Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 12/2004, vyšlo 01.12.2004

Zdravím všechny v Hradci Králové!

Protože se mi množí dotazy na NSYSU (National Sun Yat-Sen University), tak jsem se rozhodla napsat vám hromadně mail.

Úvodem bych vás chtěla upozornit na web NSYSU, který poskytuje vcelku všechny základní, pravdivé a užitečné informace, takže cokoliv chcete vědět o ubytování, formalitách etc., tak vřele doporučuji http://www.nsysu.edu.tw/.
Fotky, které jsou zde k dispozici, jsou pravdivé – ano, opravdu jsme blízko moře, pláž je sice teď už zavřená, ale blízko College of Liberal Arts jsme objevili ještě další dvě malinkaté, ale krásnější pláže a hlavně bez plavčíků, kteří vás nenechají ani zaplavat. Popravdě se tady teď už moc nekoupeme, protože poté, co jsme procestovali jih ostrova a objevili opravdu nádherné pláže, nám už zdejší moře moc nešmakuje :-).
Ubytování je oddělené – kluci na klučičích a holky na holčičích kolejích. Bydlí se po čtyřech, platí se s pojištěním na jeden semestr něco kolem 6300 NT. Pokojíčky jsou to malinkatý, máme stůl a jednu skříň a nad tím postel, hromadné sprchy a záchody evropskeho typu. Každý den chodí na koleje China Post v angličtině, k dispozici je místnost s televizí, kde se dá koukat na programy v angličtině. Na kolejích je připojení k internetu zdarma, ale jestli nemáte jako já počítač, tak jsou k dispozici počítačové učebny. Pro mezinárodní studenty je jedna pod knihovnou (ta má asi 13 pater) a pak jsme si zjistili, že jako studenti managementu máme nárok na přístup do ještě jedné počítačové učebny (museli jsme si vyžádat speciální kód), která je otevřena, na rozdíl od té predchozí 24 hodin. Počítače jsou zde jenom v čínské verzi, takže je dobré mít AITE z domova nebo znát klávesové zkratky. V učebně pod knihovnou jsou k dispozici počítače i s anglickým office, ale ty jsou už pár let zastaralé.
V knihovně je ohromné množství knížek, ale bohužel jenom jedno vydání, takže půjčování knížek nutných ke studiu je nemožné... Nabízejí se tedy jsou dvě varianty – zakoupení, nebo nechání ofocení dané knížky. Cena např.: zakoupení 1500 NT, ofocení a svázání jako opravdovou knížku 500 NT.
Co se týče campusu – je obrovský, takže tu mezi jednotlivými fakultami jezdí školní autobusy zdarma. Dá se tu pohybovat i pěšky, ale to se člověk pěkně zapotí. Po Kaohsiungu se premísťuji pomocí MHD, jedna jízda stojí 12 NT, nevýhoda je, že zatím znám trasy jenom pár autobusů – nikde totiž není mapa, co a kam jezdí. Jízdní řád neexistuje, ale autobusy jezdí pravidelně kazdých 20 min, takže se musí počítat. Je možnost zakoupení skůtru za cca 14000 NT nebo pronájem malého za cca 2000 NT (kluci je mají), já si ale na řízení po Kaohsiungu netroufám. Pokud ještě neznáte Kaohsiung, tak je dobré mít vizitky v čínstině, protože většina taxikářů anglicky nemluví. Nástupní taxa je 70 NT a asi po 4 minutách jízdy se začnou započítávat km..
Co se týče Kaohsiungu samotného – v porovnání s Taipeii je to hodně špinavé město, neustálým problémem je - kam s tím, protože na ulicích ani tady v campusu nejsou popelnice.
Je zde obrovské množství aktivit, všechno začíná žít večer, lidé jsou oproti Taipeii moc přátelští, ochotní vždy pomoci.
Máme tu výhodu, že pokud chceme cestovat, objevit krásnou přírodu, tak to máme kousek na jih a východ ostrova – ten je opravdu krasný.
Jistou nevýhodou campusu je, že na záchodech není toaletní papír, takže je nutné mít balíček papíru pořád s sebou.
Stravovat se dá v campusu vcelku levně, cena za jídlo cca 50 NT, pití je dražší než v Čechách, mléko nehorazně drahé – půl litru za 60 NT, mazací sýr neexistuje, a když, tak malá krabička za 80 NT. Vlastně všechno, co je spojené s mlékem, dosahuje závratných cen.
Jinak je možnost provozovat jakoukoliv sportovní aktivitu, ktterá je nabízena – já například chodím na tenis, Pavel na basket, do bazénu, který je v campusu etc. Jedině za vstup do bazénu se platí 15 NT na neomezenou dobu.
Abych to shrnula. Mně se tu moc líbí, jsem vděčná naší univezitě, že nám dala možnost poznat Taiwan. Výhody a nevýhody NSYSU – kurzy managementu jsou na MBA úrovni, většina učitelů má dobrou angličtinu, ale může se stát, že budete mluvit anglicky líp než oni. Kaohsiung je opravdu přístav, takže nemůžete očekávat super čisté město. Výhoda našeho campusu je, že jsme vlastně umístěni u hor, u lesa, u pláže, takže smog z města sem moc nezasáhne. Nabízené kurzy jsou na dobré úrovni, pokud byste měli zájem nějaký nenabízený kurz, je zde možnost domluvy. Tenhle semestr je nás tu asi kolem 40 mezinárodních studentů – Francouzi, Švédky, Kanaďani, studenti z Vietnamu, Korei, Holandska, Rakouska, Austrálie, Japonska. Máme tu dobrou partu, takže o zábavu není nouze.
V příloze zasílám přehled nabízených kurzů, pokud byste chtěli vědět víc, neváhejte a napište mi.


Katka, té doby na Taiwanu :-)


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu