Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2005, vyšlo 01.04.2005

Na výměně v Hullu

Jmenuji se Jiří Vršecký a studuji třetí ročník bakalářského programu aplikovaná informatika. Když jsem koncem srpna podával přihlášku na Sokrata, kritéria pro mě byla jasná.

Rozhodl jsem se vyjet na studijní pobyt do zahraničí, a tím pádem i prodloužit si studium, pouze v případě, že budu studovat v anglickém jazyce. Při rozdělováni destinací ale mnoho lidí v pořadí přede mnou mělo jiné priority, a tak na mě zbylo poslední místo v Anglii. Být v druhé desítce uchazečů a jet do Anglie? Prostě klika! Třetího ledna jsem nastoupil do autobusu směr Londýn.
Hull se nachází na severovýchodě Anglie, na břehu Severního moře, asi tři hodiny vlakem z Londýna. První písemné zmínky o městu pocházejí z 12. století. V roce 1299 král Edward I pojmenoval město Kings Town upon Hull. V době průmyslové revoluce v 18. století se z malého přístavního města stává jeden z nejdůležitějších obchodních a dopravních přístavů v Anglii. Během druhé světové války byl Hull hodně poničen německým bombardováním. Většina zástavby je tudíž poválečná a město se nemůže chlubit mnoha zachovalými památkami. Najdeme zde několik muzeí (Museums Quarter, the Streetlife Museum of Transport, Wilberforce House, the Hull and East Riding Museum and the Arctic Corsai) Turisty se snaží přilákat také nejhlubší podmořské akvárium v Evropě - The Deep. Hull je místem, kde můžeme vidět jeden z největších zavěšených mostů a světě s délkou 2220 metrů. Město obývá okolo 250 tisíc obyvatel.
Universitu Hull navštěvuje přes 16000 studentů. Universita je rozdělena na osm fakult a každý rok zde proběhne okolo 900 kurzů. Kvalitu výuky dokazuje fakt, že většina oddělení university je ohodnocena Quality Assurance Agency v rozmezí 20 – 24 body z 24 možných. Kromě anglických studentů tu studuje mnoho zahraničních, především z Činy. Ti placením školného významně přispívají do rozpočtu university.
Pro britské školství je typické, že nevytváří všeobecně vzdělané absolventy, ale spíše úzce specializované odborníky. Způsob výuky je trochu jiný než v Česku. Velký důraz je kladen na samostudium. Studenti většinou pracují v týmech. Od studentů se nevyžaduje memorování, zato se v hojné míře píší eseje. V nich student musí student prokázat, že dané problematice rozumí a má na ní vlastní názor. Struktura eseje je pevně daná a vyučující vyžadují citace a přesné uvádění zdrojů a literatury. Studium je více praktické, nesnaží se do hlavy nabít pouhou teorii, ale spojit teorii s ukázkou z praxe. V mém případě mám za úkol vytvořit reklamní kampaň s pevně daným rozpočtem, různé formy tiskových zpráv v závislosti na médiu. V rámci cvičení jsme také navštívili místní studio BBC, kde nás ochotně provedli a zodpověděli naše dotazy.


Humber Bridge
The Deep
Sedmipatrová budova knihovny
Náš dům
Studentů programu Sokrates jsem tu napočítal okolo stovky. Ti si mohou vybrat téměř jakýkoli předmět, z libovolné fakulty. Podmínkou je volná kapacita míst na kurzu a základní vědomosti pro absolvování předmětu. Studenti výměnných programů mohou splnit pouze 60 kreditů – což představuje absolvování tří předmětů po 20 kreditech. Nikdo vám ale nebrání v aktivitě. Pokud máte pocit, že se chcete dozvědět něco navíc, můžete navštěvovat i kurzy, které nemáte zapsané ve studijním plánu. Většinou vše závisí na dohodě s vyučujícím.
Já jsem si vybral předměty čtyři. Nutností byla angličtina. Cílem kurzu English for Academic Purposes je naučit studenta psát správně eseje – jednu z nejdůležitějších forem pro odevzdávání úkolů. Předmět Strategic Corporate Communication – se zaměřuje na vnitřní a vnější komunikaci firmy, procvičení prezentačních a psacích dovedností, tvorba tiskových zpráv a public relations. Další předměty Strategic Advertising Practice, Advertising and PR Campaign Planning se zabývají reklamou, její tvorbou, analýzou a funkcí public relations. Zpočátku jsem ještě navštěvoval předměty Database Systems a Didtributed & Networked Systems na fakultě Computer Science.
Všichni studenti kromě výměnného programu Sokrates platí na univerzitě školné. To se pohybuje pro Undergraduate studenty (studenti bakalářských programů BA a BSc) ve výši 1170 Ł na rok. Studium magisterského MA a MSc titulu vás vyjde od 3100Ł za akademický rok na fakultě informatiky nebo umění do 6750Ł na Business school. Při výborných studijních výsledcích je možné získat stipendium, které pokrývá až 50% školného. Tyto ceny jsou shodné pro anglické studenty a studenty se zemí EU. Ostatní platí vyšší školné. Titul MSc odpovídající českému magistrovi a prezenční studium trvá jeden rok – od září do srpna.
Bytů je v Hullu dostatek, a proto ceny studentského ubytování nejsou přemrštěné. Studenti bydlí v typických malých cihlových domech. Každý má svůj pokoj. Koupelna, záchod, kuchyň a obývací pokoj jsou společné. V domě bydlí nejčastěji čtyři až pět lidí. Universita nabízí ubytování ve vzdálenosti pět minut od školy za cenu od 55Ł na týden včetně poplatků. Ceny soukromých agentur začínají na 35Ł. Já jsem po emailové korespondenci našel ubytování za 44Ł týdně včetně neomezeného modemového připojení na internet. Nemilé překvapení byla ale vzdálenost od školy. Ze slibovaných dvaceti minut se vyklubala více než půlhodina svižné chůze.
Za zábavou můžete se svými přáteli vyrazit do nesčetného množství malých barů a hospůdek, lemujících hlavní ulice města. Pokud vám nechutná anglické pivo a raději sportujete, nabízí se přímo v areálu university několik fotbalových hřišť s travnatým či umělým povrchem, posilovna nebo víceúčelová hala pro různé míčové hry. Studentům je k dispozici na 150 různých druhů kroužků a sdružení. To vše pod záštitou studentská unie, jedné z nejaktivnějších v Anglii. Unie je řízena studenty, nezávisle na škole. Má vlastní budovu, ve které najdeme knihkupectví, jídelnu, studentské obchody, job centrum, bar a také night club Asylum. Veškeré ceny jsou v porovnání s ostatními podniky ve městě opravdu studentské. Pro studenty připravují International office a International Student Association různé výlety. Pro velký zájem je včasná registrace nutností. Navštívil jsem zatím Nottingham, Howard castle a fotbalový zápas místního klubu.
S pobytem v Anglii jsem celkem spokojený. Ve škole jsem si vybral velice zajímavé předměty, které v Hradci zatím nemám možnost studovat. Zkoušky mi začínají až v květnu. Zpočátku jsem měl problémy porozumět britské angličtině, ale po několika týdnech poslechu už je to mnohem lepší. Rozhodně je to zajímavá zkušenost a každému bych půlroční výjezd na výměnné studium vřele doporučil.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu