Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2010, vyšlo 01.10.2010

Přednáška Tomáše Sedláčka o ekonomii a ekonomice

Hlavní makroekonomický stratég ČSOB a člen Národní ekonomické rady vlády ČR Tomáš Sedláček zavítal v krátké době již podruhé na Univerzitu Hradec Králové.

Jeho vystoupení 20. 9. 2010 na Fakultě informatiky a managementu se konalo pod názvem „O ekonomii a ekonomice aneb netradiční pohled na tradiční otázky“. Po krátkém úvodu následovaly otázky přítomných studentů a učitelů. První dotaz se týkal sestavování státního rozpočtu ČR na rok 2011. Tomáš Sedláček vysvětloval podrobně složitý proces přípravy státního rozpočtu z hlediska příjmů i výdajů. V druhé části svého dvouhodinového vystoupení reagoval především na otázku vstupu ČR do Evropské měnové unie a přijetí měny euro. Jednoznačně podpořil přijetí eura a zdůraznil především výhody jednotné měny pro českou ekonomiku, pro firmy i domácnosti.

U obou hlavních otázek probral přednášející formou poznámek a příkladů řadu dalších souvisejících i vzdálenějších problémů. Např. kritizoval proslulou a ve světě respektovanou učebnici nositele Nobelovy ceny za ekonomii P. A. Samuelsona (poprvé vyšla již v roce 1948, 19. vydání je z roku 2007), učebnici G. Mankiewa aj. za využívání matematiky a grafů v ekonomii. Kriticky hodnotil i to, že je Samuelsonova učebnice ekonomie stále využívána jako hlavní studijní literatura na Fakultě sociálních věd UK, kde vyučuje, ale i a na jiných vysokých školách.

T. Sedláček doporučoval věnovat při výuce ekonomie větší prostor dějinám ekonomických teorií a více propojit ekonomickou teorii s reálnou ekonomikou. V této souvislosti vznesl otázku, podle jaké učebnice se učí ekonomie na Fakultě informatiky a managementu UHK. Na naší fakultě využíváme již od poloviny 90. let při studiu základního kurzu ekonomie učebnici (Hájek, L.: Ekonomie a ekonomika. Hradec Králové, Gaudeamus 2009), jejíž pojetí odpovídá shodou okolností v hlavních rysech netradičním představám T. Sedláčka. Nástin dějin ekonomických učení spolu s teorií ekonomických systémů je zde východiskem pro vysvětlení hospodářské politiky a fungování české i světové ekonomiky. Odpovědi na otázky, které nemohly být z důvodů časových podrobněji na přednášce T. Sedláčka probrány, naleznou zájemci z řad studentů, učitelů i veřejnosti v knihovně UHK nebo v nakladatelství Gaudeamus ve výše zmíněné publikaci autora tohoto článku. 

Přednáška ukázala, jak velký zájem je mezi studenty i učiteli o ekonomické informace, o jejich vysvětlení a interpretaci. Dosavadní ekonomická publicistika a popularita našeho hosta, neformální vystupování, příklady ze života i ekonomické praxe z vlády a ministerstva, otázky kladené publiku, to vše upoutalo pozornost posluchačů, z nichž si každý učinil či korigoval názor na to, co znamená výraz vynikající rétor, jak pracuje tým poradců vlády a ministrů, ale i jaký je obsah a forma výuky na jiných vysokých školách.

Ladislav Hájek
vedoucí Katedry ekonomie
FIM UHK

Článek byl zobrazen 1645x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu