Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2010, vyšlo 28.05.2010

Modrá fakulta darovala krev

V pondělí 26.4. a ve středu 5.5. 2010 opět proběhla každoroční akce pořádaná naší fakultou s názvem Modrá fakulta daruje krev (dále jen MFDK). Jen pro připomenutí, jde o dobrovolné darování krve na transfuzní stanici (dále jen TS) ve Fakultní nemocnici HK.

Podle mě má tato akce velký význam. Skupinově můžeme totiž pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují. A prospěšná je i pro prvodárce, kteří nevědí do čeho jdou a sami by se třeba neodhodlali přijít, i když by chtěli. Ale není čeho se bát. Sama jsem šla v minulých letech darovat krev poprvé právě při MFDK a zpětně to hodnotím pozitivně. Na TS vládne příjemná atmosféra, popovídáte si s ostatními spolustudenty – dárci, dozvíte se svůj zdravotní stav a přestože je darování krve bezplatné, jako odměna se dostaví dobrý pocit, že jste možná někomu pomohli zachránit život.

Bohužel, na rozdíl od minulých let, letošní účast nebyla příliš vysoká, což je škoda. Na mém termínu se dostavili pouze tři dárci oproti loňskému počtu zhruba deseti lidí. Nevím, čím byl tento stav způsoben, možná pozdějším zveřejněním, nižší propagací a nebo prostě jen strachem z nového a neznámého a možná trochu bolestivého zážitku. Z tohoto důvodu bych tu ráda v krátkosti popsala, jak probíhá proces darování krve a doufám, že tak trochu rozptýlím obavy potenciálních dárců.

I když byste krev darovat chtěli, nejprve je dobré zjistit, zda-li jste k tomu vhodní, protože je to riziková záležitost hlavně pro přijímce transfuze, kterému byste mohli nejenom pomoci, ale také uškodit. Samozřejmě vám poradí pracovníci na TS, ale je dobré posoudit svůj zdravotní stav a životní styl sám. K tomu slouží dokumenty Poučení dárce krve a Dotazník pro dárce krve (oba jsou k dispozici zde). Pokud shledáte, že jste způsobilí k darování krve, můžete přijít na TS. Jelikož některé potraviny mohou ovlivnit složení krve, neměli byste jíst večer před odběrem tučná jídla, ale pouze dietně povečeřet. Stejně tak vůbec není dobré jít na odběr hladoví, je tedy nutné i ráno dietně posnídat (např. rohlík s marmeládou a čaj)!

Po příchodu na TS vyplníte zmíněný dotazník a zaregistrujete se v kartotéce. Poté vám bude změřena teplota, odebrán malý vzorek krve (u prvodárců ze žíly malá zkumavka, ostatním se odebírá z prstu pouze malá kapka) a odevzdáte vzorek moči na laboratorní vyšetření. Poté přistopíte k lékařské prohlídce, kde vám bude změřen tep a tlak, prohmátnuto břicho a zodpovězeny případné dotazy a nejasnosti, pokud nějaké budete mít. Na konci prohlídky lékař posoudí, zda jste zdravotně v pořádku a můžete darovat krev. Může se stát, že ne a poté jdete normálně domů a nic se neděje.

Pokud darovat krev můžete, postoupíte do vedlejší místnosti, kde byste se měli občerstvit (opět rohlíky a čaj), aby se vám neudělalo špatně. Po občerstvení a až se na to bude cítit, si umyjete předloktí a přejdete do odběrového sálu, kde se vás sestřičky ujmou a o všechno se postarají. Není důvod se čehokoli bát. Historky o tom, jak je odběrová jehla veliká, rozhodně nejsou pravda. Je sice o trochu širší než normální, ale není to nic strašného. Doporučuje se (alespoň při prvních odběrech) na vpichování nekoukat a sestřičky odebírají krev naprosto zkušeně a rutinně, takže prakticky žádnou bolest necítíte. A většinou nemáte ani žádnou modřinu. Mě osobně víc bolí napíchnutí ukazováčku při kontrolním vyšetření, než při samotném odběru. Jinak délka odběru se nedá přesně určit. Dá se ale říci, že to zhruba trvá 5 – 15 min. Odebírá se 450 ml (+ kontrolní odběry na HIV, žloutenku atd.), což je necelých 10 % celkového množství krve v organismu. Toto množství vás zásadně neovlivní a nepřinese vám žádné zdravotní komplikace (maximálně ztratíte trochu železa, na jehož doplnění dostanete vitamíny), ovšem můžete být přes den trochu unavení a nedoporučuje se těsně po odběru řídit auto. Dále se po odběru nedoporučuje prudce vstávat z křesla, je lepší chvíli ještě sedět, aby se vám nezamotala hlava. Pak se opět vrátíte do předchozí místnosti, opět se občerstvíte a dostanete žeton na kávu a stravenku na oběd. Měli byste tu strávit ještě tak 15 min, abyste byli pod lékařským dohledem. No pak už můžete utíkat do školy, domů nebo kamkoli jinam :-).

Celková doba strávená na TS se určuje těžko. Ale většinou se udává 45 min – 2 hod. Všichni jsou ale hrozně milí, ochotně vám pomůžou a ještě uděláte dobrou věc. Myslím, že to za návštěvu rozhodně stojí. A pokud se bojíte jít sami, příští rok touhle dobou se bude opět konat akce Modrá fakulta daruje modrou krev, tak nebudete „trpět“ sami. A pokud nechcete rok čekat, stačí mi napsat a za tři měsíce můžete jít třeba jen se mnou :-).

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří se letošní akce zúčastnili a také jmenovitě Davidu Růžičkovi a Tomáši Chloubovi za to, že se mnou strávili jedno středeční dopoledne na TS HK.

Michaela Hanková
studentka FIM UHK

Článek byl zobrazen 2302x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu