Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2011, vyšlo 28.12.2011

Jak se programuje pro americkou armádu

V rámci ESF projektu SOSIReCR (Sociální síť informatiků v regionech ČR) přijal koncem listopadu pozvání na půdu Univerzity Hradec Králové prof. Dr.  Ing.  Michal Pěchouček, MSc., vedoucí Centra agentních technologií ČVUT Praha, který je spolu s prof. Maříkem Nositelem ocenění Česká hlava 2010 v oblasti Invence za  Výzkum v oblasti aplikací multiagentních technologií a jejich přenos do průmyslové praxe.

V přednášce nazvané Jak se programuje pro americkou armádu představil tři výzkumné směry z oblasti umělé inteligence, na kterých pracuje kolektiv pod vedením prof. Pěchoučka. Představené projekty jsou podporovány výzkumnými granty americké armády, proto byli posluchači rovněž seznámeni s možnostmi jejich získání a některými pravidly řešení.

Profesor Pěchouček krátce představil samotné výzkumné centrum a poukázal na základní aspekty běžného pracovního dne výzkumného pracovníka. Cílem přednášky nebyla jenom prezentace světově úspěšných výzkumných projektů a jejich řešitelských týmů, ale také motivace studentů pro zohlednění teoretického i aplikovaného výzkumu jako možného budoucího povolání.

Projekt AgentFly zkoumá velmi aktuální téma obsazení letového prostoru a navrhuje různé strategie pro jeho řízení. Po pěti letech existence projektu je dokončována teoretická část výzkumu a jednotlivé metody jsou v praxi ověřovány na fyzických modelech letadel. Profesor Pěchouček popsal historii projektu a vývoj metod, které se postupem času vyvinuly v sofistikovaná řešení korektně pracující i ve velmi ztížených podmínkách.

Dalším představeným projektem byl AgentC, jehož cílem je předvídání chování Somálských pirátů decimujících Adénský záliv Arabského moře. Na základě databáze již proběhlých přepadení je predikován jejich možný pohyb a navrhována optimální cesta minimalizující rizika.

Posledním představeným byl projekt Cognitive Security zabývající se analýzou datových toků počítačových sití v reálném čase. Skupina řešitelů implementovala množství algoritmů detekujících a predikujících různorodé útoky v počítačových sítích a sestavila prediktivní modely, jejichž úkolem je minimalizovat množství falešných detekcí.

Po ukončení prezentací projektů profesor Pěchouček odpověděl na množství dotazů jak od studentů, směřujících hlavně k jednotlivým výzkumům, tak z řad akademických pracovníků, které převážně zajímal způsob financování a získávání grantů ze zahraničí a americké armády.

Pavel Janečka
Hana Skalská

 

Článek byl zobrazen 1456x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu