Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2010, vyšlo 09.12.2010

Projekt ESF REFIMAT zaměřený na výuku matematiky na FIM UHK

Na základě realizace uděleného projektu ESF s názvem Inovace výuky matematiky v technickém a ekonomickém vzdělávání s cílem snížení studijní neúspěšnosti (akronym REFIMAT) se od 1.10.2010 stala Univerzita Hradec Králové příjemcem finančních prostředků z operačního programu  Vzdělávání pro konkurenceschopnost v oblasti vysokoškolského vzdělávání v celkové výši 10,5 mil. Kč.

Cílem tohoto projektu je reformou výuky předmětů matematického obsahu inovovat studijní programy na FIM UHK. Projektu REFIMAT, který bude realizován v období 3 let počínaje 1.10.2010, se bude věnovat realizační tým učitelů KIKM a KIT FIM s vymezenými rolemi, spolu s dalšími pracovníky FIM.

Cílovou skupinu projektu tvoří studenti FIM; inovace podstatnou mírou spočívá v zavedení výuky a jejího hodnocení podle orientace na studujícího a na výsledky nebo výstupy ze studia (Learning Outcomes), a to v souladu s aktivitami Boloňského procesu včleněnými do dlouhodobých záměrů FIM i za horizontem roku 2010. Ambicí projektu je dosažení vyšší efektivity učení se předmětům s matematickým obsahem v rámci definovaných a postupně naplňovaných výstupů ze studia, tím i získání studijních návyků budoucích absolventů FIM. Projekt bude rozložen do několika časově navazujících klíčových aktivit; bude se věnovat inovacím předmětů z hlediska obsahu i metod studia, podpoře samostatného studia v různých formách a zavedení odpovídajících metod do testování a hodnocení výsledků studia.

Od absolventů FIM se v jejich profesní praxi vyžaduje schopnost pracovat s daty a informacemi, ale také exaktní a kvantitativní uvažování. Předměty matematické povahy poskytují k tomu nejen všeobecné a nezbytné základy, ale také nenahraditelné nástroje pro podporu rozhodování. Tým řešitelů sdílí přesvědčení podpořené výzkumy, že studijní návyky ze studia matematiky jsou přenosné i pro studium jiných disciplin, proto mohou přispět k vyšší míře úspěšnosti studujících celkově.  Projekt je pro FIM UHK potřebný i jako reakce na  požadavky společnosti věnovat se vzdělávání v exaktních a přírodovědných oborech.

Podrobnější informace o projektu průběžně uvádí jeho webová stránka.  

Tatiana Gavalcová a  Pavel Pražák
Katedra informatiky a kvantitativních metod FIM

Článek byl zobrazen 1374x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu