Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 6/2005, vyšlo 16.04.2005

Starají se o nás rybičky

Jsou tomu již dva měsíce, co jsme na šestiměsíční stáži v Metz ve francouzském regionu Lotrinsko v rámci programu Sokrates/Erasmus.

Vzhledem k tomu, že jsme sem přijeli relativně dříve než ostatní studenti Erasmu, kteří přijeli až po regionálních prázdninách, tedy po 20.2., měli jsme možnost zúčastnit se tzv.“integračního týdne“ a kurzů francouzštiny probíhajících ve dnech 7.- 11.2. Během tohoto týdne se nám věnovali francouzští studenti, přezdívaní „rybičky“, z organizace zvané „Comme un Poisson dans l´eau“(Jako ryba ve vodě), kteří se tu starají o zahraniční studenty a připravují pro ně akce všeho druhu. Provedli nás po městě a zároveň zorganizovali večírek na přivítanou („Pot d´accueil“) v tzv. Maison de l´Etudiant (MDE), kde se následovně konaly i další akce.
Co se týče počátečních výdajů, ty jsou dost vysoké, neboť je třeba zaplatit ubytovaní, pojištění pokoje na koleji a další položky. Také musíte absolvovat zápis na fakultě a zřízení účtu u francouzské banky, pokud žádáte o příspěvek na bydlení, s čímž vám ochotně pomohou „rybičky“.
Kurz francouzštiny na filozofické fakultě bohužel vyhovuje málokomu, protože studenti různých úrovní navštěvují jednu třídu a zároveň se často stává, že se jim překrývá rozvrh na jejich fakultě s hodinami francouzštiny, tak musí volit, co je pro ně prioritní.
Jsme ubytované na koleji v Saulcy, kam se vám hodí vše z domu od vlastního povlečení přes varnou konvici až po smetáček s lopatkou. Kolej se nachází na opačné straně města než naše škola „Ecole Supérieure du Management“ na Technopole. Musíme tedy jezdit městskou hromadnou dopravou. Na této škole nenabízejí obor Cestovní ruch, který studujeme v Čechách. Z tohoto důvodu chodíme na předměty jako je manažerská strategie a jiné. Je těžké přednáškám rozumět, jednak proto, že to nejsou předměty našeho oboru a také proto, že naše francouzština není zatím perfektní.
Pokud chcete využívat služeb univerzitní knihovny, musíte si opatřit studentskou kartu (kterou dostanete po zápisu na vaší fakultu), bez té tu nepořídíte téměř nic. Počítačové zázemí v knihovně není velmi dobré. Je tu velmi málo počítačů. Navíc většina z nich nefunguje, mají tu i jiné programy a klávesnice. Na počítači můžete být přihlášeni pouze 1,5 hodiny, pak musíte uvolnit místo dalšímu studentovi. Jinak jsou počítače k dispozici i ve škole, samozřejmě pouze pokud tam neprobíhá právě výuka.
Je možné navštěvovat menzu, kde se dobře najíte, a to pouze za 2,65 eura. Z nabídky si můžete vybrat pět položek – salát, sýr, sladký dezert, hlavní jídlo, pečivo nebo ovoce, a na každém stole je džbán s neperlivou vodou.
Pokud rádi sportujete, můžete se zapsat do tzv. S.U.A.P.S, univerzitní organizace, která nabízí rozmanité pohybové aktivity, např. míčové hry, tanec, aerobic, fitness, aikido, zkrátka co vás napadne.
Rozhodně se tu nudit nebudete, záleží jen na vás, jak efektivně využijete váš čas. Rybičky pro nás v březnu zorganizovaly víkend ve Vogézách, který stál pouze 20 euro. Podnikli jsme tam výlet na sněžnicích s vysokohorským vůdcem a také jsme zažili tzv.“Stezku dobrodruhů“, kdy jsme pomocí kladek a lan, lezli po stromech jako Tarzani. Následovaly další akce: Snídaně po francouzsku, Světová kuchyně (kde jsme reprezentovali Českou republiku našimi bramboráky a štrůdlem) a Dílna čínské kaligrafie.
Přestože jsou tu výhody i nevýhody, doporučuji všem využít této možnosti vycestovat do zahraničí jako stážista. Takový pobyt je velkým přínosem nejenom z toho hlediska, že poznáte školský systém na zahraniční univerzitě, ale osvojíte si aktivně cizí jazyk, seznámíte se i se zajímavými lidmi z různých zemí a poznáte kulturu té země „na vlastní kůži“.


Pavlína Holičová a Lenka Vašíčková
studentky 3. ročníku oboru Cestovní ruch


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu