Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 1/2004, vyšlo 01.02.2004

Z FIMu do Microsoftu

V okamžiku, kdy píši tento krátký článek, jsem v Seattlu, v ústředí společnosti Microsoft. Absolvuji zde několika týdenní obchodní školení zaměstnanců společnosti Microsoft.




Pro Microsoft jsem začal pracovat již v roce 2002 během svých studií na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Přemýšlím, jaká řada rozhodnutí a událostí mě přivedla k tak atraktivní a prestižní práci, při které zažiji navíc mnoho zábavy a legrace.
Můj sen pracovat pro velkou mezinárodní společnost vznikl na jaře roku 1999 v Amsterodamu. Měl jsem jedinečnou příležitost být v první vlně studentů FŘITu a zúčastnit se studijního pobytu v zahraničí v rámci programu Sokrates. Společně s kamarádem Michalem Razimem (také bývalý absolvent FŘITu – nyní pracuje jako analytik prestižní konzultační firmy A.T.Kearney v Praze) jsme studovali po dobu jednoho semestru mezinárodní management a marketing na Amsterdam School of Business. Měsíce strávené v tomto městě nás oba neuvěřitelně „nakoply“ – dlouho do noci jsme vedli debaty o „international business“ a heslem každého dne bylo “think big“.
Brzy jsme se dozvěděli, že nedílnou součástí studia holandských studentů je absolvování stáže ve firmě. Pokusili jsme se tedy oslovit více než sto renomovaných firem s žádostí o několikaměsíční praxi. Všechny firmy nás odmítly. Dostal jsem více než 80 zamítacích dopisů a emailů :o). Tehdejší neúspěch je z dnešního pohledu pochopitelný. Byl jsem teprve studentem druhého ročníku VŠ bez hmatatelných schopností a pocházel jsem ze země ležící mimo EU. Nicméně ani tento neúspěch mne neodradil. Během následujícího roku jsem pečlivě studoval různé stránky na internetu věnované stipendijním programům a stážím.
Vyplatilo se to. Na podzim roku 2001 jsem se dozvěděl o možnostech pracovat v zahraničí přes organizaci AIESEC. Tehdy ještě nebyl zastoupen na FŘITu, takže jsem kontaktoval jeho nejbližší pobočku v Pardubicích. Byl jsem vybrán na tří měsíční manažerskou stáž v italském Miláně. V Itálii jsem pracoval pro internetovou společnost Global Database Services. Připravoval jsem marketingovou strategii vstupu na český trh. GDS byla typickou internetovou start-up firmou plnou nadšenců a vratkého financování, jako mnoho dalších v roce 2001 bohužel zkrachovala. Ze slibné budoucí spolupráce tedy nakonec sešlo. Splnil se ale můj dva roky starý sen pracovat delší dobu v zahraničí jinak než „opékač hranolků“. Léto 2000 jsem totiž strávil v Londýně – jako zahradník, údržbář a au-pair. Zjistil jsem, že některá zahraniční zkušenost může posílit, jiná pěkně „setnout“. Na druhou stranu jsem si Londýn jako město plné divadel, klubů a historie opravdu užil.
Práce pro GDS v Miláně pro mě byla velmi cennou zkušeností. Možná to bude znít jako klišé, ale teprve potom jsem se začal ve škole pořádně učit. Uvědomil jsem si, že ke své práci potřebuji mnoho manažerských a technických dovedností a znalostí. Rád bych dodal, že jsem nikdy plně nespoléhal pouze na předměty ve studijním plánu a kvalitu učitelů, snažil jsem se přistupovat k výuce aktivně – volil jsem si zajímavá (nikoliv „úniková“) témata seminárek a diplomové práce, hodně četl a zpestřoval si studium akcemi a soutěžemi typu Business Challenge (PriceWaterhouseCoopers), StepAhead (Český Telecom) a Euromanager (Recruitment International).
Na jaře roku 2002 jsem se zúčastnil Manager Shadowing Programu ve společnosti Microsoft ČR. Existují dvě možnosti, jak se do programu zapojit – jedna je přímo přes FIM (základní pravidlo zní: sledovat nástěnky), druhá přes organizaci Business Leaders Forum. Po dobu jednoho týdne jsem stínoval jednu z našich nejlepších manažerek - Veroniku Přikrylovou. Zažil jsem manažerský týden na plné obrátky včetně všech jednání, interview pro tisk, cest do zahraničí, pětihvězdičkových hotelů ...., ale především jsem poznal několik obdivuhodných lidí. Vycítil jsem, že bych se od nich mohl mnohé naučit – ať už v profesním, či lidském rozměru. K mému nadšení a silnému přání pracovat s lidmi v Microsoftu přispěla významně velmi přátelská a otevřená atmosféra ve firmě. Nejde o to, co máte na sobě, ale především o to, co máte v hlavě a jak dokážete pracovat na vizi celého týmu Microsoftu.


Už v průběhu týdne stínování jsem začal zjišťovat, zda by bylo možné získat práci na částečný úvazek pro MS (pozn. stále jsem ještě studoval na FIMu – APSTA, OBDAI atd. :o) ). Podařilo se - v červnu jsem nastoupil. V tu samou chvíli jsem měl rozběhnuté dva další „projekty“ - už měsíc jsem pracoval pro Roland Berger Strategy Consultants v Praze a domlouval jsem si spolupráci také s menší IT firmou v Hradci Králové. Nicméně Microsoft suverénně vyhrál. Přestěhoval jsem se do Prahy a po dobu jednoho roku jsem pracoval na personálním oddělení MS. V Human Resources jsem dělal všechno možné: od personálního marketingu, přes interní komunikaci, vývoj menšího informačního systému, administrativu, až po interview se zájemci o zaměstnání u MS.
Jsem velmi rád, že mi firma poskytla studijní volno na přípravu ke státnicím a obhajobu diplomky. V létě 2003 jsem po úspěšném zakončením studia (Informační Management, 6 let :o) ) pracoval v MS již jeden rok a přestoupil jsem do marketingového oddělení. Zabýval jsem se tzv. market intelligence – vyhledávání a zpracování informací o trhu, analýzy, výzkumné projekty. V říjnu 2003 jsem úspěšně prošel výběrovým řízením na pozici do Microsoft Sales Academy. Jedná se o roční projekt, během kterého sales trainees (absolventi VŠ) absolvují mnoho zahraničních školení, stínují zkušené manažery a intenzivně pracují na svém rozvoji, aby se po roce mohli stát obchodními zástupci Microsoftu v ČR. Každý rok jsou vybíráni dva trainees, kteří jsou plnohodnotnými zaměstnanci MS s mnoha povinnostmi a úkoly. Jsem velmi rád, že mohu být sales trainee pro jednotku EPG (Enterprise Partner Group).
Při psaní tohoto článku si uvědomuji, že se mi zatím pár věcí docela povedlo. Nemyslím si, že by se tak stalo díky velkým náhodám nebo známostem. Jen jsem dlouhou dobu usiloval o realizaci svých snů a pečlivě vážil každý svůj krok. Jsem moc rád, že jsem studoval na FIMu. Myslím, že je to výborná škola, která aktivním studentům umožňuje velký rozlet (moc mne mrzí, že možnost zmizet na Tajwan za nás nebyla). FIM zároveň poskytuje velmi příjemné a osobní studijní prostředí. Držím palce všem z vás, kteří vědí, co chtějí.


Petr Tošner
Sales Academy / Market Intelligence
Microsoft Czech Republic
Studium: FIM, UHK (1997 – 2003) – Informační management


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu