Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2004, vyšlo 01.05.2004

Hokejisté Univerzity Hradec Králové obsadili na AM ČR 5. místo

Po dlouhých 13 letech bylo opět Českou asociací univerzitního sportu vyhlášeno Akademické mistrovství České republiky

v ledním hokeji, jehož pořadatelem byla Fakulta tělesné výchovy a sportu Praha.
Na tom předchozím, které se konalo v roce 1991 v Karviné, získali hokejisté tehdejší Pedagogické fakulty Hradec Králové bronzové medaile. Tehdy se zúčastnila čtyři mužstva.. Letošní zájem studentů však předčil všechna očekávání, neboť do turnaje se přihlásilo 15 celků, které byly rozděleny do 5 skupin.
Hrálo se ve dnech 6. – 7. dubna 2004 v hale HC Hvězda Praha. Hrací doba byla 2x15 min čistého času a do play off postupovalo 5 vítězů skupin a dále 3 nejlepší celky z druhých míst.
Pod vedením PaedDr. Vojtěcha Dlabáčka Ph.D. a Mgr. Petra Hruši se turnaje zúčastnili tito studenti Univerzity Hradec Králové: Dušánek, Dušek, Erban, Fejgl, Hasoň, Hynek, Chlup, Chramosta, Koblížek, Lecnar, Loskot, Petružálek, Pinkas, Procházka, Rücker, Vašata, Voleský.

Mužstvo složené ze studentů obou fakult nastoupilo k prvnímu utkání již v 8 hod ráno, takže odjezd z Hradce Králové byl již o páté hodině ranní. Naštěstí se ukázalo, že soupeř nepatřil k nejsilnějším.

UNIVERZITA HK - TU LIBEREC
9 : 0 (4:0)
.
Branky UHK: Chlup 3, Erban 2, Voleský 2, Hasoň, Procházka.
Toto utkání mělo jednoznačný průběh a družstvo Liberce nestačilo rychlostně ani technicky na tým UHK. Již v 1. minutě zahrozil Voleský, ale neproměnil samostatný nájezd. Toto varování si Liberec nevzal k srdci a vzápětí prohrával 1:0 po zakončení rychlého protiútoku Voleským. Necelou minutu nato to bylo už 2:0, když Hasoň dorazil do brány puk, který vypadl brankáři z lapačky. Do přestávky ještě zvýšil vedení Chlup dvěma góly po přesných kombinacích na 4:0.
Po přestávce se i přes tlak Liberce podařilo vstřelit Erbanovi gól – 5:0. Poté nechali liberečtí útočníci vyniknout brankáře Duška, který kryl nebezpečnou teč a následnou dorážku. Vzápětí v rozmezí jedné minuty upravili skóre na 7:0 Erban s Chlupem. Po sedmém gólu byl vystřídán brankář UHK Dušek náhradníkem Petružálkem. Ten ihned vynikl při dorážce do prázdné brány a robinzonádou zachránil. Na konečných 9:0 upravili Procházka a Voleský po rychlých kombinacích zakončených do prázdné brány.
Po tomto utkání měli naši hráči jedenácti hodinovou přestávku ovšem bez možnosti ubytování a regenerace, neboť nárok na bydlení měli pouze mimopražské celky postupující do čtvrtfinále a o tom se rozhodovalo až po odehrání zápasů ve skupinách. Stravování si studenti hradili z vlastních prostředků, cestovní náklady byly financovány VŠSK UHK a ostatní bylo v režii ČAUS a sponzorů. V 19 hodin naši unavení hráči nastoupili proti dalšímu soupeři.

UNIVERZITA HK - MZLU Brno
4 : 1 ( 2 : 0)

Branky UHK: Hasoň, Chlup, Procházka, Vašata
V toto utkání chyběl kapitán mužstva Dušánek, který odcestoval pomoci zachraňovat Chrudim v baráži o II. ligu. Místo něho nastoupil Loskot, který si musel během dne obstarat chybějící index.

Nástup do utkání se UHK opět podařil, když se ve 3. minutě Hasoň nejlépe orientoval v brankovišti Brna a zasunul puk za záda bezmocného brankáře – 1:0. V 7. minutě netrefil odkrytou bránu Chramosta, ale vzápětí po jeho přihrávce zvýšil na 2:0 Procházka. Před přestávkou vážněji zahrozilo Brno, ale v pohodě chytající Dušek byl vždy na místě.
Nástup do druhé části utkání byl famózní. Vašata už po půl minutě prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:0. Když už se zdálo, že se soupeř na nic nezmůže a odevzdaně dohraje utkání, ujel brněnský útočník a blafákem zakončil samostatný nájezd – 3:1. Tato branka dostala soupeře zpět do hry, ale v brance UHK kraloval neprůstřelný Dušek, na kterém si soupeř nejednou vylámal zuby. Na konečných 4:1 upravil minutu před koncem Chlup po přihrávce Erbana.

0
Skupinu jsme tedy vyhráli, ale pro čtvrtfinále jsme dostali jednoho z nejtěžších soupeřů, který se netajil tím, že přijel celý turnaj vyhrát…

UNIVERZITA HK - UNIVERZITA OSTRAVA
1 : 2 (0:2, 1:0)
Kapitán Dušánek se obětavě, na vlastní náklady, vrátil týmu pomoci a s ním přicestoval ještě Fejgl. Do zápasu jsme tedy nastoupili se třemi kompletními pětkami
Branka UHK: Vašata
Utkání začalo v rychlém tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Už v 1. minutě ostravský útočník pohrozil střelou z úhlu, ale Dušek byl na místě. Ve 4. minutě hrála Ostrava přesilovou hru po vyloučení Hasoně, ale na Duška vyslali pouze jedinou střelu, která skončila na boční konstrukci. Hasoň naskočil z trestné lavice, dostal přihrávku a ujel obráncům, ale střela, mířená mezi betony, v brance neskončila. Vzápětí se vyznamenal Dušek, když jeho lapačka ukryla puk mířící do odkryté brány.
Následná přesilová hra UHK proběhla bez vážnějšího ohrožení branky Ostravy. Stejně tak ani soupeř nevyužil početní výhody. Rušné chvíle před oběma brankami tak paradoxně přišly, když se hrálo v plném počtu. Nejdříve Dušánek dvakrát neprostřelil brankáře Ostravy, potom na druhé straně čaroval Dušek. O přestávce tedy svítilo na světelné tabuli skóre 0:0.
Nástup do závěrečné části se povedl Ostravě, která ve 2. minutě potrestala nedorozumění obránců s brankářem – 0:1. Hymna „Baníčku my jsme s tebou, neopustíme tě“ je ale trochu uspala, a v té době zabrali hráči UHK. Jenže Vašata neprostřelil brankáře, a chvíli poté ho napodobil i Dušánek, který nezužitkoval samostatný nájezd. „Nedáš – dostaneš“ se tak naplno potvrdilo, když po špatně vyvezeném puku z obraného pásma Ostrava skórovala podruhé – 0:2.
Po tomto gólu hradečtí vrhli všechny své síly do útoku a utkání chtěli ještě zdramatizovat. Dušánek však trefil pouze tyčku a Vašata v dalším samostatném nájezdu nepřekonal vynikajícího brankáře Ostravy. Snížení se UHK paradoxně dočkala při oslabení, kdy ujel Dušánek, který přihrál Vašatovi a ten snížil na 1:2. Minutu před koncem si vzali trenéři UHK oddechový čas a stáhli Duška z branky. V hektickém závěru se však již skóre nezměnilo, a tak náš celek do dalších bojů nepostoupil.
Přesto zaslouží celý tým velké uznání za předvedenou hru i celkové umístění, což také ocenil prorektor univerzity Prof. Ing. Bohumil Vybíral, CSc., který se po každém zápase telefonicky dotazoval na výsledek…
Celkovým vítězem turnaje se stal tým Masarykovy univerzity Brno, který ve finále zdolal našeho čtvrtfinálového soupeře 4 : 1. Náš tým skončil na základě získaných bodů na 5. místě.