Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 3/2009, vyšlo 01.04.2009

Moje přednášková mobilita – Ženeva

V polovině března jsem odcestoval na týdenní pracovní pobyt do Ženevy v rámci tzv. učitelských mobilit, které FIM v každém semestru oboustranně realizuje s příslušnými partnerskými evropskými universitami na bázi výukového programu Evropské unie – Erasmus.

Tentokrát mě ale – a dokonce jako prvního z pedagogů FIM – čekal výukový pobyt ve Švýcarsku, tedy v zemi mimo Evropskou unii a u nového partnera – University of Applied Science v Ženevě (v originálním francouzském názvu Haute École de Gestion de Geneve).

Mým úkolem bylo provést pro končící studenty bakalářského studia výukový blok na dohodnuté téma “International Trade and International Transfer of Technology“.

Jak se ukázalo, volba zařadit tuto akci do jejich předmětu „International Commodity Trading“ byla ze strany hostitelské instituce nanejvýš citlivá a správná a celý její úspěšný průběh potvrdil splnění cíle – vyměnit si přístupy a pohledy na podobný předmět vyučovaný na obou universitách, byť s trochu rozdílným pojetím pojmu mezinárodní obchod komoditami.

Za užitečné diskuze mohu jen poděkovat koordinátorovi mezinárodní spolupráce – profesoru  Xavierovi Burdetovi, sympatické vyučující předmětu paní Nathalii Brender a dalším.

U této vysoké školy situované na jižním okraji Ženevy lze také ocenit jejich marketing vůči odborné veřejnosti – například v souvislosti s jejich Dnem otevřených dveří byla otištěna v prestižním listu Tribune de Geneve celé obsáhlá speciální příloha věnovaná této škole.

Prostě HEG je v Ženevě a jejích podnikatelských kruzích pojem.

Ale studenty naší fakulty bude asi spíše zajímat Ženeva jako taková. Vždyť je to druhé největší město Švýcarska a představuje se svým nejbližším okolím snad nejvýznamnější z francouzských kantonů Švýcarské konfederace.

Je malebně situované: ze dvou stran je obklopené Francií a na severu a východu leží na březích Ženevského jezera.

V moderní době je to světoznámé finanční centrum a zejména tradiční sídlo mnoha světových a mezinárodních organizací, na prvním místě OSN. Ale je to i místo, kde v 16.století církevní reformátor Jan Kalvín založil novou reformní křesťanskou církev – kalvinismus a kde byl v roce 1864 iniciován a založen Mezinárodní červený kříž, který tam má dodnes své sídlo.

Mezi nejvyhledávanější turistické cíle patří vznosná románsko-gotická stavba katedrály sv.Petra stojící v centru starého města na místě baziliky ze šestého století, která vypadá z každé strany jinak a z její věže je nejhezčí vyhlídka na Ženevu. Hned ve vedle stojícím domě zvaném Maison Mallet je Mezinárodní museum reformace.

 

Srdce města leží hned vedle na náměstí Place Bourg-de-Four s fontánou uprostřed  a cítíte se tam pohodově obklopeni domy původně postavenými jako azyl pro protestanty v exilu i malebnými ukázkami domů ze 17. a 18.století s cukrárnami, kavárničkami a restauracemi. Když odtud sestoupíte několika uličkami do parku Promenade des Bastions, projdete jej podél zdi sto metrů širokého Památníku reformace se sochami všech významných reformátorů.

Nejznámější tváří Ženevy je ovšem celé pobřeží podél Ženevského jezera a Eiffelovkou Ženevy je stočtyřicetimetrový vodotrysk Jet d´Eau tryskající vodu rychlostí 200 km/ hod.

Podle turistických průvodců je zde nejlepší pohled večer, když krásně nasvícený proud vody kontrastuje s osvětlenými ženevskými památkami v pozadí. Já jsem měl možnost přesvědčit se o jiném: za jasného dne dohlédnete ze severního břehu přes jezero na známou horu Matterhorn a vedle ní na horský hřeben s nejvyšší horou Mont Blanc.

Jiří Frank
Katedra ekonomie FIM UHK

Článek byl zobrazen 2006x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu