Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 12/2008, vyšlo 03.12.2008

STUDENT BUSINESS FORUM 2008 HRADEC KRÁLOVÉ

V úterý 25. listopadu se na Univerzitě Hradec Králové konala velmi důležitá konference. Velký význam měla především pro studenty a budoucí začínající podnikatele a tomu odpovídal i její název – Student Business Forum 2008 (SBF). 

Program byl plánován na posluchárnu J6, ale díky většímu zájmu posluchačů byla konference přesunuta do větší místnosti A5. Zájem byl opravdu značný, ještě před zahájením se vytvořila dlouhá řada čekajících ale nadšených studentů. Bylo nezbytné provést prezenci, neboť pro předem přihlášené posluchače byly od pořadatelů připraveny předtištěné prezentace a reklamní materiály.

Průvodci konference byli Ing. Veronika Špačková ze společnosti Invia s.r.o. a Ing. Martin Dittrich z Technologického centra Hradec Králové. Úvodního slova se ujal rektor univerzity Doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D., který zdůraznil význam spolupráce Fakulty informatiky a managementu se sférou praxe.

Následovaly obecné informace o zakládání firmy, jaké jsou nástrahy a povinnosti při těchto úkonech. Velmi přínosnou součástí přednášky Dr. Ing. Vítězslava Hálka, MBA, na toto téma byly jeho zkušenosti z praxe. 

O právní problematiku se postaral  Mgr. Viktor Kuča z PPS Advokáti, který vysvětloval rozdíly mezi jednotlivými právními formami podnikání. Ještě před přestávkou na občerstvení vystoupil pan Michal Kohoutek s tématem Business Angels. Zprvu jsem nevěděl, co si mám pod tímto slovním spojením představit, ale zanedlouho  mi bylo objasněno, co to znamená – finanční podpora úspěšného projektu. Stačí mít dobrý podnikatelský záměr, být viditelný a nějaký „Angel investor“ nás může zasponzorovat a pomoci při rozjezdu firmy. Samozřejmě bude chtít zhodnotit svoje investice, a to většinou prodejem dobře rozjeté firmy.

Jak vytvořit dobrý podnikatelský záměr, tak to už bylo téma pro Ing. Veroniku Špačkovou. Prošla a vysvětlila jednotlivé body podle fiktivní firmy, která vytvářela tento dokument.

Byli jsme v polovině konference, a proto byl čas na občerstvení. Plno zúčastněných využilo čas na osobní konzultace svých nápadů s přednášejícími.

Druhá část programu byla spíše o možnostech rozjezdu podnikání zde v Hradci Králové. S projektem podnikatelského inkubátoru vystoupil Ing. Martin Dittrich. Pro názornou ukázku z praxe bylo pozváno vedení z firma Aaron Group, které svou vtipnou a interaktivní prezentací představilo své začátky podnikání a svůj postupný rozvoj včetně vize do budoucna. Abychom si mohli lépe přestavit výhody podnikatelského inkubátoru, který byl prezentován dříve, svůj příspěvek uvedla i firma BuildIT, která využila služeb Technologického centra Hradec Králové. Aby firma správně fungovala je třeba mít dobře propracovanou problematiku vybírání zaměstnanců a kvalitní personální oddělení. To vše nám představil Ing. Pavel Lipovský z hradecké pobočky Hofírek Consulting.

Konference se chýlila ke konci a závěrem vystoupila Ing. Petra Šišková s tématem „klastr“ a konkrétně Klastr OmniPack. Vysvětlovala nám výhody této spolupráce pro malé a střední podniky. Posledním přednášejícím byla RNDr. Petra Poulová, PhD., právě s klastrem HIT Klastr, v němž je zapojená i naše Univerzita Hradec Králové.

Na úplém konci bylo slosování o hodnotné ceny. Každý ze zúčastněných mohl vyplnit dotazník a poté být vylosován. Myslím, že konference měla úspěch a vřele doporučuji všem, kteří přemýšlí o možnosti podnikání, chtějí si rozšířit obzory a pochytit nové zkušenosti účast na dalším ročníku. Já osobně se na něj velmi těším.

Martin Havlík
3. ročník, fm

Článek byl zobrazen 3478x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu