Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2014, vyšlo 24.11.2014

VMworld 2014

Ing. Jiří Červený z Institutu moderních informačních technologií FIM UHK byl účastníkem konference VMworld 2014, která se letos konala od 14. do 16. října v Barceloně. Jeho postřehy z této cesty nabízí násleldující rozhovor.

Komu byla konference vlastně určena a co bylo hlavním tématem konference?

Tato konference byla pořádána společností VMware, která zaujímá vedoucí postavení v oblasti virtualizace a infrastruktury pro cloud, a byla určena především pro zákazníky a partnery.

Fakulta informatiky a managementu již několik let s touto společností úzce spolupracuje, používá mnoho jejích softwarových řešení a nástrojů. Například v letním semestru si mohou studenti zvolit předmět Virtualizace a Cloud Computing (VICC), kde se o těchto technologiích dozví více.  Studenti i zaměstnanci mohou také pracovat v prostředí virtuálních učeben a UHK Cloudu, které je poháněno technologiemi společnosti VMware.

Které téma či konkrétní vystoupení Vás zaujalo?

Zajímavých témat bylo mnoho a účastníci si měli možnost vybrat z velkého množství přednášek, které běžely souběžně v několika přednáškových sálech najednou. Účastníci konference každou chvíli řeší dilema, kterou přednášku absolvovat, kterou oželet. Pro lepší vytvoření představy o tom, jak byla tato konference obrovská, zmíním, že byla letos pořádána nejprve na konci srpna v USA v San Franciscu a druhý termín se konal v evropské Barceloně. Zde bylo přítomno přes 9000 účastníků. V USA jich bývá dvakrát tolik. A pro všechny tyto účastníky je připravený program v podobě již zmíněných přednášek, možnosti vyzkoušet si osobně prezentovaný nový software v tzv. „Hands-on Labs“, diskutovat problematiku přímo se šéfy vývojových programátorských týmů, jednat se zástupci partnerských společností v hale Solutions Exchange, atd.

Hlavním heslem letošního ročníku bylo „NO LIMITS“. VMware si uvědomil, že pokud se má v IT automatizovat, tak je třeba začít automatizovat úplně všechno, aby to dávalo smysl a bylo to efektivní. Takže naši studenti jako systémoví administrátoři budou muset postupně zvládat nejen virtualizaci serverů či desktopů, ale postupně se budou v praxi dostávat k softwarově definovaným datovým centrům (SDDC), či virtuálním síťovým a bezpečnostním platformám (VMware NSX).

Trend nahrazování prostředí tradičních desktopů novým heterogenním prostředím složeným z PC, Maců, iPadů, Android tabletů a chytrých telefonů, byl dalším z hlavních zajímavých témat. Jednou z technologií, která byla v souvislosti s tímto tématem na VMworldu prezentována, byl AirWatch, tedy nástroj pro správu mobilních zařízení. AirWatch se stal lídrem v Gartnerově Magickém kvadrantu pro Enterprise Mobility Management pro rok 2014.

 

Považujete účast na této konferenci za přínos? Budou některé zde načerpané poznatky inspirativní pro Vaši práci?

Účast na VMworldu byla jednoznačně přínosem. Podívat se pod pokličku nejmodernějším technologiím, které během několika měsíců přijdou do rukou systémových administrátorů po celém světě, je vždycky zajímavé. Člověk ví, na co má být připraven. Navíc mohu tyto informace nyní zprostředkovat nejen svým kolegům, ale i zájemcům z řad studentů FIM.

Setkal jste se na této akci s někým zajímavým?

Během konference jsem absolvoval kromě jiného i několik osobních jednání s různými dodavateli a specialisty. Jednání s konzultantem Jensem Söldnerem, se kterým hledáme cesty, jak nabídnout VMware akademický program studentům FIM, bylo velmi příjemné a dohodli jsme se na další spolupráci.

Co se Vám tam líbilo a co ne?

Musel jsem ocenit organizační zajištění tak velké akce a zejména velikou šíři odborníků, kteří byli na konferenci k dispozici a se kterými se dala problematika diskutovat na vysoké úrovni. Mezi účastníky bylo velké množství administrátorů z praxe, takže se dalo v diskusi pokračovat i po skončení přednášky v prostorách mezi sály a na chodbách. Na některých přednáškách na potřebné dotazy ani nezbyl čas, protože harmonogram se musel přesně dodržovat.

Jaký byl Váš celkový pocit z této akce?

Dojem z této akce je velmi dobrý. Kromě naprosté spokojenosti, co se týče profesního pohledu, se k výčtu pozitiv přidává i fakt, že se akce koná v tak nádherném městě, jakým je Barcelona. Pokud by čtenáři měli zájem se dovědět o akci ještě více podrobností, mohou navštívit facebookovou stránku našeho Institutu moderních informačních technologií (https://www.facebook.com/imit.uhk) a nahlédnout do alba VMworld2014, kde najdou více fotografií z této akce.

 

Děkujeme za rozhovor.

Redakce.

Foto: Jiří Červený

 

Článek byl zobrazen 602x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu