Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2005, vyšlo 01.04.2005

STÁTNICE - JAK NA NĚ ?

Ve dnech 18. 2. a 21. 2. 2005 v učebně B15 se konalo setkání proděkana pro studium Ing. Václava Janečka, CSc. se studenty, kteří měli zájem se dozvědět něco více k nové organizaci a průběhu souhrnných státních závěrečných zkoušek (SZZ).



Zájem o toto setkání byl z řad studentů opravdu veliký.
Především pro studenty, kteří se tohoto setkání nemohli zúčastnit, přinášíme dotazy studentů kladených na pana proděkana a odpovědi.


Bude v komisi přítomen můj vedoucí práce?
Přítomnost vedoucího i oponenta závěrečné práce není povinná. Při sestavování komisí se na to bere zřetel, ale prakticky z organizačních důvodů není možné zajistit, aby každý vedoucí práce byl u obhajoby vedeného studenta. Zkušební komise má k dispozici posudky, ze kterých vychází a zpravidla respektuje vyjádření vedoucího a oponenta. Navíc je na katedře závěrečná práce uložena také v elektronické podobě a kterýkoli ze členů komise si ji může před konáním obhajoby prostudovat. Studentům se doporučuje předložit komisi také 2-3 stránkový abstrakt charakterizující obsah práce a její hlavní závěry. Takováto informace může usnadnit i volbu otázek z dalších předmětů SZZ.


Jaká je v komisi funkce tajemníka?
Tajemník není členem komise. Zajišťuje administrativní a formální stránku SZZ. Zapisuje průběh zkoušky, kontroluje podpisy členů komise v protokolu apod. Uvádí a představuje studenta komisi. Pokud toto zajišťuje přímo člen komise, tajemník nemusí být přítomen.


Proč je v některé komisi více a v jiné méně členů?
Maximální počet členů v komisi není stanoven, o obsazení komisí rozhodují vedoucí kateder v součinnosti s proděkanem pro studium, a více členů není na závadu. Určený je však minimální počet členů v komisi, který nesmí být méně než tři po celou dobu zkoušení SZZ.


Jak je to se SZZ pro obor Management cestovního ruchu?
Studenti oboru crjp vykonají jazykové zkoušky v dřívějším termínu před zvlášť sestavenou komisí. Oba jazyky mohou být vykonány každý v jiném termínu (např. angličtina ve zkouškovém období letního semestru a němčina ve zkouškovém období zimního semestru).
SZZ pro obor crjp se pak skládá z obhajoby bakalářské práce a předmětu Management cestovního ruchu, která se koná před komisí sestavenou ze členů katedry rekreologie a cestovního ruchu (i-když student píše bakalářskou práci u vedoucího z katedry aplikované lingvistiky).
Pro SZZ oboru mcr platí totéž, ale skládá se kromě obhajoby a Managementu cestovního ruchu také z Informatiky a ekonomiky v cestovním ruchu.


Budou se losovat otázky pro jednotlivé předměty?
Otázky pro povinné předměty SZZ se nebudou losovat. Komise po obhajobě závěrečné práce volí další otázky pro zhodnocení jednotlivých předmětů tak, aby byly tématicky co nejblíže problematice zpracované v závěrečné práci. Otázky zadává předseda komise spolu se zkoušejícím daného předmětu. Student odpovídá ihned, bez přípravy. Pokud není možné zadat otázku tak, aby se dotýkala tématu závěrečné práce, bude volena na základě okruhů zveřejněných v informačním systému ISIT.
Zkušební otázky při státní zkoušce z jazyka a při zkoušce z volitelného předmětu si student losuje předem, zpravidla je mu poskytnuta přiměřená doba na přípravu.


Pokud neobhájím bakalářskou nebo diplomovou práci, budu muset zpracovat jiné téma?
Pokud student závěrečnou práci neobhájí, komise rozhodne, zda tuto práci doplní, či zcela přepracuje nebo vypracuje práci s jiným zadáním. Obhajovat přepracovanou závěrečnou práci je možné nejdříve po šesti měsících od konání neúspěšné obhajoby. (Student musí ukončit studium, tj. úspěšně vykonat poslední část státní závěrečné zkoušky, do dvou let od data uzavření posledního ročníku. Jinak je mu ukončeno studium.)


Kolik pokusů mám pro vykonání státní závěrečné zkoušky?
Státní závěrečnou zkoušku nebo kteroukoli její část lze opakovat jen dvakrát, přičemž první opravná zkouška může být nejdříve za tři měsíce po neúspěšném termínu (poplatek 200,-Kč) a druhá opravná zkouška nejdříve za šest měsíců po neúspěšném prvním opravném termínu (poplatek 500,-Kč). Při opakování státní zkoušky student opakuje tu její část, ze které byl klasifikován stupněm nevyhovující.


Kdy se během roku konají SZZ? Jak a kdy je nutné se na ně přihlásit?
Oficiální termíny zkoušek jsou ve zkouškovém období letního semestru v rozmezí květen/červen a ve zkouškovém období zimního semestru v lednu. Na obě zkoušková období se musí student pokaždé nejprve předběžně přihlásit do ISITu, na základě tohoto přihlášení je mu stanoven termín, který potvrdí podpisem na katedře pro bakalářské studium, na studijním oddělení pro magisterské studium (pokud se student rozhodne, že nechce na státnici jít, nepřijde se k termínu podepsat). Výše zmíněné termíny upravuje Harmonogram studia pro příslušný akademický rok. Podpisem potvrzený termín je pro studenta závazný, ale je možné se z něho před termínem konání SZZ ještě odhlásit (pokus pro vykonání tím nepropadá). Pokud se závazně přihlášený student do dne vykonání SZZ neodhlásí/neomluví, je hodnocen stupněm nevyhovující a tím také přichází o jeden pokus.


Jak má vypadat prezentace závěrečné práce, co by měla obsahovat?
Student zpravidla nejprve přednese stručný referát o své práci. Uvede v něm, proč si zvolil dané téma, co bylo jeho cílem, jak postupoval při jeho zpracování, vysvětlí metodu použitou při řešení, uvede případové studie (pokud jsou v práci řešeny). Dále uvede k jakým dospěl výsledkům, zformuluje závěry, příp. s jakými problémy se při své práci setkal a současně může reagovat na připomínky a výhrady uvedené v posudcích nebo si je ponechá do pozdější diskuze s komisí.


Jaké technické vybavení bude v učebně?
V učebnách, kde se budou konat SZZ bude zpravidla k dispozici zpětný projektor, PC a dataprojektor. Zvláštní přání ohledně technického vybavení k obhajobě doporučujeme předem konzultovat s vedoucím práce a na katedře se sekretářkou.


Tereza Pražáková
studijní oddělení FIM


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu