Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 3/2014, vyšlo 16.06.2014

Čtení mezi řádky v motivačním dopise

Jak je důležité, abyste dělali to, co děláte, alespoň na sto procent. Nebo raději na sto dvacet.

Věci, které děláme o nás vypovídají mnohem víc, než by se mohlo znát. A to je dobré mít na paměti právě u hledání práce. Nebo psaní motivačního dopisu.

Vy, jako zájemce, tomu věnujete mnohem víc času. Jako personalista tomu věnujete také mnoho času, ale když jej rozložíte na všechny uchazeče, na vás samotného už tolik času  nezbývá. Proto tedy ten prostor, který dostanete k tomu, abyste zaujali a vypověděli něco o sobě, je dosti omezený. Navíc je dobré si uvědomit, že slova nejsou vždy to, co druhý čte.

Je dobré si uvědomit, že personalista čte mezi řádky. Váš motivační dopis může být zajímavý, alespoň z vašeho pohledu... ale právě to, co se mimovolně ukrývá mezi řádky určuje váš budoucí osud.

 

Manipulace

Můžete si samozřejmě přečíst, co po vás chtějí, jaký tón a vize má firma a umě všechno sloučit dohromady. Nebo si dokonce přečíst, jak správný motivační dopis má vypadat. Zkrátka vytvořit tak ze sebe ideálního uchazeče. Nemusíte lhát. Jen nastavit ty správné strany “na dívání”. Jako modelky, které ví, že jedna jejich strana je fotogeničtější a tou se staví k objektivu.

Jenže co to o vás vypovídá? No při nejmenším, že si nejste schopni stát za sebou samým, když se potřebujete trochu “nastavit”. Když volíte, jakou tvář si nasadíte.

A “ono se to pozná”. Většina personalistů už má bohaté zkušenosti a do lidí vidí více, než jiní lidé (proto jsou také na své pozici dobří). Tedy i poznají, když zacházíte se svými informacemi jinak, než byste dělali přirozeně, kdybyste například o sobě mluvili před svou kamarádkou nebo kamarádem.

 

Čtení mezi řádky aneb člověk jako otevřená kniha

Z toho, co chcete, sdělujete v motivačním dopise lze o vás vyčíst mnoho. Samotný obsah nemusí být až tak důležitý… jako téma, nebo tón, v kterém píšete. Jako to, zda se vychvalujete nebo se soustředíte na firmu. Jako to, zda píšete, co si skutečně myslíte. A zda to píšete s lehkou arogancí a nebo pokorou.

Nevýhoda pro samotného tvůrce je především to, že on sám se na sebe nedokáže podívat pohledem jiného. Tedy sám těžko může usoudit, co se dle jeho motivačního dopisu dozví ten, na koho se snaží udělat dojem.

 

Co s tím? Upřímnost!

Je to jednoduché a skoro až ohrané. Ale, ano, buďte sami sebou. Pokud jste upřímní, máte největší šanci do svého dopisu zaznamenat svou osobnost. A tedy především to, co vás odlišuje od ostatních, v čem jste jedineční, co vám dává možnost udělat práci tak, jako nikdo jiný. Radši napsat něco, co vážně netušíte, co si o tom, kdo bude myslet, ale bude to z vás. Úplně a nezpochybnitelně.

 

Dej do toho všechno

Předešlá rada má ale drobné úskalí, na kterém mnoho lidí pohoří. Napíše text sám ze sebe, ale bohužel dopis ukáže, že je mu to vlastně jedno. Že mluví jen o sobě, že tomu nevěnoval moc času. Zkrátka, že dlouho chodil kolem horké kaše, a tak dlouho nevěděl coby, až vyplivnul vše, co mu leželo v myšlenkách, sice upřímně, ale bez zájmu.

Ten zájem a péče je totiž také poznat. Je poznat, jestli jste tomu věnovali čas - skutečně se nad vším i nad sebou zamysleli, zda jste tomu dali maximální péči. To, že do toho dáte maximum je to nejlepší, co můžete udělat. Když dáte přednost tomu, že to uděláte tak nejlíp, jak jen dokážete a třeba raději nepůjdete s kamarády na pivko, dokud to neuděláte, může být vaše první a nejlepší rozhodnutí, jaké jste pro sebe zatím udělali. Na vaší odvedené práci to totiž bude vidět. A to je rys, který nijak neobejdete.

 

A nakonec i pro začátek o pokora

O pokoře se také často hovoří, ale co to vlastně znamená? Já osobně to nazývám, že to “vezmu zespoda a ne seshora”. Seshora znamená, že jste si silně vědomi svého přínosu pro firmu, jak jste šikovní a váš tón může být často až arogantní, že vy to víte nejlépe, oni to mohou dělat lépe, máte spoustu nápadů, ale ve skutečnosti je to jen plytká bublina, která dokonce často maskuje nízké sebevědomí. Zkrátka, že ve vašem vystupování je cítit ego, které celou vaši osobnost seshora zaplácne jako neprostupná vrstva rozbředlého pudinku. Něco, čím se nikdo nebude “prokopávat”, aby poznal vaše skutečné já.

Vzít to zespoda znamená, že si uvědomíte sebe, vše, co umíte, co byste mohli přinést, uvědomíte si, v jaké situaci jste teď a jakým pro vás bude přínosem, že ve firmě budete moct pracovat. Co se budete moct naučit a jste vděční za příležitost, kterou máte a jste ochotní se do ní pustit na plno. Zkrátka máte možnost zazářit tím, co ve vás skutečně je a nepotřebujete k tomu žádné pomůcky, kličky, triky ani masky. Jen sedíte a jste zkrátka tím, kým jste.

 

Pokora je jeden z pilířů, kdy je člověk vyrovnaný a šťastný. A to z něj zkrátka vyzařuje a nepotřebuje to ničím dokazovat.

Proto vás takovýto člověk zaujme, i když jeho motivační dopis nebude zdánlivě ničím vyčnívat.

 

A tak to zkuste :-). A nezapomeňte poslat svůj motivační dopis včas. Protože bohužel tím, že něco uděláme pozdě shodíme celou svou předešlou práci.

 

Eva Kocurková, www.jobfairs.cz

Článek byl zobrazen 694x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu