Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2010, vyšlo 01.10.2010

Matematický software Maple 14 na učebnách FIM

Současná matematika vděčí za svou podobu a obsah především fantazii a trpělivosti několika géniů a mnoha dalších lidí, pro které byly matematicky formulované problémy natolik přitažlivé, že se jim věnovali i bez ohledu na materiální odměnu.

Když se v minulém století začali matematici zabývat konstrukcí stroje, který by sám počítal, bylo to jednak proto, že potřebovali zintenzivnit svoji práci, tj. zkrátit dobu svých výpočtů, a jednak proto, že to bylo zajímavé a byla to pro ně výzva.  Tak se pomalu začal rodit nový obor - informatika. Podobně jako matematika nepotřebovala pro svůj vývoj žádný stroj, ani učitelé matematiky dlouho nepotřebovali žádné speciální pomůcky. Stačila jim tabule a křída, kterou mohli psát a kreslit svět, který matematika popisuje. I když se informatika rozvinula ve velmi široký obor a některé její aplikace se s matematikou neprotínají, existují oblasti, ve kterých se informatika k matematice vrací. Do této oblasti rozhodně patří systémy počítačové algebry. Kruh se uzavřel – matematici mohou používat produkty informatiky pro zefektivnění své práce a učitelé matematiky je mohou použít pro zatraktivnění svých výkladů, poskytnutí mnohem hlubšího vhledu do studované problematiky a lépe tak přiblížit svět matematiky studentům.

Je potěšitelné, že i Fakulta informatiky a managementu může svým studentům nabídnout práci v jednom takovém systému. V rámci řešení projektu FRVŠ 709/2010 byl v tomto roce zakoupen systém Maple 14 pro dvě počítačové učebny (J7 a J22) a nové počítače pro jednu učebnu (J22). Systém MapleTM umožňuje provádět symbolické i numerické výpočty, takže ho mohou používat jak studenti prvních ročníků při studiu předmětů Základy matematiky 1 a Základy matematiky 2, tak studenti v navazujícím programu při studiu předmětu Numerická a výpočetní matematika. Pomocí tohoto software lze také vytvářet dokumenty obsahující matematické vztahy a grafy, prezentace, případně interaktivní výpočetní moduly. Maple 14 disponuje vlastním programovacím jazykem, ve kterém lze tvořit vlastní algoritmy výpočtů. Soubory lze pak exportovat do formátů LaTeX, HTML, RTF nebo MathML, což je rozšíření HTML pro prezentaci matematických textů na webu. Mapleovské funkce pokrývají mnoho odvětví matematiky od základů diferenciálního a integrálního počtu, lineární algebry, řešení rovnic, až po řešení diferenciálních a diferenčních rovnic, geometrii nebo logiku. Více podrobností lze nalézt na stránkách českého distributora produktu http://www.maplesoft.cz  nebo na stránkách http://www.maplesoft.com kanadského výrobce softwaru - společnosti Maplesoft Inc. 

Kolektiv řešitelů projektu ve složení RNDr. Pavel Pražák, Ph.D., doc. RNDr. Tatiana Gavalcová, CSc a Mgr. Jiří Haviger připravují pro studenty prvních ročníků tematické návody jak nový software použít, jak lépe porozumět a uvidět více matematiky a v neposlední řadě jak zkvalitnit přípravu na zkoušky.

-pp-

Článek byl zobrazen 1869x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu