Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2004, vyšlo 16.05.2004

Vážení čtenáři Telegrafu,

na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (dále FIM UHK) jsem konzultativní formou absolvoval bakalářské studium

(obor Obecná informatika) a poté i navazující magisterské studium (obor Informační management), promoval jsem v červnu 2003.
Chtěl bych Vás touto formou seznámit s tím, jak ve své praxi využívám znalosti získané studiem na FIM UHK a také se chci zmínit o úspěšně se rozvíjející spolupráci mezi FIM UHK a mým zaměstnavatelem, Celním ředitelstvím Hradec Králové (dále CŘ HK).


Nová budova Celního ředitelství Hradec Králové
Na CŘ HK jsem nejdříve pracoval na oddělení Informatiky a statistiky, v současnosti jsem pověřen vedením oddělení Řízení celního dohledu. Vstupem ČR do EU se zcela změnilo poslání Celní správy ČR (dále CS ČR). Dříve byla rozhodující fiskální role CS ČR, kdy výběrem cla, DPH, SPD a dalších poplatků při dovozu zboží naplňovala CS ČR každoročně více než ze 40 % státní rozpočet ČR.
V souvislosti se zrušením hraničních celních útvarů po vstupu ČR do EU a s přesunem části pracovníků na vnitrozemské útvary byly CS ČR přiděleny zcela nové kompetence. Jedná se zejména o kompletní správu spotřebních daní podle nového zákona o SPD (ne tedy již pouhý výběr SPD při dovozu), dále činnosti, které začali vykonávat zejména pracovníci nově vzniklých skupin mobilního celního dohledu – např. kontrola vývozu a dovozu zboží podléhajícímu mezinárodním kontrolním režimům, ochrana ohrožených druhů volně žijících živočichů a rostlin, kontrola v oblasti dovozu, vývozu a ochrany kulturních památek, kontrola povolení k mezinárodní přepravě osob a zboží, problematika ochrany ovzduší, odpadů a celá řada dalších činností a kompetencí, které představují zejména roli bezpečnostní a ochrannou.
Samozřejmě CS ČR nadále zabezpečuje výběr cla, DPH, SPD a ostatních poplatků při dovozu zboží z třetích zemí, s čímž souvisí i řada navazujících tradičních činností (stanovování původu zboží, celní hodnoty zboží, tarifování atd.). CS ČR také od 1. 5. 2004 zabezpečuje sběr dat v rámci intrakomunitárního obchodu zemí EU pro INTRASTAT (statistický systém pro sledování pohybu zboží mezi členskými zeměmi EU).
Ve své praxi využívám znalostí a poznatků získaných studiem na FIM UHK téměř z celého spektra vyučovaných předmětů (informatika, management, ekonomie, právo, statistika, znalostní technologie).
Tyto znalosti a poznatky jsem konkrétně využil např. při připomínkování i vlastním nasazení systému EVR (Elektronické vyhodnocování rizik) – jedná se o technologii, která na základě vyhodnocení maximálního množství informací z databází CS ČR spolu s využitím znalostí celních expertů rozhoduje o tom, zda v případě dovozu nebo vývozu zboží bude provedeno tzv. MCŘ (malé celní řízení – rychlé prověření deklaranta a zboží) nebo VCŘ (velké celní řízení - důkladné, až dvouhodinové prověřování deklaranta a zboží týmem expertů). Tato technologie tedy řeší tzv. semistrukturované problémy. Jen pro zajímavost – tento systém vznikl díky nadšení několika celníků – studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, jejichž koníčkem byla statistika a související disciplíny a rozpoznali určité „hluché místo“ v této oblasti.
Další z činností, při které využívám znalostí a zkušeností získaných na FIM UHK, je oblast datové analýzy, kdy zpracovávám data z rozsáhlé datové základny i s využitím některých statistických postupů a to nejen pro potřeby CŘ HK nebo CS ČR, ale i na žádost některých subjektů z regionu. V této souvislosti uvádím, že ještě v tomto roce bude zahájen projekt budování datového skladu CS ČR, kde bych také mohl případně zúročit některé znalosti získané studiem na FIM UHK.
Uvedu alespoň ještě jednu oblast, která vstupem ČR do EU získala výraznou prioritu a která je také poměrně obsáhle vyučována na FIM UHK. Jedná se o oblast duševního vlastnictví. CŘ HK bylo pověřeno zabezpečením agendy ochranných známek a autorských práv za celou republiku, v této oblasti má CŘ HK specialisty, kteří aktivně publikují a zastupují CS ČR v zahraničí.
Zasláním pozvánky Katedry ekonomie a managementu FIM UHK (z iniciativy Ing. Jiřího Franka, CSc.) na 1. ročník vědecké konference Hradecké ekonomické dny, kterou jsem předal řediteli CŘ HK, začala aktivní spolupráce mezi CŘ HK a FIM UHK. Účast zástupců CŘ HK (včetně zvolených témat příspěvků – např. regionální celní statistika) se setkala s velmi kladným ohlasem ostatních účastníků konference, právě zde byla dohodnuta oboustranně výhodná spolupráce mezi CŘ HK a FIM UHK (ale také mezi CŘ HK a zástupci některých dalších subjektů).
Výsledkem této spolupráce bylo uspořádání manažerských kurzů pro vybrané pracovníky CŘ HK a podřízených celních úřadů, každý účastník obdržel po ukončení kurzu osvědčení o absolutoriu. Ředitel CŘ HK osobně vystoupil se svým příspěvkem na přednášce k tématu Clo a celní politika (předmět Mezinárodní ekonomika), jeho prezentace o úkolech a poslání CS ČR, zejména po vstupu ČR do EU, byla studenty velmi kladně přijata a nakonec se změnila v neformální, oboustranně prospěšnou diskusi.
I na základě této diskuse se někteří studenti rozhodli pro zadání témat diplomové práce z celní oblasti, např. téma TARIC – integrovaný tarif EU, Exportní politika podniků Pardubického kraje atd. V závěru roku 2003 byl Ing. Jiří Frank CSc. z Katedry ekonomie a managementu FIM UHK pozván na dvoudenní seminář, který se uskutečnil na CŘ HK k aktuálnímu tématu spotřebních daní. Na tomto semináři přednášeli mimo jiné i pracovníci francouzské celní správy (CD Paříž) a spoluautor zákona o spotřebních daních.
Počátkem března 2004 jsem se spolu s ředitelem CŘ HK a jeho náměstkem, který je zároveň předsedou školské komise CŘ HK, účastnil schůzky s děkanem FIM UHK Doc. Hynkem, proděkankou pro rozvoj a zahraniční styky RNDr. Poulovou a vedoucí Institutu dalšího vzdělávání Ing. Šrámkovou. Na této schůzce jsme rozebírali další oblasti případné spolupráce:

  • možnost podílet se na tvorbě e-learningových projektů (CS ČR uvažuje o připravě e-learningových projektů pro výuku nových kompetencí)
  • pořádání přednášek pro studenty (oblast duševního vlastnictví, INTRASTAT, celoevropský projekt NCTS – New Computerised Transit System atd.), případně i pořádání seminářů pro podnikatele, zabývajícími se exportem a importem, na půdě FIM UHK (možno i ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Severovýchodních Čech)
  • možnost konzultací mezi CŘ HK a FIM UHK při budování datového skladu CS ČR
  • možnost krátkodobých stáží studentů FIM UHK na vybraných odděleních CŘ HK, případně i na ostatních útvarech a pracovištích podřízených CŘ HK
  • možnost účasti členů jednotlivých kateder na vybraných akcích pořádaných CŘ HK
  • vzdělávání pracovníků CŘ HK v oblasti počítačové gramotnosti s využitím mezinárodně uznávaného standartu ECDL (European Computer Driving Licence)
  • pořádání jazykových kurzů pro pracovníky CŘ HK
  • pořádání dalších manažerských kurzů (možná témata – znalostní technologie, znalostní management, základy aplikované statistiky a souvisejících disciplín, mezinárodní ekonomika atd.)
  • možnost využívat konferenční prostory FIM UHK vybavené audiovizuální technikou – semináře, školení pracovníků CŘ HK
  • zadávání dalších témat bakalářských a diplomových prací na CŘ HK (viz. některé výše uvedené okruhy, obecně možno z oblasti ekonomie, informatiky, statistiky)
Po připomínkování a doplnění probíraných témat vedoucími pracovníky CŘ HK i podřízených celních úřadů bude začátkem června 2004 na FIM UHK zaslán ucelený materiál ohledně další možné konkrétní spolupráci mezi CŘ HK a FIM UHK.
Krátce po promoci jsem zaslal děkanovi FIM UHK Doc. Hynkovi některé své kladné i záporné poznatky, které jsem získal po dobu studia na FIM UHK, některé z těchto poznatků jsme na osobní schůzce také podrobněji rozebírali. Ve svých poznatcích jsem mimo jiné uvedl, že jsem nebyl spokojen se systémem státních závěrečných zkoušek aplikovaným na FIM UHK, myslím si proto, že změny v přípravě a průběhu státních závěrečných zkoušek, jak byly uveřejněny v děkanském výnosu č. 1/2004, budou pro FIM UHK a její studenty určitě přínosné.
Na FIM UHK studovala celá řada současných pracovníků CS ČR, a to z různých koutů naší republiky, přímo na CŘ HK také pracuje několik absolventů FIM UHK, zejména na oddělení Informatiky a statistiky. Při příležitostných setkáních mně absolventi FIM UHK ze vzdálenějších regionů, kteří jsou již většinou zařazeni ve vedoucích funkcích, potvrzují skutečnost, že právě absolvování FIM UHK bylo pro jejich profesní kariéru velmi důležité a přínosné a tito absolventi tak zároveň v místě svého pracoviště šíří dobré jméno FIM UHK.


Roman Klíma
Celní ředitelství Hradec Králové



 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu