Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 3/2012, vyšlo 24.05.2012

Android Burning Questions

Protože se minulá přednáška p. Šaršona ze společnosti TappyTaps zaměřená na praktické předvedení vývoje pro iPhone a iPady, setkala s kladným ohlasem, byla do programu přednášek předmětu Mobilní technologie zařazena zvaná přednáška další.

Docent Kozel (na snímku vlevo) uvedl přednášku pana Lahody (na snímku vpravo).Tentokráte se jednalo o vystoupení pana Pavla Lahody, dříve známého ze společnosti PerpetumDesign, nyní vystupujícího pod značkou Actiwerks Ltd. Téma přednášky znělo Android Burning Questions, a jednalo se o předpremiéru stejnojmenné přednášky, kterou si p. Lahoda připravil pro květnové vystoupení  na Geeconu v polské Poznani. Studenti a ostatní posluchači tak dostali možnost podívat se na zajímavé vystoupení světového formátu, na které by jinak bylo třeba cestovat za naše hranice.

Ještě před počátkem přednášky pan Lahoda avizoval, že se zaměří více na záludnosti a zajímavosti okolo celé platformy Android, než úvod do vývoje pro Android. A hned na počátku se tak dostalo na  zajímavé téma souboje Java vs. XML, tedy skutečnost, že část aplikace je nutné tvořit v Javě, a část v XML. Na příkladu frameworku Object Forms, jehož je přednášející autorem, však bylo ukázáno, že s využitím pokročilejších metod, jako je například reflexe a vlastní anotace, se lze XML formátu vyhnout a uživatelské rozhraní vytvořit jednoduše pouze v Java kódu. V návaznosti poté následovala rozprava o tom, jak rychlý vývoj celého Androidu občas přináší problémy při udržování aplikace pro několik verzí systému, zejména v oblasti uživatelského rozhraní.

Krátce poté se dostalo i na téma, jaká je vlastně aktuální verze systému, a že poslední verze Ice Cream Sandwich je z hlediska svého zastoupení spíše hudbou budoucnosti, než aktuálním tématem. To ovšem neznamená ponechat jej zatím stranou, spíše je nutné zvolit správný ekonomický model pro své aplikace. Témat, oblastí i otázek však v čase přednášky zaznělo daleko více. Namátkou se dostalo například na testování aplikací, využívání fragmentů v uživatelském rozhraní, či opravdu ožehavý problém, zda je roztříštěnost systému z hlediska různých zařízení a jejich vlastností opravdu takovým problémem, jak se často uvádí. V samém závěru došlo i na otázky z řad publika a vylosovaný šťastlivec byl odměněn motivačním tričkem, které věnoval přednášející.

Ačkoliv se přednáška zabývala spíše pokročilejšími a často také problematičtějšími tématy, určitě si našla  dostatek posluchačů, kteří se dozvěděli opět něco zajímavého. Zároveň určitě nebyla poslední zabývající se mobilními technologiemi, dále se budeme snažit domluvit další zajímavé přednášky s odborníky z praxe. V nejbližší době se na mobilní technologie opět dostane v rámci Letní školy projektu INKOV, kde jim bude opět věnován jeden celý den.

Ondřej Berger

Článek byl zobrazen 1101x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu