Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2011, vyšlo 04.05.2011

Doktorské studium - dobrá investice do profesního růstu

Studium na Fakultě informatiky a managementu UHK jsem si vybrala hlavně kvůli studiu cizích jazyků - němčiny a angličtiny - v rámci oboru Management cestovního ruchu.

Pocházím z jižní Moravy a Hradec Králové jsem navštívila poprvé až při přijímacích zkouškách. Město se mi okamžitě zalíbilo.

Studium bylo dost náročné, hlavně první dva semestry. V druhém ročníku se mi podařilo zajistit si místo na výměnném pobytu na univerzitě v anglickém Hullu v rámci projektu Erasmus. Díky této zkušenosti jsem nabyla sebedůvěry a chuti dále cestovat. Následně jsem se proto vydala na prázdninový pracovní pobyt do Spojených Států, kam jsem se posléze vrátila i v létě roku 2005.

V lednu roku 2006 jsem složila státní zkoušku z angličtiny a za nedlouho odjela na praxi na Shetlandské ostrovy na severu Skotska. Z původně dočasné praxe se vyklubala práce na plný úvazek a na Shetlandách jsem zůstala až do září roku 2007. Práce byla velmi zajímavá a poté, co jsem se seznámila s místními zvyky, dialektem a pamětihodnostmi, jsem mohla pomáhat návštěvníkům se sestavováním itinerářů, organizováním výletů a hotelovými rezervacemi. Několikrát jsem reprezentovala VisitShetland na výstavách a veletrzích, například na londýnském lodním veletrhu.

Po úspěšném ukončení studiu na UHK jsem se v září 2007 přestěhovala do skotského hlavního města Edinburgu. Nastoupila jsem na roční magisterské studium v oboru management mezinárodního cestovního ruchu na Edinburgh Napier University a po roce absolvovala s vyznamenáním.

Díky mentorskému programu, který univerzita nabízela, jsem se seznámila s ředitelem královské lodě Britannia, která je jednou z nejznámnějších edinburských turistických atrakcí. Dostala jsem práci recepční v obchodním oddělení firmy a po roce jsem byla povýšena do pozice asistentky ve finančním oddělení. Jediná ve firmě bez britského občanství.

Ačkoliv práce na Britannii byla zajímavá, rozhodla jsem se zúčastnit výběrového řízeni na místo vědeckého pracovníka na fakultě marketingu, cestovního ruchu a cizích jazyků na Edinburgh Napier University. Po úspěšně absolvovaném pohovoru jsem uzavřela smlouvu na dobu určitou a do konce srpna minulého roku pracovala na projektu, který zkoumal dobrovolnou účast studentů na organizaci festivalů a dalších plánovaných akcí.

Spolu s mým vedoucím jsme publikovali řadu článků v odborných časopisech se zaměřením na cestovní ruch a řízení personálu v oblasti plánovaných akcí.

V té době jsem poprvé začala zvažovat možnost kariéry ve vysokoškolském vzdělávání. Ve Velké Británii je u vysokoškolských lektorů standartem titul PhD. Když se proto objevila nabídka na stipendium na doktorandské studium na fakultě cestovního ruchu na univerzitě v anglickém Bournemouthu, neváhala jsem a přihlásila se. Po úspěšném absolvování několika kol přijímacího řízení jsem stipendium získala a v září 2010 se přestěhovala do tohoto přímořského turistického střediska.

Ačkoliv mé stipendium představuje pouze základní mzdu a vědecká práce je dost náročná, považuji doktorské studium jako výbornou investici do svého profesního růstu.

Ivana Říhová
Bournemouth

 

Článek byl zobrazen 1774x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu