Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 10/2009, vyšlo 29.12.2009

Vánoční cena Ortexu

Začátkem prosince se sešlo deset nejlepších studentů informatických oborů FIM UHK nad vonícím punčem, který pro ně již tradičně v tomto předvánočním čase připravuje firma Ortex.

Setkání se zúčastnili kromě top managementu firmy ORTEX v čele s generálním ředitelem Pavlem Hemelíkem také zástupci FIM UHK, děkan docent Václav Janeček a proděkanka pro rozvoj a zahraniční styky docentka Petra Poulová.

V tomto roce převzali ocenění za své studijní výsledky Martin Šrám, Jiří Štěpánek, Václav Vondruška, Lucie Borovková, Alena Vejsadová, Jakub Korf, Jiří Cabal, Martin Soušek, Ondřej Stoklasa a Jiří Neuman. Někteří tu vzhledem ke svým výborným výsledkům dokonce nebyli poprvé.

Studenti měli za úkol připravit si a předvést krátkou prezentaci na téma: Představení své osoby, Jak používám/nepoužívám produkty pro sociální sítě a co mi to přináší a Jaký potenciál a využití těchto produktů vidím pro "software house" typu ORTEX. Nejvíce porotu zaujalo vystoupení Jiřího Cabala, který spolu s dalšími dvěma studenty obdržel dárek. Hlavním bodem svátečního programu pak bylo předání cen všem zúčastněným studentům za jejich mimořádné studijní výsledky.  

Odpoledne zakončila příjemná beseda všech přítomných.

 

O rozhovor jsme požádali Jiřího Cabala, studenta 3. ročníku Informačního managementu.

Dá to hodně práce dostat se mezi deset studentů s nejlepšími studijními výsledky? Která oblast studia vás opravdu baví a který předmět „nemusíte“?

Nevím, neplánoval jsem to. :-) Pří zkouškách začínám zpravidla těžšími, a pokud se u nich zadaří, tak si snažím pohlídat i ty další, protože škola, si myslím, docela pěkně odměňuje studijní úspěchy.
Na rozdíl od asi spousty ostatních mě vždy bavila matematika, programování. Když není s těmito předměty problém, hned jsou studijní výsledky lepší. Jsou i méně oblíbené předměty, ale je to hlavně o vyučujících. Dobrý učitel nadchne i pro nudnější předmět. Můžeme říct, že není špatných předmětů, jen špatných vyučujících. A na takové na FIMu zatím naštěstí nenarážím.

Vaše prezentace na téma sociálních sítí se líbila. Zajímá vás tato problematika (a proč)?

Sociální sítě využívám jako uživatel skutečně minimálně. Rád se na ně ale dívám  zvenku, pohledem programátora, manažera nebo podnikatele. Sociální sítě fungují zpravidla na jednoduchém principu, přitom přitahují masy uživatelů. A kde jsou masy, tam tečou i peníze. To samozřejmě dost lidí zajímá. Myslím, že tento pohled zaujal. 

Shodou okolností pracujete ve firmě, která tuto akci spolu s fakultou pořádá. Jak jste se k této práci dostal a čím se zde zabýváte?

Znám se z atletiky s jedním z jednatelů firmy. Oslovil mě, jestli bych to u nich nechtěl zkusit. Bylo to těsně před nástupem na VŠ, kdy jsem si říkal, že by nebylo špatné mít něco stálého. Zaslal jsem životopis, následně vypracoval zkušební projekt a povedlo se.
Dělám v týmu, který k zákazníkům nasazuje a na míru upravuje software Microsoft CRM. Je to především programování a práce s databází na platformě Microsoft. Dle potřeby se věnuji i jiným činnostem jako je správa webu, CPC kampaní a další.

Z hlediska vaší praxe ve firmě - co ve školních osnovách dle vás chybí?

To není jednoduché. Obor IT je již velmi rozsáhlý a člověk v zaměstnání se zpravidla věnuje poměrně úzké, velmi specializované činnosti. Škola se naopak snaží dávat od každého trochu. Pokud bych si měl přeci jenom postěžovat, chybí mi výuka programování na platformě .NET, které je těžištěm mé činnosti v zaměstnání. Nebylo by špatné mít možnost alespoň si to přidat k upřednostňovanému programování v Javě. Zvláště když má škola tak blízké a často zmiňované partnerství se společností Microsoft. 

Máte představu, co chcete po ukončení studia dělat (…nějaká vize dalšího pracovního uplatnění)?

Čím jsem starší, je tato představa stále méně a méně jasná. Představa strávit celý život u počítače se mi již moc nezamlouvá. Ani nevím, jestli bych chtěl být spíše zaměstnán anebo něco zkusit na vlastní pěst. Příliš se o to nestarám, život něco přinese.

Čemu se věnujete ve volném čase?

Aktivně působím v hradeckém atletickém oddíle - jako závodník, trenér a funkcionář. Baví mě to a hodně mi to dává, ale občas mám pocit, že ze zájmových činností se pomalu stávají povinnosti. Když to přičtu k ostatnímu, už opravdu moc volného času nezbývá. Pokud ale nějaký je, rád v něm také zajdu na dobré jídlo a dobré pivo.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů nejen ve studiu, ale i při dalších aktivitách. Redakce

 

Článek byl zobrazen 2481x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu