Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 2/2014, vyšlo 26.03.2014

Slovo absolventa - Informační management je skvělý mix pro praxi...

Nabízíme rozhovor s jedním z těch, kteří přišli, absolvovali a v práci jsou úspěšní. Představujeme Vám Ing. Robina Šimka, ředitele Finančního domu na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Můžete se čtenářům představit? Co jste u nás studoval a proč právě tento obor. Pocházím z malé vesničky od Rychnova nad Kněžnou, oba rodiče jsou lékaři a já byl tak předurčen studovat medicínu. Můj cíl po základní škole byl ale zcela jiný. A to stát se ředitelem společnosti T-mobile v Hradci Králové. Z toho důvodu jsem šel studovat gymnázium do HK a následně pak naprosto dokonale vyhovující obor Informační management (IM) na FIM UHK. Byl jsem poslední z těch, kteří dokončovali pěti-leté studium ještě na staré budově na náměstí Svobody. Obor IM splňoval rámcové představy – management, informatika-uživatelsky a trochu ekonomie, financí a marketingu. Prostě skvělý mix.

Poskytla Vám fakulta dostatečnou přípravu na praxi? Škola poskytla disciplínu, schopnost učit se, logicky uvažovat, excelentně ovládat PC… Ale řekl bych, že je vše příliš benevolentní a nejsou stanoveny jasné priority. Příliš mi nevyhovovala výuka cizího jazyka. Postrádal jsem také nástroj na rozvoj komunikačních, obchodních a prezentačních dovedností. O tom je život a o tom je podnikání. Sám jsem jezdil do Brna na rétoriku a komunikační studia.

Kudy vedla Vaše profesní dráha, kde pracujete dnes? Ve třetím semestru jsem se dozvěděl, že ředitelem T-mobilu je cizinec a že Čech to být nemůže. Asi měsíc po tom, co se mi zbořili moje „dětské“ plány mi přišla nabídka do financí s tím, že můžu vybudovat celý region a stát se ředitelem. To mě samozřejmě oslovilo a neměl jsem tušení, že to říkali každému… Jednalo se o společnost OVB. Když jsem si přečetl pár diskusí na internetu o praktikách finančních poradců, volal jsem svému nadřízenému, že děkuji, ale že toto opravdu dělat nebudu. Ten mi ale řekl, že záleží jen na mně jak to budu dělat, zda budu klienty „okrádat“ nebo jim pomáhat. Uznal jsem, že to je vlastně pravda a začal budovat svoji vlastní cestu.

Čím se Vaše společnost zabývá a čím se zabýváte Vy konkrétně? Asi půl roku po mém nástupu do OVB se část firmy oddělila a vznikla nová firma Partners, Finanční poradenství JINAK. Vnímal jsem to pozitivně, protože řada věcí mi u původní firmy opravdu vadila. Tak jako tak jsem si šel vlastní cestou. Odbornost, profesionalita, pobočkové zázemí a důsledný výběr spolupracovníků byly moje zásady. Nyní se zabýváme několika oblastmi. Finanční poradenství a plánování, školení finanční gramotnosti, hypoteční zprostředkování, investiční poradenství, řešíme korporátní a průmyslová rizika, daně, optimalizaci cash-flow a v neposlední řadě poskytujeme plnohodnotné bankovní služby včetně vlastních bankomatů. Většina mladých lidí si dnes finanční poradenství představuje jako nabízení produktů, nebo dokonce přemlouvání lidí k uzavření nějaké smlouvy. Nad touto představou jsem se vždy pousmál a to mi zůstalo dodnes. Tato představa totiž z tohoto businessu dělá ideální podnikatelské prostředí, kde se konkurence těžko prosazuje. Prostě pokud jsem odborník, vím jak nakupovat aktiva, rozmnožovat majetek klienta, šetřit mu čas a náklady, tak nikdy NIKDY nebudu muset nikoho přemlouvat a prosit. A to řada lidí nechápe, že kvalitu si klienti vždy najdou sami.

Co je cílem vaší společnosti, jakou máte vizi? Momentálně jsem obchodním ředitelem společnosti Partners. Otevřel jsem za svých 7 let působení 16 kamenných poboček, kde mám lidi, kteří poskytují vysoce kvalifikované služby. Moje vize je jít velice tvrdě proti bankám, pojišťovnám a dalším nebankovním institucím, protože mi vadí, co se tady u nás děje. Lidé jsou systematicky zadlužováni a za tichého dohledu našich politiků exekutoři rozebírají majetek obyčejných občanů. Já hájím zájmy klienta a cílem mé práce je část zisku přenést od banky na něj.

Máte nějakou zkušenost s našimi studenty či absolventy? Jsou dnešní mladí lidé dostatečně finančně gramotní? Vzhledem k absenci tohoto typu vzdělávání na všech stupních škol mám někdy pocit, že není v zájmu státu, aby byli lidi finančně gramotní. Kdyby si pak uměli spočítat kolik vlastně platí na daních, jak přeplácí na svých půjčkách, jaký generují ekonomicky ušlý zisk na svých vkladech v bankách, tak by bylo těžší s nimi manipulovat.

Statisticky se to vyjádřit dá, ale to by nám nestačil celý tento časopis. Stačí se podívat na poměr peněz v bankách a srovnat to s průměrem z EU.

Musím mít zvláštní předpoklady pro to, abych dosáhl finanční gramotnosti? Obávám se, že nikdo není zcela schopen rozumět svým financím v takové odborné rovině, aby mohl sám všechno zvládat. Základní pravidla se ale může naučit každý. Je to spíše o disciplíně, o myšlení s vizí do budoucna a o nakupování aktiv nikoli pasiv. Stačí mít svého poradce, který tomu opravdu rozumí a má dobré úmysly… Ale kde takového najít. Mimochodem opravdových poradců, kteří mají potřebné vzdělání, kvalifikaci a odbornou způsobilost jsou v čechách pouze cca 2000. Pokud jeden poradce může dlouhodobě pečovat o cca 200 klientů, vychází mi 400.000 klientů a zbytek občanů má prostě smůlu. I z toho důvodu je podnikání v tomto oboru tak perspektivní.

Kdy mohu o sobě říci – jsem finančně gramotný. Když mám dostatečnou rezervu, svoje finance zhodnocuji ročně 5-8%, nemám žádné spotřebitelské úvěry, mám zajištěná všechna rizika v dostatečné výši, mám plán jak jít do důchodu s několika miliony v kapse, mám majetek rozložený v nemovitostech, fondech a komoditách atd. Je toho hodně…

Máte při tak náročné práci čas relaxovat? Relax je důležitý, aby člověk podával vysoké výkony v práci. Narodil se mi syn, takže s ním trávím hodně času. Jinak sporty všeho druhu, hlavně adrenalinové aktivity – motokros, snowboard, horolezectví apod.

Děkujeme za rozhovor. Redakce

 

Pozn. redakce: Ing. Robin Šimek absolvoval fakultu v roce 2008.

Článek byl zobrazen 1354x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu