Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 2/2006, vyšlo 16.02.2006

Hradecké ekonomické dny 2006

Počátkem února se v Hradci Králové uskutečnil již čtvrtý ročník mezinárodní vědecké konference Hradecké ekonomické dny, který uspořádala Katedra ekonomie a managementu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

V minulých letech se konference zabývaly financováním výstavby regionu, bankovnictvím a regionálním rozvojem, financováním nevýrobní sféry a aktuálními problémy veřejných financí, v letošním roce bylo tématem podnikání a rozvoj regionu. V úvodní části vystoupil Prof. PhDr. František Ochrana, DrSc. z Vysoké školy ekonomické v Praze, Dr. Ing. Klaus Gruber z Beamtenfachhochschule Hof z SRN a Ing. Martin Dittrich za CzechInvest. Potom více než sto dvacet přihlášených účastníků jednalo v několika odborných sekcích, kde zaznělo mnoho zajímavých diskusních příspěvků na základě nejnovějších poznatků z oblasti ekonomiky, managementu a veřejné správy. Bylo tedy možné diskutovat například na téma financování veřejných projektů na úrovni obcí, partnerství veřejného a soukromého sektoru, konkurenční výhody v globalizované ekonomice a další. Se svými referáty vystoupili odborníci z mnoha českých vysokých škol, ale také ze Slovenska, Polska a Německa. Konference však nebyla jen setkáním akademických pracovníků, ale také lidí z oblasti praktické podpory podnikatelského sektoru, jako například ze strany královéhradecké regionální pobočky  agentury CzechInvest. Její zástupci referovali o roli agentury při čerpání podpory ze strukturálních fondů Evropské unie a o dalších možnostech podpory podnikatelů (spravování databáze nemovitostí vhodných k investování, databáze subdodavatelů, poradenství).

Z přednášek, které vyvolaly diskusi, lze zmínit problematiku tvorby regionálních klastrů, jako uskupení firem, spolupracujících v konkrétních činnostech, které by samy nebyly schopny finančně zvládnout. Dalším zajímavým tématem byla například i problematika investičních pobídek, kde Jan Stejskal z pardubické ekonomicko-správní fakulty upozornil na to, že tyto pobídky jsou často poskytovány zahraničním investorům, ačkoli by si oni sami přáli, aby na ně dosáhly i místní podniky, které jsou subdodavateli zahraničních firem. Jako nepříliš vhodná byla v této souvislosti označena praxe, kdy je za hlavní a nejdůležitější kritérium pro získání investiční pobídky považován počet vytvořených pracovních míst. V neposlední řadě byl také zmíněn v současnosti velmi diskutovaný projekt spalovny v Opatovicích nad Labem.

Příležitostí pro neformální jednání a diskusi byl součástí programu konference společenský večer ve foyer univerzity, kde vystoupil folklórní soubor Barunka z České Skalice a k tanci a poslechu hrála dixielandová skupina Zelená sedma. Vystoupení folklórního souboru zaujalo zejména doktora Klause Grubera, který dlouho a soustředěně poslouchal jeho produkci.

Výsledkem letošního setkání by mělo být pro přednášející i posluchače kritické zamyšlení nad různými ekonomickými, manažerskými, ale také politicko-správními problémy, inspirace pro další práci v těchto oblastech a prohloubení možností vzájemné spolupráce. Zájemcům o ekonomickou problematiku je v univerzitní knihovně k dispozici více než pětisetstránkový sborník, který zahrnuje všechny příspěvky a kontakty na jednotlivé přednášející. Díky  úspěchu celé akce se již dnes můžeme těšit na Hradecké ekonomické dny v roce 2007 na téma ekonomického růstu a rozvoje regionů.

Michal Trousil


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu