Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 3/2013, vyšlo 01.07.2013

Konference Kognice a umělý život 2013

Ve dnech 27. – 30. 5. 2013 se konal již 13. ročník česko-slovenské konference Kognice a umělý život (KUZ). Byla vybrána příjemná lokace – Vysoké Tatry – Stará Lesná, resp. konferenční centrum Academia.

Vysoké Tatry - pohled na Lomnický štít

Letošní ročník se nesl především v duchu kognitivních věd. Konference byla zahájena místy kontroverzní přednáškou J. Wiedermanna s názvem „Brána vědění otevřená: nový pohled na výpočty“. Přednáška předkládala na první pohled triviální otázku: „Co je výpočet?“. Poměrně horlivá diskuse nad tímto tématem byla důkazem toho, že odpověď na tuto otázku není zcela tak prostá a jasná, jak se na první pohled může zdát. Ani vysvětlení podstaty výpočtu jako procesu získávání znalostí není zcela uspokojivá, nicméně přednáška svůj účel splnila – vybídla k dalšímu a hlubšímu zkoumání. Po přednášce v pozdních večerních hodinách následovala panelová diskuse, která se i přes únavu většiny posluchačů vydařila díky zajímavým reakcím, tématům a svěžímu moderátorskému stylu I. Farkaše. Vybraní odborníci se měli vyjádřit ke svému přínosu do výzkumu v oblasti kognitivních věd. Osloveni byli: V. Čavojová (psychologie), K. Pstružina (filosofie), J. Kelemen (informatika a umělá inteligence) a J. Rybár (kognitivní vědy). Intenzivně se diskutovalo mj. o úloze emocí ve výzkumu v oblasti umělé/výpočetní inteligence.

Zahájení konference J. Rybárem.J. Kelemen

J. ŠefránekK. PstružinaSlavnostní přípitek aneb Ať žije kognitivní věda!

M. Markošová v roli charwomanP. Nahodil

Ve dnech následujících byla prezentována pestrá škála velmi zajímavých příspěvků zahrnující tradiční témata konference, kterými jsou: umělá a výpočetní inteligence, psychologie, filosofie, lingvistika a kognice. Jen namátkou, příspěvky: „Tak mohli by stroje myslieť alebo nie?“ (D. Kamhal) a „Ještě jednou: Turing v Searlově čínské místnosti“ (K. Pstružina) připomněly významné (téměř prorocké) myšlenky britského matematika A. M. Turinga. Aplikaci metod vícekriteriálního rozhodování s využitím přístupu umělých imunitních systémů pro analýzu emailových zpráv prezentoval L. Olajec. P. Nahodil představil využití hybridních neuronových sítí pro návrh architektur agentů v oblasti umělého života. Zároveň zmínil zajímavou platformu pro modelování umělých neuronových sítí -  Nengo. Komplexním sítím byl věnován prostor i na této konferenci. M. Markošová uvedla nezbytnou teorii a praktická řešení s využitím komplexních sítí. UHK, resp. FIM zastupoval na konferenci P. Mikulecký, který pohovořil o rozsáhlých ambientních prostředích. Dále pak P. Tučník, který se ve spolupráci s P. Šubou zabýval mobilním monitorovacím systémem pro seniory. M. Husáková hovořila o využitelnosti multi-agentových systémů pro modelování biologických fenoménů spolu s uvedením konkrétních aplikací a nástinu potenciálních témat pro další výzkum.

Vysoké Tatry - pohled na Lomnický štítJak již ostřílení účastníci konferencí vědí, tyto akce se nevyznačují jen poslechem přednášek, jejich přednesem, odbornými diskusemi, ale i chvilkou volna. Někteří účastníci KUZ strávili volný čas prací, jiní relaxací, hraním tenisu, diskusemi s kolegy, obhlídkou nedaleké astronomické observatoře SAV, nebo túrou směrem na Tatranskou Lomnici a dále. Jediným negativem konference bylo často nepřející deštivé počasí.

Závěrem lze konstatovat, že ačkoliv nelze za publikaci pod hlavičkou KUZ získat velké množství tzv. RIV bodů, účasti na ni nelitujeme, protože kolektiv účastníků dokázal, a to nejen v tomto roce konání konference, vytvořit výbornou atmosféru, která podnítila sdílení znalostí, zkušeností, a nabídla možnost setkat se se zajímavými lidmi a navázat nová přátelství. Těšíme se na příští 14. ročník, který by se měl konat tentokrát v České republice.

 

Martina Husáková, Peter Mikulecký a Petr Tučník

 

Poznámka: Více fotografií lze nalézt na blogu skupiny ASRG

Článek byl zobrazen 1234x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu