Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2004, vyšlo 16.05.2004

Přednáškový pobyt profesora Werbnera

Ve dnech 3. 5. – 14. 5. 2004 navštívil naši fakultu profesor Richard Werbner, významný africký antropolog z univerzity v Manchestru.

Důvodem jeho pobytu byla přednášková činnost na téma Postkolonialismus a Kolonialismus, jež byla realizována v rámci grantového projektu FRVŠ.
Profesor Werbner je světově uznávanou osobností na poli sociálních věd. V současné době působí jako profesor africké antropologie na katedře sociální antropologie manchesterské univezity. V roce 1992 založil při této univerzitě Mezinárodní centrum pro současný výzkum kultury (the International Centre of Contemporary Cultural Research), jehož je zároveň ředitelem. Tuto instituci reprezentuje mezioborový tým výzkumníků, jejichž společným zájmem je studium kultury v rozvojových zemích i zemích Východní Evropy z mezikulturní a komparativní perspektivy.
K nejvýznamnějším profesionálním zájmům profesora Werbnera patří kolonialismus a postkolonialismus, politické násilí a morální odpovědnost soudobých afrických elit. Z regionálního hlediska se profesor Werbner specializuje na jižní a střední Afriku, kde prováděl dlouhodobé terénní výzkumy, zejména u Kalangů v Zimbabwe a u Tswapongů v Botswaně. Je autorem i editorem celé řady publikací, za zmínku jistě stojí jeho tři tituly v sérii Poskoloniální setkání (Postcolonial Encounters): Memory and the Postcolony, Postcolonial Identities, a Postcolonial subjectivities.


Přednášková činnost byla zaměřena na inovaci a zkvalitnění výuky v oboru management cestovního ruchu (MCR), konkrétně pak v předmětu Kapitoly z kultury a literatury zemí britského společenství, zajišťovaném katedrou aplikované lingvistiky. Ústředním tématem tohoto předmětu je fenomén kolonialismu v rámci studia Britského impéria, zejména jeho vliv na soudobé utváření světa a mezinárodní vztahy, a dále studium postkolonie spolu s otázkami identity, tradice, kultury a nacionalismu.
Studenti MCR měli možnost navštěvovat přednášky, které významným způsobem přispěly k jejich lepšímu porozumění stěžejních problémů postkoloniálního světa. Základní série pěti pravidelných přednášek byla zaměřena na témata adaptace Afričanů na měnící se sociální realitu. Byla diskutována celá řada témat relevantních pro sociolingvistiku, turistický ruch či sociální antropologii.
Tématem veřejné přednášky, pronesené v úterý 11. května na nové budově univerzity, byl obecný problém postkolonialismu, tedy jak je v těchto studiích pojímán „ten druhý“. Náš milý host hovořil o významu Orientalismu Edwarda Saida a následném vzniku post-orientalismu.


Ti, kteří se přednášek profesora Werbnera zúčastnili, jistě ocenili nejen jeho erudici a odborné znalosti, ale zejména jeho neobyčejnou schopnost svým projevem posluchače zaujmout. Laskavý humor, empatie, nadhled, to vše bylo nedílnou součástí jeho vystoupení. Ti, kteří si z nejrůznějších důvodů nemohli přijít pana profesora poslechnout, budou mít v říjnu tohoto roku další příležitost: profesor Werbner totiž naši univerzitu poctí další návštěvou, v níž bude jeho přednáškové turné pokračovat, tentokrát se jeho působení rozšíří i na katedru rekreologie a cestovního ruchu.


Přednáškový pobyt profesora Werbnera na naší fakultě nepochybně vedl k prohloubení znalostí a odborné způsobilosti naších studentů, obohatil všechny, kteří se jeho přednášek zúčastnili. Krom toho také významnou měrou přispěl ke zvýšení prestiže naší mladé fakulty a univerzity.


Hana Novotná
katedra aplikované lingvistiky


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu