Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2005, vyšlo 16.05.2005

Futsalisté vezou bronz

Ve dnech 2. – 6. 5. 2005 se v Olomouci konalo Akademické mistrovství České republiky. Na závěrečný turnaj se probojovali vítězové pěti kvalifikačních skupin a pořádající UP Olomouc.

Reprezentanti Univerzity Hradec Králové vyhráli jednu ze skupin, která se hrála v Ústí nad Labem. Na závěrečný turnaj se naši fustalisté probojovali vůbec poprvé v historii. UHK reprezentovali: Ondřej Čerchan, Jaroslav Matějka, Marek Ryba, Petr Novák, Daniel Zinke, Michal Haken a Radek Röhrich. Tito hráči jsou zároveň členy fotbalového týmu, který si získal svými výkony obdiv a uznání široké fotbalové veřejnosti a zaslouženě si přivezl z Olomouce zlaté medaile. Po tomto úspěchu nikdo neočekával, že by tým UHK mohl uspět i ve futsalu.
Týmy byly nalosovány do dvou skupin. Skupinu A tvořili: UP Olomouc, MU Brno a ZČU Plzeň. Skupinu B: UHK, VSB TU Ostrava a ČVUT Praha.

UHK – VSB TU Ostrava 1:3 (0:0)
Toto utkání s papírově silnější Ostravou bylo dlouho vyrovnané. Ostravští futsalisté byli před začátkem turnaje považováni za favorita. Většinu utkání se její střelci nemohli prosadit proti výborně hrajícímu týmu UHK. Naopak to byli hradečtí, kteří nebezpečnými protiútoky ohrožovali branku soupeře, bohužel neúspěšně. Z první branky se radovaly hosté 0:1, když hradečtí ztratili míč ve středu hřiště. UHK po snaze o vyrovnání více otevřela obranu a hosté toho využili ke vstřelení dvou rychlých branek 0:3. Za UHK těsně před koncem snížil na konečných 1:3 Ryba.

UHK – ČVUT Praha 5:3 (3:3)
Druhé utkání ve skupině museli hradečtí bezpodmínečně vyhrát, pokud chtěli pomýšlet na úspěch. Vše vypadalo velmi nadějně a už v 6. minutě jsme po brankách Ryby a Zinkeho vedli 2:0. Poté spokojeni s průběhem utkání domácí polevili, soupeř rychle vstřelil tři branky a otočil skóre na 2:3. Ještě do poločasu stihl Ryba vyrovnat střelou pod břevno na 3:3.
Ve druhém poločasu se hra přelévala rychle od branky k brance, ale oba brankáři se překonávali. Po rychlé kombinaci se Ryba ocitl sám před brankářem, který ještě jeho střelu vyrazil na roh. Z něj vzešla čtvrtá branka UHK, kterou vstřelil Matějka 4:3. Vzápětí na druhé straně exceloval brankář Čerchan, který zneškodnil vyloženou šanci jednoho z útočníků. Konečné skóre uzavřel brankou na 5:3 Zinke. Toto utkání rozhodlo o tom, že skončíme ve skupině nejhůře druzí bez ohledu na to, jak dopadne poslední utkání skupiny mezi Ostravou a Prahou.

UHK – MU Brno 4:1 (1:0)

Za bronzovými medailemi šli hradečtí studenti od začátku utkání. Celé utkání měli pod kontrolou a bylo jen otázkou času, kdy soupeři vstřelí první branku. Velmi blízko tomu byl v 10. minutě Ryba, jenže trefil z přímého kopu pouze břevno. Chvilku na to opět Ryba netrefil odkrytou branku. Hradečtí ale těsně před koncem poločasu vstřelili branku Röhrichem, kterému naservíroval míč Ryba 1:0.
Ve druhém poločase se hrálo pouze na brněnskou branku, ale dlouho chyběla třešnička na dortu v podobě další branky. To se povedlo až v 7. a 10. minutě Rybovi, který dvakrát rozvlnil síť soupeře a o bronzu bylo téměř rozhodnuto 3:0. Poslední hřebíček do rakve zatloukl brněnským studentům druhou brankou v zápase Röhrich a na lavičce se začalo slavit. V euforii hrající hradečtí na závěr otevřeli obranu a nechali vyniknout chytajícího Čejchana. I když i on musel nakonec lovit v závěru utkání míč ze své sítě po krásné kombinaci hostí.

Hradečtí studenti bronzovými medailemi dokončili nečekaný úspěch na Akademickém mistrovství ČR 2005. Příští rok se bude další ročník akademického mistrovství konat v Brně, kde budou mít hradečtí studenti velice těžkou úlohu. Budou obhajovat zlaté medaile z fotbalu a bronzové z futsalu.