Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 1/2012, vyšlo 20.02.2012

Management pro řešení regionálních disparit

V závěru roku 2011 bylo dokončeno řešení výzkumného projektu Management pro řešení regionálních disparit, který byl součástí programu WD Výzkum pro řešení regionálních disparit Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.

Projekt byl řešen na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové v letech 2007 až 2011. Odpovědným řešitelem byl Ing. Tomáš Kala, DrSc., DBA. Výzkumný tým tvořili prof. PhDr. Karel Lacina, DrSc., doc. Ing. Hana Mohelská, Ph.D., Ing. Pavel Bachmann, Ph.D., Ing. Martina Hedvičáková, Ph.D., Ing. Jaroslav Nekola, CSc., Ing. Veronika Jašíková, Mgr. Naděžda Peichlová, Dr. Ing. Vítězslav Hálek, MBA, Ph.D. a další. Na řešení se významně podíleli i studenti Fakulty informatiky a managementu a řada externích pracovišť.

Cílem projektu bylo zdokonalit manažerské funkce a postupy při řešení příčin a potlačování, resp. odstraňování disparit mezi regiony a v regionech, zvýšení kvalifikační úrovně manažerů regionálních správ a samospráv tak, aby se dosáhlo zvýšení ekonomického potenciálu regionů.

V rámci řešení projektu byl vytvořen přehled teoretických východisek a přístupů, zkušeností a poznatků o managementu obcí a regionů ve vybraných státech EU a světa. Byl kvantifikován rozsah disparit v hospodaření obcí v obou východočeských krajích a v regionech ČR v letech 2001-2010, byla provedena relativně rozsáhlá obsahová analýza jednání zastupitelstev Královéhradeckého a Pardubického kraje a ve vybraných obcích, šetření spokojenosti s místním společenstvím v obou východočeských krajích. Byl zpracován přehled hypotéz o hlavních problémech, které brání rozšíření moderních manažerských metod do praxe obcí a regionů, který byl testován v dotazníkovém šetření mezi kvalifikovanými odborníky ze státní správy a samosprávy a ve veřejnosti, přehled o možnostech řešení místních disparit s využitím fondů EU, rozvojových regionálních agentur, místních atraktivit pro rozvoj cestovního ruchu a dalších. Pozornost byla věnována i analýze disparit mezi obcemi v Královéhradeckém, Pardubickém i Libereckém kraji v úrovni využívání moderních ICT prostředků v komunikaci s veřejností.

Výsledky byly zveřejněny ve více než 40ti příspěvcích  publikovaných na vědeckých konferencích a v odborných časopisech a souhrnně zpracovány v několika publikacích.  Součástí výstupů z řešení projektu je i vytvořený e-learningový kurz pro manažery místních a regionálních správ a samospráv Základy managementu obcí a regionů (včetně základů projektového řízení a provádění výběrových řízení).

Z výsledků řešení projektu vyplynula řada doporučení pro praxi politických a správních orgánů v České republice, zejména:

  • Začlenit přímo do základních zákonů o obcích a krajích jmenovitý výčet jejich obligatorních a fakultativních věcných povinností, které jsou obsaženy v současné době v nepřehledné řadě jiných zvláštních zákonů, vyhlášek a legislativních norem.
  • Oddělit politický „top management“, tedy sbor volených reprezentantů (zastupitelů) obyvatel obcí a krajů od profesně kvalifikovaného výkonného managementu, který by byl schopen realizovat strategické záměry a rozhodnutí tohoto „top managementu“, tj. zastupitelů obcí, resp. krajů.
  • Zákonem zajistit, aby obce a kraje měly za povinnost informovat obyvatele o obsahu veškerých důležitých jednání a akcí, včetně jejich přípravy, výběrových řízení, zadávání zakázek, o jejich realizaci, fakturaci, finančních tocích atp. na internetových stránkách.
  • Výběr kandidátů a zástupců politických stran a seskupení a kompetence zastupitelů a vrcholových manažerů v samosprávě a regionální a státní správě by měly být podmíněny jejich náležitou odbornou kvalifikací, zejména detailní znalostí – velmi náročné, komplexní a specifické - problematiky státní správy a samosprávy a zkušenostmi s implementací moderních manažerských přístupů a metod v praktické politice.  
  • Pokračovat ve výzkumu stejného zaměření, tj. na podporu rozvoje obcí regionů i v dalších letech. Pozornost zaměřit zejména na zvýšení kvality a účinnosti demokratických mechanizmů a transparentnosti v místní, regionální a státní správě a samosprávě a na vytváření předpokladů pro využití regionálních a místních zdrojů prostřednictvím kvalitního a patřičného odborného vzdělání, včetně jazykové a komunikační gramotnosti obyvatelstva, kompatibilní s evropským a světovým prostředím a kulturou.

Lze si jen přát, aby výzkumné programy podobného zaměření a obsahu (jako byl program WD Výzkum pro řešení regionálních disparit i předchozí program MMR ČR WB Podpora regionálního rozvoje), nadále pokračovaly. 

Tomáš Kala
odpovědný řešitel projektu

 

 

Článek byl zobrazen 973x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu