Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2009, vyšlo 02.10.2009

Opět platí : „Jedni zlatí, druzí pátí“ aneb České akademické hry (ČAH) – Plzeň 2009

FOTBAL – Spanilá jízda studentů Univerzity Hradec Králové (UHK) pokračovala i na Českých akademických hrách (ČAH), Zinke potvrdil pověst střelce, Hrdina je hrdina

FUTSAL – Problémy s brankářem, Porážky ve skupině o 1 gól znamenaly konec vítězné série z let minulých, Fotbalisté si s futsalisty vyměnili umístění z loňských ČAH

FOTBAL

Studenti UHK mají za sebou další velice úspěšný rok v Akademickém fotbalovém přeboru ČR. Po drtivých vítězstvích v kvalifikaci na České akademické hry (přihlášeno bylo 16 celků) a postupu i v konkurenci nejlepších šesti týmů z České republiky nenašli přemožitele a opět po 4 letech oslavili titul.

V Plzni byla mužstva, která postoupila, rozdělena do dvou skupin. První hrací den se odehrály zápasy ve skupinách a druhý den se hrálo o celkové pořadí. Hradečtí akademici dostali za soupeře celky České zemědělské univerzity Praha a domácí Západočeské univerzity Plzeň. Druhou skupinu tvořily  FTVS Praha, MU Brno a UP Olomouc . Ve skupinách se hrálo 2x35 minut, o umístění 2x40 minut.

Univerzita Hradec Králové   -   Česká zemědělská univerzita Praha

5                :                        0   ( 1 : 0 )

Sestava UHK:

Hrdina – Kašpar, Matějka, Motyčka, Kubelka – Veselka, Ryba, Blažej, Nejman – Zinke, Hubička

Střídali: Mařas, Melaga a J.Čech

Branky: Hubička,Motyčka, Nejman, Ryba, Zinke

Hradečtí vysokoškoláci si vynutili od počátku utkání územní převahu a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí i v koncovce. Protože v prvním utkání prohrála ČZU Praha se ZČU Plzeň 0 : 4, měli snahu porazit soupeře vyšším rozdílem, aby jim v utkání s Plzní stačila k případnému postupu do finále i remíza.

Jak šly minuty:

- 6´. Hubička hlavou nad.

- 11´. Zinkeho střelu z dálky brankář Pražanů zlikvidoval.

- 21´. Po kombinaci s Rybou se do šance dostal Hubička, ale neproměnil.

- 24´. Útočník soupeře hlavičkoval vedle Hrdinovy brány.

- 28´. Blažej zatáhl míč po levé straně a předložil Hubičkovi 1 : 0

- 29´. Gólovku soupeře Hrdina zlikvidoval.

- 30´. Střela Pražanů skončila nad brankou.

- 32´. Blažejovu střelu brankář hostí vyrazil.

- 37´.Po kombinaci s Rybou nastřelil Zinke pouze brankáře.

- 40´. Pohotová střela Zinkeho šla vedle branky.

- 43´. Motyčka z úhlu prostřelil brankáře 2 : 0.

- 45´. K odraženému míči se dostal Nejman a technickou střelou zvýšil na 3 : 0.

- 56´. Ryba prošel  obranou Pražanů a s přehledem skóroval 4 : 0.

- 60´. Brankář soupeře zázračně zachránil po střele Veselky.

- 65´. Hosté v čisté gólové šanci mířili vedle.

- 67´. Zinke po brejku obešel i brankáře a přidal důležitý gól 5 : 0

Univerzita Hradec Králové   -   Západočeská  univerzita Plzeň

2                :                        0   ( 1 : 0 )

Branky: Zinke 2

Souboj o finále byl velmi dramatický. Oba týmy dobře bránily takže gólových šancí bylo poskrovnu. Nakonec rozhodla pohotovost hradeckého Zinkeho, který svými brankami posunul tým UHK do boje o zlaté medaile.

Průběh utkání:

3´. Útočník domácích střílel vedle branky.

12´. Zinke z úhlu trefil přesně k tyči 1 : 0.

23´. Plzeňské hráče po rychlé kombinační akci vychytal Hrdina.

38´. Po průniku kapitána Blažeje spálil šanci Veselka.

46´. Přímý volný kop Plzeňanů skončil v hradecké zdi.

55´. Domácí po rohovém kopu hlavičkovali nad branku.

62´. Po spolupráci s Rybou nastřelil Hubička brankáře.

62´. Zinke zblízka rozhodl 2 : 0.

3. UP Olomouc          1 bod        skóre 0 : 1

Druhý hrací den se nejprve uskutečnilo utkání o 5. místo, ve kterém ČZU Praha porazila UP Olomouc 2 : 1. Následoval zápas o 3. místo, ve kterém domácí ZČU Plzeň zvítězila na FTVS UK Praha 1 : 0. A potom již přišlo velké finále.

Zajímavé bylo i z toho pohledu, že kouč hradeckých fotbalistů Dr. Vojtěch Dlabáček, Ph.D. vystudoval právě na univerzitě svého  soupeře a výraznou postavou Brňanů byl bývalý hráč FC Hradec Králové Petr Jiřík i současný hradecký druholigový fotbalista Martin  Kasálek.

Univerzita Hradec Králové   -   Masarykova univerzita Brno

Hradečtí studenti věděli, že je boji o titul čeká velmi silný soupeř, který  předvedl v utkáních ve skupině kvalitní výkony. Bylo zřejmé, že musí vycházet ze zajištěné defenzivy a pokoušet se o brejky. Tato taktika nakonec vyšla a tak pohár pro vítěze putoval do Hradce Králové.

Průběh finále:

8´. První šance Brňanů, ale míč po střele hlavou skončil vedle Hrdinovy branky.

13´. Další střelecký pokus soupeře mířil tentokrát nad branku.

15´. Hradecký tým poprvé vážněji zaútočil a míč hned skončil v brance soupeře. Rozhodčí Damková gól však pro ofsajd neuznala.

16´. Z protiútoku se dostali do šance brněnští studenti, ale Hrdina zachránil.

17´. Další střela MU Brno skončila opět nad.

21´. Do šance se dostal rychlonohý Zinke, ale brankáře neprostřelil.

36´. Pro zranění svalu odstoupil špílmachr  Ryba a byl nahrazen Melagou.

41´. Vyčerpaného Nejmana střídal J. Čech.

48´. Střelecký pokus brněnského Hradečáka Jiříka skončil těsně vedle.

65´. Efektní „nůžky“ brněnského útočníka rovněž nezasáhly branku UHK.

74´. Poslední střelu v normální hrací době vyslali na branku soupeře rovněž brněnští.

80´. Konec utkání – PENALTY !!!

Ke střelbě ze značky pokutového kopu byli z hradeckého týmu vybráni Zinke. J. Čech a kapitán týmu Blažej .

I. série – Zinke nezaváhal, brněnští srovnali   1 : 1

II. série – J. Čech chladnokrevně proměnil, Hrdina střelu brněnského hráče VYRAZIL 2 : 1

III. série – Blažej to zvládnul 3 : 1  VÍTĚZSTVÍ !!!

Celkové pořadí:

1.  Univerzita Hradec Králové

2.  Masarykova univerzita Brno

3.  Západočeská univerzita Plzeň

4.  Fakulta tělesné výchovy UK Praha

5.  Česká zemědělská univerzita PrahaFotbalový tým Univerzity Hradec Králové na ČAH v Plzni. Na snímku stojící zleva: Prorektorka UHK Monika Žumárová, Petr Motyčka, Jaroslav Matějka, Marek Ryba, Ondřej Nejman, Marek Hrdina, Lukáš Hubička, Michael Mařas, Lukáš Kubelka  a trenér mužstva Vojtěch Dlabáček. V podřepu zleva: Kapitán mužstva Michal Blažej, David Melaga, Petr Veselka, Jan Čech, Daniel Zinke a  Jan Kašpar

6.  Univerzita Palackého Olomouc

Na závěrečném vyhlášení výsledků převzal nejprve Daniel Zinke cenu pro nejlepšího střelce a poté již  Mgr. Michal Blažej pohár pro vítěze a po něm všichni hráči i trenér zlaté medaile. Prorektorka Univerzity Hradec Králové Dr. Monika Žumárová, Ph.D., která finálové utkání sledovala, pohár naplnila šampaňským…

Hradecká obrana fungovala bezchybně.Daniel Zinke se stal nejlepším střelcem turnaje.Kapitán týmu Michal Blažej převzal vítěznou trofej.

------------------------------

FUTSALSovička byla opět symbolem Českých akademických her.

Futsalový tým Univerzity Hradec Králové se po vítězstvích na ČAH v roce 2007 v Liberci a v roce 2008 v Brně chystal na obhajobu i v Plzni. Po přesvědčivém vítězství v kvalifikaci, která proběhla na UJEP v Ústí n.L., se zdálo, že by se to mohlo podařit. Po vynucených výrazných změnách v nominaci, kdy týmu chyběli z loňské sestavy Hauf, Havrda, Čejchan a Ryba,  však zůstalo pouze u přání.

Na České akademické hry do Plzně se kvalifikovalo z 22 přihlášených týmů nejlepších šest. Stejně jako ve fotbale se první hrací den hrály zápasy ve skupinách a druhý den se hrálo o pořadí. Hradečtí studenti dostali ve skupině A za soupeře domácí ZČU Plzeň a MU Brno. Druhou skupinu tvořili loňský finalista VŠB TU Ostrava, VUT Brno a ČVUT Praha.

Univerzita  Hradec Králové  -   Západočeská univerzita Plzeň

1                        :                       2   (1 : 1 )

Sestava UHK: Hruška – Matějka, Kubelka, Kašpar, Steiner – Blažej, Novák, Netolický, Lán

Branky: Lán

Ve vyrovnaném utkání hradečtí hráči v závěru neproměnili za stavu 1 : 1 čistou gólovou šanci a nedáš dostaneš platilo i tentokrát. Jak šly minuty:

3´. Lán z blízka 1 : 0.

7´. Domácí náhodnou střelou od tyče do branky 1 : 1.

23´. Spolupráce Novák – Netolický, posledně jmenovaný neproměnil.

26´. Blažej po brejku neprostřelil brankáře

35´. Šanci soupeře zlikvidoval brankář Hruška.

36´. Únik Blažeje, ale jeho přízemní přihrávku, metr před branku, nejzkušenější hráč a kapitán týmu Novák nezužitkoval !!!

40´. Po špatně rozehraném přímém volném kopu UHK šel soupeř do brejku a rozhodl 1 : 2

Univerzita  Hradec Králové  -   Masarykova univerzita Brno

4                     :                       5   (2 : 3 )

Také  druhé utkání ve skupině A se pro hradecký tým nevyvíjelo příliš dobře. Alespoň remíza mu však utekla také až v závěru zápasu.

Vývoj střetnutí:

2´. Brněnským studentům vyšla kombinace na jeden dotek a šli do vedení 0 : 1.

5´. Netolický nastřelil břevno.

6´. Novák v šanci mířil těsně vedle.

7´. Soupeř prošel naší obranou a prostřelil Hrušku 0 : 2.

9´. Netolický křižnou střelou snížil na 1 : 2.

17´. Kubelka dorazil odražený míč do sítě 2 : 2.

20´. Soupeř těsně před koncem prvního poločasu opět strhl vedení na svoji stranu 2 : 3.

25´. Po akci Nováka Kubelka zblízka odmítl vyrovnání.

28´. Zkušený Blažej utekl obraně soupeře, ale ani on neproměnil.

30´. První střelu soupeře ještě Hruška zlikvidoval, ale na druhou již nedosáhl 2 : 4.

31´. Po úniku Matějky se opět střelecky prosadil Kubelka 3 : 4.

33´. Šanci Brňanů zlikvidoval Hruška.

34´. Netolický vykřesal naději svým gólem na 4 : 4.

36´. Po zbytečném faulu hradecké obrany a nařízeném pokutovém kopu vedla MU Brno 4 : 5.

38´. Poslední šanci na vyrovnání nevyužil po spolupráci Netolického s Kubelkou Blažej…

Univerzita  Hradec Králové       -          Vysoké učení technické Brno

6          :                           4   (3 : 2 )

Sestava UHK :  Lán – Matějka, Steiner, Kašpar – Blažej, Novák, Netolický

I přesto,že hradeckým vysokoškolákům chyběli v tomto utkání zranění Kubelka a Hruška, dokázali zvítězit a obsadit tak pátou příčku.

2´. Úvod zápasu vyšel lépe soupeři, který se střelou od tyče ujal vedení 0 : 1.

5´. Blažejovu střelu brankář hostí vyrazil, Kašparova dorážka šla mimo

6´. Blažej se prosadil v koncovce a vyrovnal 1 : 1.

7´. Brilantní akce Nováka s Blažejem 2 : 1.

13´. Po chybě hradecké obrany soupeř vyrovnal 2 : 2.

17´. V tomto zápase neudržitelný Blažej opět skóroval 3 : 2.

22´. Další chyba obránců UHK 3 : 3.

24´. a 28´. Kapitán týmu Novák si  dvakrát ze soupeřů udělal slalomové tyče 5 : 3.

32´. Vlastní gól hradeckých hráčů 5 : 4.

36´. Matějka odmítl drama a zvýšil opět na rozdíl dvou branek 6 : 4.

Semifinále:

ZČU Plzeň  -  VŠB TU Ostrava   2 : 4

ČVUT Praha  -  MU Brno           4 : 4 na penalty 7 : 6

Zápas o 3. místo :        ZČU Plzeň - MU Brno                0   :   1

Zápas o 1. místo :        VˇB TU Ostrava - ČVUT Praha   1   :   0

Futsalový tým Univerzity Hradec Králové na ČAH v Plzni. Na snímku stojící zleva: Zraněný hráč Lukáš Kubelka, Jakub Lán, Roman Netolický, Jaroslav Matějka, Jiří Steiner, zraněný brankář Martin Hruška a kouč mužstva Vojtěch Dlabáček. V podřepu zleva Michal Blažej, kapitán týmu Petr Bobr Nováka Jan Kašpar.