Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 6/2005, vyšlo 16.04.2005

Informační systémy v cestovním ruchu

Informační systémy v cestovním ruchu – to byl název jedné ze sekcí na letošní konferenci ISSS 2005 (www.isss.cz), uspořádané v Aldisu Hradec Králové ve dnech 4. a 5. dubna.



Sekce konající se od 9 do 10,30 hod. se již tradičně těšila velkému zájmu návštěvníků a Eliščin sál byl na některých přednáškách zcela zaplněn. Příjemně moderované, avšak striktně svou délkou na 10 minut omezené, zazněly příspěvky zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, České centrály cestovního ruchu, regionů i akademické obce.
Obsahem příspěvku IT v cestovním ruchu, který přednesla Mgr. Ivana Hanačíková z Ministerstva pro místní rozvoj byla především obecná podpora cestovního ruchu v České republice, stanovení cílů rozvoje CR a marketingová úvaha na toto téma. V závěru příspěvku zazněl způsob grantové podpory integrovaného IS v cestovním ruchu v České republice.


Pan Július Hájek z České centrály cestovního ruchu shrnul přístupy v propagaci prostřednictvím různých portálů agentury CzechTourism v návaznosti na celoevropskou i středoevropskou propagaci.
Inspirující byl příspěvek přednesený Ivanou Mahelovou za Kraj Vysočina (Problematika spojená se vznikem krajského turistického portálu www.region-vysocina.cz), vyjadřující problémy „neinformatiků“ při budování www prezentace kraje v diskusích s odborníky na informační technologie a mentální změny, které doprovázely projektový a znalostní vývoj „neinformatiků“ během vytváření projektu. Příspěvek výborně ilustroval jeden z největších problémů vytváření kvalitního IS pro cestovní ruch v České republice – nepřipravenost lidí, kteří se pohybuji v cestovním ruchu, na implementaci ICT.
Pan Lubor Mrázek představil vybrané rysy informačního systému cestovního ruchu Jihočeského kraje (ISCR), především způsob jeho vytváření spojený s propojováním jednotlivých zdrojů v kraji do uceleného systému s využitím „distribuční lišty ISCR Jihočeského kraje“, menu dostupného na každé propojené stránce s možností vyhledávat a nabízet další stránky v kraji. Představil i „user frienly“ způsob správy stránek s využitím předdefinovaných nástrojů a formulářů, s obsluhou dostupnou i „neinformatikům“.
V příspěvku „Zvyšování kvality IS cestovního ruchu v regionech, městech a obcích“, který přednesl Josef Zelenka z Univerzity Hradec Králové, byl proveden přehled problémů WWW prezentací v českém webovském prostoru a uvedeny vybrané způsoby jejich překonání. Pozitivní příklady i typické chyby byly ilustrovány na množství konkrétních příkladů. Zdůrazněn byl především význam propojování www stránek s kavlitními aplikacemi do uceleného systému a podmínek pro jeho realizaci, způsoby zvyšovýní kvality jednotlivých propojených systémů včetně role doporučení pro kvalitu www aplikací pro cestovní ruchu, role destinačního managementu a význam soustavné výměny zkušeností.
Menší odezvu přítomných měly dva zbývající příspěvky – „Význam internetové propagace turistických regionů“ (sdružení Český ráj) a „Piedmonte: podpora rozvoje turismu jako klíč k rozvoji regionu“. Na přednášky navazovala diskuse, jejímž hlavním tématem byla možnost propojení oficiálních stránek obcí s propagací cestovního ruchu. Spokojenost se zájmem o sekci projevil ředitel konference ISSS pan Tomáš Renčín a s autorem článku dohodl spolupráci při přípravě dalšího ročníku konference.


Josef Zelenka


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu