalšího vzdělávání FIM UHK, Doc. PhDr. Blahoslav Komeštík, CSc., Mgr. David Chaloupský, Ph.D., Nové trendy v edukaci lyžování - multimediální učebnice sjíždění a zatáčení na lyžích dětí a mládeže, Mgr. Martin Nosek, Sportovně rekreační aktivity cestovním ruchu a perspektivy studia sportovního managementu na KRCR FIM UHK, Mgr. Bohumil Půža, Ph.D. , Koloběžkou po Evropě, Mgr. Michal Půža, Komparace změn ukazatelů pohybových dovedností po intervenčním programu stolního tenisu, Mgr. Lucie Francová, Komparace rozhodování v 1. basketbalové lize mužů v roce 2005 a v roce 2008, Mgr. Petr Hruša, Doc. PhDr. Blahoslav Komeštík, CSc., Důležité aspekty výkonu basketbalového rozhodčího, Mgr. Petr Hruša, Zpráva o způsobu řešení projektu na téma vliv modifikovaného programu Pilates na funkční úroveň pohybového systému vybraných osob, Mgr. Dagmar Hrušová, Doc. PhDr. Blahoslav Komeštík, CSc., Výsledky studia Ph.D. a obhajoby disertační práce na Masarykově Univerzitě, Mgr. David Chaloupský, Ph.D., Prožitek v extrémním horolezectví, Mgr. Pavlína Chaloupská, Česká gastronomie v kontextu kulinářské turistiky, Mgr. Michal Trousil, Vývoj koncepce americké školní tělesné výchovy, Mgr. Petr Vlček) je jasně patrné široké spektrum různorodých oborově souvisejících témat.
Pro nejširší veřejnost byly, jako součást konference a zároveň veletrhu INFOTOUR, určeny také cestovatelské přednášky docenta Štýrského „ZIMBABWE MÁ LÁSKA“ a cyklus cestopisných přednášek o Turecku, Namibii, Provance, JAR a Rakousku. Také beseda s promítáním v podání Mgr. Michala Půži z partnerské FTK UP v Olomouci o jeho více než 9000 km dlouhém koloběžkovém putování Evropou vyvolala mimořádný zájem posluchačů.
Je možné tedy konstatovat, že II. ročník konference splnil představy pořadatelů a doufáme, že i účastníků. Za zvláště cenný považujeme patrný odborný posun v přednesených doktorandských příspěvcích. Pro III. ročník chystáme, kromě již osvědčených doktorandských příspěvků i vystoupení současných studentů s obzvláště originálními výsledky svých seminárních a připravovaných bakalářských prací. Dále chceme v daleko větší míře diskutovat s pozvanými vynikajícími absolventy o jejich názorech na úroveň a zaměření současného studia sportovního managementu a managementu cestovního ruchu. Tyto zkušenosti jsou pro nás neocenitelné, jak plyne z neformální diskuse, která na závěr letošní konference proběhla.
Na další ročník konference chceme také, kromě hostů z příbuzných fakult, pozvat i zástupce cestovních kanceláří, pensionů, hotelů apod., tedy subjektů podnikajících v cestovním ruchu se zaměřením na sportovně rekreační aktivity a právě tuto odbornou veřejnost chceme seznámit s našimi praktickými záměry. Účast předních odborníků z praxe je ideální možností propojením teorie a praxe v našich oborech.
Atmosféra konference byla velmi přátelská a neformální. Snad se nám podařilo upozornit na to, že vědecká práce je možná i v oborech, jejichž prosazení v odborné veřejnosti není tradiční.
Bohumil Půža a Jiří Štýrský