Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 2/2003, vyšlo 16.02.2003

První konference „Hradecké ekonomické dny 2003“ skončila úspěšně

V nové moderní budově společné výuky Univerzity Hradec Králové se ve dnech 4. a 5. února 2003 konala první konference Fakulty informatiky a managementu UHK s názvem Hradecké ekonomické dny 2003.

Uspořádání konference bylo integrální součástí oslav probíhajících právě v těchto dnech připomínajících 10. výročí založení této fakulty vedle tehdy tradičně již působící pedagogické fakulty.
Zaměření této vědecké konference bylo dáno tématy finance a bankovnictví, malé a střední podnikání, regionální rozvoj. Konference byla připravena a realizována se skutečně velkým zájmem a také s podporou regionálních subjektů bankovního sektoru Královéhradeckého kraje – Komerční banky, a.s., regionální pobočky Hradec Králové a České národní banky, oblastní pobočky Hradec Králové.
Vlastním organizátorem celé akce byla katedra ekonomie a managementu uvedené fakulty – v úzké spolupráci s partnery a osobnostmi z bankovní praxe a teorie.
Ve společném dopoledním programu 1. dne konference postupně vystoupili tři přednášející: nejprve Prof. Dr. Ing. Jan Frait – člen bankovní rady ČNB se strukturovaným příspěvkem k celkovým trendům bankovního sektoru včetně mezinárodního srovnání České republiky a nejbližších transformačních zemí před vstupem do Evropské unie a poté Doc. RNDr. František Jirásek – rektor Bankovního institutu vysoké školy, Praha s obsáhlým exposé, ve kterém byly analyzovány excesy v bankovním (finančním) sektoru v transformačním období a současně připomenuta důležitost vzdělávání v v bankovním sektoru a vysloveny další výzvy k přeměně rámcových podmínek po fungování finančního systému a ke kultivování podnikatelského prostředí.
Dopolední program uzavřel svým vystoupením Prof. RNDr. PhDr. Stanislav Polouček – vedoucí katedry financí na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, Slezská univerzita Opava. Zaměřil se na významný fenomén koncentrace v bankovním sektoru a to ve srovnání tří zemí – ČR, Slovenska a Polska, čímž prezentoval výsledky části rozsáhlého grantového výzkumu nedávno ukončeného na jejich fakultě.
Dále konference pokračovala oba dny ve dvou sekcích: první sekce Finance a bankovnictví a druhá sekce Regionální rozvoj a podpora podnikání.
Samostatný program první sekce byl nastartován příspěvkem Ing.Milana Chrtka – ředitele ČNB, pobočky Hradec Králové s názvem Bankovní sektor v regionu Východních Čech. Následovaly další zajímavé příspěvky – např. velmi relevantní příspěvek k zaměření sekce přednesla Ing.Naďa Blahová z VŠE Praha s širším pohledem na bankovní sektor v České republice v 90. letech.
Dále jistě zaujal příspěvek Ing. Daniela Stavárka z Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, Slezská universita Opava, který ve svém příspěvku provedl vymezení efektivnosti bank a odlišil ji od produktivity či ziskovosti. Doplnil vlastně vystoupení prof. Poloučka k rozsáhlému výzkumnému projektu „Porovnání bankovních sektorů v tranzitivních ekonomikách“ ukončenému v roce 2002.
V dopoledním programu druhého dne zaujal účastníky zasedání sekce zase např. příspěvek Ing. Milana Ulricha z ČZU Praha obsahující informace o nových finančních instrumentech aplikovaných v zemědělství či vystoupení Ing. Jitky Ptatschekové z domácí katedry ekonomie a managementu k problematice měnových rizik.
Samostatný program druhé sekce – Regionální rozvoj a podpora podnikání byl v prvním odpoledni nastartován příspěvky čtyř zástupců Technické university Liberec v čele s Doc. Ing. Ivanem Jáčem, kteří se z různých pohledů zaměřili na průmyslové zóny v Libereckém kraji. K problematice malého a středního podnikání přednesl fundovaný příspěvek, založený opět na rozsáhlém výzkumu své fakulty, Ing. Miroslav Pavlák ze Západočeské university Plzeň.
Teoreticky založený příspěvek Ing. Aleny Maaytové z VŠE Praha k problémům v oblasti veřejných financí na úrovni krajů byl zase zajímavým způsobem konfrontován následujícím vystoupením Ing. Aloise Tuháčka, ekonomického náměstka primátora města Hradce Králové a člena krajského zastupitelstva.
Zajímavým obohacením v této sekci a to opět pohledem z praxe byla bezesporu obě vystoupení zástupců oblastního celního ředitelství v Hradci Králové – náměstků ředitele Ing. Rudolfa Vzorka a pana Petra Hercíka. Na ně navázal svým příspěvkem na téma Teoretická východiska regionální podpory exportu Ing. Jiří Frank z domácí katedry ekonomie a managementu.


Co říci závěrem ?

Celý záměr konference bude ještě pokračovat vyhodnocením nejlepších bakalářských a diplomových prací studentů fakulty z oblasti financí a bankovnictví.
Organizátoři konference – povzbuzeni skutečně zřetelnou úspěšností právě skončené konference – chtějí založit tradici každoročního pořádání této konference a už teď začínají připravovat Hradecké ekonomické dny 2004.


Ing. Jiří Frank, CSc.

Redakce vám nabízí fotoreportáž z této zdařilé akce:


-foto red-


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu