Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2010, vyšlo 01.10.2010

Dobrá praxe v udržitelnosti cestovního ruchu

Ve dnech 13. - 14. září 2010 se na Fakultě informatiky managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) uskutečnil druhý ročník konference Dobrá praxe v udržitelnosti cestovního ruchu, uspořádané pod záštitou děkana FIM UHK Doc. Ing. Václava Janečka, CSc., ministra pro místní rozvoj Ing. Kamila Jankovského, a ministra životního prostředí Mgr. Pavla Drobila. Partnerem konference byl Geopark Český ráj a jejími mediálními partnery časopis COT business a Enviweb.

Konferenci zahájil děkan FIM UHK doc. Ing. Václav Janeček, CSc. Na plenárním zasedání zaujala Ing. Martina Pásková, Ph.D. z Ministerstva životního prostředí ČR přednáškou o geoparcích jako komplexním a již desetiletí rozvíjeném přístupu k udržitelnosti cestovního ruchu se zapojením nejen geologických fenoménů a kulturního dědictví, ale také místních obyvatel. Zdůraznila význam způsobu interpretace místního dědictví, výměny zkušeností v síti geoparků a vysvětlila postup certifikace geoparků. Jako příklad dobré praxe uvedla Národní geopark Český ráj, který je současně prvním Evropským geoparkem pod záštitou UNESCO v České republice.  Celoevropský program každoročně tematicky rozdílně zaměřeného vyhodnocení nejlepších destinací udržitelného cestovního ruchu EDEN (European Destination of Excellence) charakterizoval Ing. Rostislav Hošek z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a jako uvedení dalších dvou prezentací připomněl dvě dosavadní vítězné destinace – v roce 2009 České Švýcarsko a v roce 2010 Bystřicko (Vysočina). Podrobně a poutavě představil Bystřicko starosta Bystřice nad Pernštejnem Ing. Karel Pačiska. Zdůraznil mimo jiné význam vytváření unikátních místních produktů, využívání symbolu udržitelné turistické destinace, vytváření komplexní nabídky s využitím dědictví okolního regionu a spolupráce s místními podnikateli.

Hlavními tématy konference byly vztah cestovního ruchu a biodiverzity, certifikace udržitelnosti cestovního ruchu a udržitelnost destinací vázaných na vodní ekosystémy. První den konference probíhaly prezentace a často velmi podrobné s inspirativní diskuse k nim v sekcích „Cestovní ruch a biodiverzita“, „Certifikace udržitelnosti cestovního ruchu“ a „Udržitelnost destinací vázaných na vodní ekosystémy“.

V sekci „Cestovní ruch a biodiverzita“, vedené v dvou blocích doc. PaedDr. Jiřím Štyrským, CSc. (UHK) a RNDr. Lenkou Šoltysovou (AOPK) odezněly následující příspěvky:

  • RNDr. Dana Fialová, Ph.D., Veronika Crhonková: Nouzová nocoviště – inovace v národním parku
  • Mgr. Karel Houdek: Destinační kapacita cestovního ruchu Východních Krkonoš
  • RNDr. Lenka Šoltysová: Domy přírody – návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech
  • Ing. Luboš Kala, Tomáš Salov: Monitoring návštěvnosti a vyhodnocování dat v Národním parku České Švýcarsko
  • Ing. Martina Pásková, PhD.: Udržitelný cestovní ruch (nejen) v horských mokřadech.
  • Prof. RNDr. Josef Zelenka, CSc.: Národní parky a systémové vymezení únosné kapacity pro cestovní ruch
  • Mgr. Marek Mráz: České Švýcarsko jako destinace ekoturismu

V sekci „Certifikace udržitelnosti cestovního ruchu“ vedené Ing. Martinou Páskovou, PhD. (MŽP) byly prezentovány vzhledem k rozsáhlé diskusi pouze dva příspěvky – PhDr. Kateřina Čadilová: Značení regionálních produktů a služeb u nás a v evropském kontextu a Mgr. Tomáš Kvasnička, MA: Standardy produktů stezek pro terénní cyklistiku jako nástroj kvality a udržitelnosti.

V sekci „Udržitelnost destinací vázaných na vodní ekosystémy, vedené Ing. Janem Těšitelem, CSc. (JČU), se autoři RNDr. Dana Fialová, Ph.D., Mgr. Veronika Kadlecová a Lukáš Frantál zabývali Atraktivitou vodních nádrží pro cestovní ruch a jeho udržitelnost. Prezentace Ing. Jana Tošovského „Kongo – biodiverzita, cestovní ruch, obnova ekosystémů, vodní ekosystémy“ (spoluautoři: Ing. František Nekovář, Ing. Josef Trochta) byla analýzou zatím nevyužitého potenciálu středního toku řeky Kongo pro turismus a v kontextu širšího projektu obnovování a udržitelné využívání jeho lesních ekosystémů.

Po skončení odpoledního odborného programu byla účastníkům konference nabídnuta paralelně posterová sekce, geograficko-zážitková přednáška. Ing. Martiny Páskové, PhD. a Prof. RNDr. Josefa Zelenky, CSc. „Cesta Kolumbií a Venezuelou - o životě a o život“, promítání filmu doc. Tomáše Petráně „Nositelé tradic“ (o Miletínských modlitbičkách, Hořických trubičkách a Štramberských uších) a geologické miniexpozice Doc. PaedDr. Jiřího Štyrského, CSc.

V úterý 13. 9. 2010 dopoledne jednaly paralelně dvě sekce: „Vnímání a cestovní ruch“ pod vedením Ing. Martiny Páskové, PhD. (MŽP) a sekce „Případové studie udržitelnosti cestovního ruchu“ vedená Prof. RNDr. Josefem Zelenkou, CSc..

První vystoupenm v sekci „Vnímání a cestovní ruch“ doc. dr. J. Štyrského, CSc. bylo nazváno „Příroda je fascinující kniha příběhů“. Přednášející se věnoval problémům pojetí turismu jako aktivního i fyzického úsilí na cestě za poznáním a prožitkem. Proto byly zmíněny příběhy týkající se biodiverzity a geodiverzity jako příležitosti k aktivnímu přírodnímu turismu. Byl diskutován rozdíl mezi zážitkem a prožitkem, což nebylo jen formální uvažování. Jednoznačně byl vlastně potvrzen současný a hlavně budoucí trend ke skutečnému prožitkovému ekoturismu. Jedním ze závěrů bylo i konstatování, že nastala doba, kdy bude užitečné vytvořit podmínky pro vznik specializace v managementu cestovního ruchu v bakalářském stupni studia, která by se věnovala managementu a průvodcovské činnosti v oblasti ekoturismu, geoturismu a bioturismu především v chráněných územích.

Druhým vystoupením se zajímavým a velmi podnětným obsahem bylo zamyšlení prof. Dr. Jaroslava Vencálka, CSc., který uvedl příspěvek „Vnímání cestovního ruchu jako respekt k lidské kultuře a planetární biosféře.“ Jeho vystoupení kladlo důraz na duchovní aspekty v těsné vazbě na aspekty fyzické. Autor vlastně nabídl jisté řešení odvěkého sporu mezi striktně ekonomickým pojetím života světa a environmentálním pojetím. Bylo konstatováno, že množina chápajících ekonomů se utěšeně rozrůstá a že řešení je ve vzájemném respektu a ochotě chápat argumentaci obou odborných komunit.

Třetí vystoupení doc. dr. Jiřího Vaníčka, CSc. „Trvale udržitelný cestovní ruch v Řecku“ si vybral jako předmět zkoumání řecký ostrov Rhodos, kde bylo zkoumáno jak místní obyvatelstvo, tak i turisté především z hlediska jejich postojů k cestovnímu ruchu. Cenné bylo především zdůraznění pojetí udržitelnosti v podmínkách vysoce turisticky frekventovaného území tohoto populárního ostrova. Zajímavé byly v tomto smyslu reakce místních obyvatel, kterým nejvíce vadí automobilismus, množství autobusů, kdežto turistům nejvíce vadí špína, prach a odpadky. Pro budoucnost cestovního ruchu nejen na Rhodu je zřejmé, že turisté budou upřednostňovat spíše místa klidná, čistá, se vstřícným, přirozeným obyvatelstvem, které je vůči turistům nakloněno, ale se sympatickou dávkou vlastní hrdosti. Tedy opět zdůrazněná prožitkovost turismu. Závěrečná diskuse, která byla velmi bohatá, se odrazila i ve formulacích závěrů sekce, které po diskusi vytvořila velmi přesvědčivě vedoucí sekce dr. M. Pásková.

Další sekci „Případové studie udržitelnosti cestovního ruchu“ vedl Prof. RNDr. Josef Zelenka, CSc. V sekci vystoupil Ing. Jan Těšitel, CSc. (spoluautorka PhDr. Drahomíra Kušová) s prezentací „Udržitelný turismus jako nástroj prosazování konceptu biosférické rezervace v praxi (případová studie BR Šumava)“, obsahující podrobnou analýzu výstupů několika projektů na Šumavě a důraz na rozvoj participativního managementu a sociálních sítí. Inspirativní velkým množstvím příkladů propojení cestovního ruchu, předávání pozitivních environmentálních příkladů, revitalizací původních způsobů hospodaření v krajině a environmentálních staveb v obci byla prezentace Mgr. Hany Machů „Hostětín – zelená inspirace z Bílých Karpat“. Příspěvek Prof. RNDr. Josefa Zelenky, CSc. „Metodika pro udržitelnost cestovního ruchu v národních parcích“ se zabýval východisky metodiky a kritickým zhodnocením tří zásadních nástrojů – strategického plánování, participativního managementu a zonace pro cestovní ruch.

Konference byla zakončena plenárním jednáním, na němž byly shrnuty závěry konference, byla diskutována podoba dalšího ročníku konference včetně volby termínu konání a diskutovány i možnosti odborného publikování výstupů konference. Závěry konference byly formulovány v následujících bodech:

  • Na ministerstvech s kompetencemi v oblasti cestovního ruchu, ochrany a udržitelného rozvoje přírodního i kulturního dědictví iniciovat / podpořit přípravu a zavedení certifikačního systému pro udržitelnost destinací cestovního ruchu , který by stavěl mj. na dosavadních českých certifikačních schématech a způsobech značení.
  • Na ministerstvech s kompetencemi v oblasti cestovního ruchu a ochrany přírody krajiny iniciovat / podpořit přípravu a zavedení akreditačního systému autorizovaných průvodců v chráněných územích České republiky s výhradním právem provázet v těchto územích na základě autorizace
  • Na Univerzitě Hradec Králové otevřít  konferenci do budoucna více studentům – např. formou studentské sekce s výstupy studentských prací, snížením vstupného pro studenty
  • Na univerzitách a dalších kompetentních orgánech a institucích iniciovat / podpořit vznik pravidelně vycházejícího recenzovaného časopisu pro cestovní ruch
  • Na Univerzitě Hradec Králové zařadit do výuky specializaci MCR s pracovním názvem „Manager ekoturismu“ se získáváním odborných kompetencí pro poznávání a interpretaci přírodního i kulturního dědictví.

Josef Zelenka, Jiří Štyrský a Martina Pásková

Článek byl zobrazen 5682x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu