Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 10/2009, vyšlo 29.12.2009

Konference Informatics 2009

Již podesáté se mohli zájemci z řad studentů, pedagogů a vědeckých pracovníků setkat na mezinárodní konferenci Informatics 2009, která se konala ve dnech 23. 11. – 25. 11. 2009 na Slovensku, 28 km od Košic v obci Herľany.

Ubytovna - nedaleko Herľanského gejzíruMapka obce HerľanyTato konference si klade za cíl prezentovat výsledky a zkušenosti výzkumníků spojené s teoretickými, ale i praktickými aspekty počítačové vědy a informatiky. Hlavními oblastmi zájmu konference jsou výpočetní systémy a počítačové sítě, informační systémy a programování, problematika informační společnosti jako takové, aplikovaná informatika, simulace a umělá inteligence. Během konference posluchači vyslechli celou řadu velice zajímavých příspěvků, z nichž zmíním jen některé.

Místo konání konference - nedaleko Herľanského gejzíruMária Pohronská hovořící o využitelnosti expertních systémů v reálných systémech

Zvaná přednáška Ivana Plandera ze Slovenské společnosti pro aplikovanou kybernetiku a informatiku v Bratislavě shrnovala vývojové trendy v informatice za posledních 15 let. Marek Vajgl hovoří o deskripční logicePřednáška prezentovala taková témata jako kvantová fyzika, kvantová mechanika a kvantové výpočty, výpočetní možnosti gridů a klastrů či kryptografie. V případě nanotechnologií se hovořilo např. o využití nanorobotů pro likvidaci nádorových buněk v lidském těle. Stranou nebyly ponechány ani agentové a multiagentové systémy. Přednáška Štefana Korečka z Technické univerzity v Košicích demonstrovala nový systém virtuální reality, s jehož pomocí lze vizualizovat různé typy objektů od jablka až třeba po hrad. Právě Spišský hrad byl prvním objektem modelovaným s pomocí demonstrovaného vizualizačního enginu. Monitor určený ke stereoskopické projekci (vlevo), pro porovnání s obyčejným displejem notebooku (vpravo)Tomáš Komenda prakticky ukazuje posluchačům metody stereoskopické projekcePříspěvek Tomáše Komendy z Ostravské univerzity pojednával o metodách stereoskopické projekce, což je určitý způsob prostorového zobrazení scény a různých objektů, které se v ní nacházejí. Při sledování takové projekce musíte mít k dispozici mj. speciální zobrazovací zařízení, které tuto projekci dokáže zajistit. Při sledování stereoskopických obrazců máte pocit, jako by tyto obrazce vystupovaly z obrazovky. Přednášející prakticky demonstroval, v čem tkví zajímavost této zatím velice drahé a nedostupné technologie pro běžného uživatele. Problematika grafů je také neodmyslitelně spjata s řešením problémů na poli počítačové vědy. Peter Kapec prezentuje příspěvek o využití hypergrafů k navigaci programovým kódemTo náležitě dokázal příspěvek Petera Kapce ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, který pojednával o využití hypergrafů pro navigaci programovým kódem. Na konferenci zazněly i takové příspěvky, které využívaly metod výpočetní inteligence pro práci s textovými informacemi ať už více či méně strukturovanými. Příkladem je příspěvek Pavola Vanča z Univerzity Komenského v Bratislavě o vizualizaci XML dokumentů s použitím rekurzivních samoorganizovaných map. Lenka Skovajsová ze Slovenské akademie věd demonstrovala způsob vyhledávání informací na webu s pomocí umělých neuronových sítí.

Tak jak to na většině konferencích už bývá zvykem, pro odrVstup do vinného sklípku (Macik Winery)eagování se od vědeckého bádání je jejich součástí určitá společenská akce. Konference Informatics 2009 nebyla výjimkou. Nabídla poznávací cestu za tokajskými víny do vinného sklípku v obci Malá Trňa, která se nachází 27 km od slovenského města Trebišov (asi 50 minut cesty od Herľan.

Účastníci konference byli provedeni vinným sklípkem a podrobeni ochutnávce asi osmi druhů tohoto typu vína a to od kyselejších chutí až po sladší. Ke každému druhu vína byl podán odborný výklad spojený s jeho historií, se způsobem jeho výroby a vhodností použití pro různé více či méně společenské akce.

Uvnitř vinného sklípku (Macik Winery)Vzorky tokajského vína (Macik Winery)Restaurace v obci Malá Trňa (Macik Winery)

Po ochutnávce vín následoval pokrm v podobě pečené kachny, čili můžeme říci, že chuťové buňky účastníků během konference nestrádaly, spíše naopak.

Nejen za sebe mohu říci, že konference vrchovatě naplnila svůj účel. Bylo prezentováno mnoho zajímavého, byly navázány kontakty nové nebo oživeny již existující. Závěrečný intenzivní potlesk, který projevili účastníci konference při jejím závěru, hovoří sám za sebe – konference se vydařila.

Poděkování za to patří mj. pracovníkům Fakulty elektrotechniky a informatiky při Technické univerzitě v Košicích, kteří tuto konferenci uspořádali.

Martina Husáková

 

Článek byl zobrazen 1985x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu