Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 5/2005, vyšlo 01.04.2005

Volby do akademického senátu FIM 2005

Volby do akademického senátu jsou v rámci akademické obce, obdobou voleb senátorů do horní komory poslanecké sněmovny, parlamentních stran nebo krajských zastupitelů.

Senátoři v akademickém senátu mají právo schvalovat důležité dokumenty (jakými jsou např. rozpočet, zkušební a stipendijní řád, apod.). Senátoři mají právo a rozhodovat o tom, kdo bude ve vedení univerzity či fakulty prostřednictvím volby rektora či děkana. Být senátorem je významné poslání, jež má značný podíl na tom jak univerzita nebo fakulta funguje. Ne každý je ochoten tuto čestnou funkci zastávat. Ovšem každý může, v rámci voleb, rozhodnout jaký kandidát je pro funkci senátora tím nejlepším.
Na fakultě informatiky proběhly ve dnech 11.3. a 14.-16.3. 2005 volby do fakultního akademického senátu. Do akademického senátu kandidovalo celkem 22 kandidátů z toho 13 studentů do studentské komory a 9 akademických pracovníků do akademické komory. Novinkou v těchto volbách bylo, že studenti mohli vybírat také z kandidátů do akademické komory (tedy z učitelů). Z celkového počtu 1897 oprávněných voličů, kteří mohli ve volbách rozdávat své hlasy je 1806 studentů a 91 akademických pracovníků. Ze zákona o vysokých školách (č. 111/98 sb.) vyplývá, že voleb se musí zúčastnit minimálně 30% oprávněných voličů. Pokud není dané hranice dosažené, volby se musí v daném termínu opakovat. Do celkového počtu studentů patří i ti, co již studium v průběhu akademického roku 2004/2005 ukončili a také i ti studenti, kteří přišli v září 2005 k zápisu ale nakonec se rozhodli zde nestudovat. Dosažení 30% hranice není tudíž nikde garantované. Aby se předešlo situaci, kdy krátce před skončením voleb chybí ještě několik desítek hlasů, bylo nutné nasadit hned v prvních dnech voleb vysokou laťku účasti.
Volby začaly v pátek 8:00 na druhé budově. Volební urna byla na vhodně situovaném místě u vchodu, kterému se nelze vyhnout. Hned v první den se tak podařilo nasbírat kolem 300 podpisů. Významnou měrou se na tom přičinili i dálkaři, kteří zde měli v ten den výuku (cca 100 podpisů). V pondělí vše pokračovalo v podobném duchu, takže již ten den seznamy čítaly kolem 550 podpisů a minimální volební účast tak byla zajištěna (tedy oněch 30%).


I přesto se i v úterý podařilo „odchytnout“ značný počet těch, co ještě na seznamu nebyli podepsáni. Úterý bylo zároveň nejdelším volebním dnem. Na staré budově bylo možné volit až do 18h. a poté byla volební urna přemístěna na Palachovy koleje, kde i zarytí odpůrci chození do školy mohli vybírat své kandidáty až do 20h.
Snad proto, že se v předcházejících dnech podařilo získat tolik voličů, byla středa poněkud ospalá. Skoro každý již měl odvoleno a z těch co neměli, byla ještě skupina tzv. „nevidí neslyší“, kteří prostě volit nechtěli a nebo těch, co raději většinou se zděšením v očích - co že to po nich někdo chce - volební komisi v rychlosti minuli. Volby skončily ve středu úderem 16. hodiny.
Skončením volebního aktu nastala doba počítání výsledků. Povinná účast byla splněna ovšem otázka: „Kdo bude v novém fakultním senátu?“ byla stále nezodpovězena. Kolem půl páté byla otevřena „bezpečně“ zabezpečená volební urna s hlasovacími lístky a začalo úřadování. Vlastní sčítání proběhlo celkem rychle, i když se volební komise shodla, že elektronické hlasování by počítání hlasů značně zjednodušilo. Snad příště. Po 2 hodinách byly výsledky na světě.
Voleb se zúčastnilo 868 oprávněných voličů tedy 45,8 %. Existují-li nějaké fakultní rekordy, možná by se tam toto číslo hodilo. Tak vysokou účast před začátkem voleb asi nikdo nečekal. Z celkového počtu zúčastněných bylo 73 akademických pracovníků a 795 studentů. Do výsledků se nemohlo z důvodů neplatnosti započítat 28 hlasovacích lístků (všechny studentské). No a kdo že se bude v dalších obdobích podílet na fungování fakulty? Podle Jednacího a volebního řádu AS FIM čl. 3 odstavce 9 a výsledků těchto voleb postupují do akademického senátu tyto kandidáti:

Akademická komora:
Bureš Vladimír, Ing.
Gavalcová Tatiana, Doc. RNDr. CSc
Kozel Tomáš, Mgr.
Mohelská Hana, Ing.
Pražák Pavel, Mgr.



Studentská komora:
Freylich Václav, Ing.
Němcová Zuzana
Nováková Tereza
Pecha Jakub
Úspěšným kandidátům gratulujeme a všem, kteří se na přípravě voleb podíleli děkujeme. Další informace z dění v akademickém senátu můžete sledovat přímo na stránkách senátu.


za volební komisi
Pavel Čech


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu